Ve Narlıdere Belediyesi de Bingöl’ü sildi: Berkin Elvan Sokağı

Hürriyet Yazarı Ahmet Hakan’ın Çarşamba Sohbetleri’ne konuk olan Yavuz Bingöl’ün sözleri gündemi sarstı.
Bingöl’ün, “Mesela Tayyip Bey’in ölmüş anasına küfür edildiği zaman, ertesi gün o zaman Berkin Elvan’ın annesi yuhalattığı zaman... İşte o zaman sonuç ne? Yani bu çok insani, işte duygusunu işine karıştırmak” şeklindeki sözleri büyük tepki çekti.
Özellikle sosyal medyada konuyla ilgili binlerce yorum paylaşıldı, mesaj atıldı.
Yavuz Bingöl’ bir tepki de İzmir’den geldi.
Narlıdere’de bulunan Yavuz Bingöl Sokağı isminin değiştirilmesi için harekete geçildi. Önce kendilerine ‘sivil inisiyatif’ ismini veren bir grup sokaktan Yavuz Bingöl tabelasını kaldırarak Berkin Elvan tabelasını astı.fotoğraf 4(1)
Bugün de Narlıdere Belediye Meclisi CHP Grubu flaş bir toplantı yaparak 2001 yılında Yavuz Bingöl'ün isminin verildiği sokağın adının değiştirilmesine karar verdi.
Başkan Abdül Batur imzasıyla yayınlanan bildiride Bingöl topa tutularak grup olarak sokağın adının Berkin Elvan olarak değiştirilmesine karar verildiği ve ilk meclis toplantısında karara bağlanacağı duyuruldu.
İŞTE O AÇIKLAMA 
Bugün Narlıdere Belediye Başkanı'nın çağrısı üzerine Meclis Grubu Başkanımız ve İlçe Başkanımız Cafer Esen'in başkanlığında Narlıdere Belediye Meclis Grubumuz toplanarak aşağıdaki bildiriyi hazırlamış bulunmaktayız.

Bilindiği üzere, sanatçı Yavuz Bingöl'ün adını 2001 yılı Mayıs ayı Meclis toplantısında Narlıdere'de sanatın öne çıktığı Güzel Sanatlar Fakültesi yanındaki sokağa verilmişti. Bingöl'ün İzmir'de yetişen ilerici, demokrat, ülkenin aydınlık geleceğine katkı sağlayan bir sanatçı kimliği olması Belediye Meclisi kararında etken olmuştu.

Sanatçılarımızın siyaset kurumlarıyla ilişkisi, düşüncelerini açıklaması, bunların farklılık içermesi doğaldır.

Ancak son günlerdeki tutum ve davranışlarıyla, açıklamalarıyla ve en son Gezi Parkı Direnişinde yitirdiğimiz ve asla masumiyeti tartışılmayacak çocuğumuz Berkin Elvan ve ailesi ile ilgili açıklamaları kabul edilebilir değildir.

Bu isim ve onur Yavuz Bingöl'ün bugün yaşanan yalaka kimliğine değil, o günkü sanatçı ve aydın duruşuna verilmişti.

Bu tutum ve davranış ve açıklamalar sadece bizleri de değil yakından tanıdığımız ve değer verdiğimiz sanatçı annesi Şahsenem Bacı başta olmak üzere Bingöl ailesinin diğer fertlerini ve Yavuz Bingöl'ü geçmiş kimliği ile sevenleri de derinden yaralamıştır.

Bu arada yaptığı değerlendirmeler ve özellikle son röportajındaki üslup ve açıklamalar bizlerde derin kaygı ve üzüntü yaratmıştır.

Belediye Meclis Grubumuz ile birlikte duyarlı Narlıdere halkı ve Sivil Toplum örgütlerimizin ortak kararı ile Yavuz Bingöl isminin bu sokaktan kaldırılarak, adının Berkin Elvan Sokak olarak değiştirilmesine oybirliği ile karar verilmiştir.

Bu istem sadece Narlıdere halkının değil, Gezi Direnişinde mücadele edenlerin kararıdır.

Narlıdere halkı adına Berkin Elvan'ın annesi Gülsüm Elvan'dan özür diliyor, bu grup kararımızın ilk meclis toplantısında karara bağlanacağını kamuoyunun bilgisine sunuyorum.
Narlıdere Belediye Başkanı Abdül Batur
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×