Yavuz Bingöl şoku! Teklifi aldı, kendini AKP’ye sattı
Ünlü türkücü Yavuz Bingöl, 2007 yılından bu yana uyguladığı baskı yönetimi ile hızla diktatörlüğe giden, Gezi Parkı olaylarında görülmemiş şiddet uygulatan, çok sayıda gencin gaz bombaları öldürülmesine neden olan, tarihin en büyük yolsuzluk iddialarının odağında bulunan Erdoğan’ın Berkin Elvan’ın annesini yuhalatmasını “insanı bir şey” olarak niteledi. Bingöl’ün, bir kamu bankasından reklam teklifi aldığı belli oldu. Teklifin 1 milyon liralık bir teklif olduğu belirtilirken Bingöl, kamuoyundan büyük tepki çekti. 
Solcu olduğunu ileri süren, ancak Türkiye’yi dincileştirerek Ortaçağ’a sürüklemeye çalışan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın 30 Ağustos’ta Çankaya Köşkü’nde verdiği resepsiyona katılıp birlikte türkü söyleyerek, sağcılığa yelken açan Yavuz Bingöl, bunun ikinci işaretini Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun Tunceli ziyaretine katılarak verdi.
Davutoğlu’nun Tunceli Üniversitesi ziyaretinde kısa bir konuşma yapan Bingöl, 12 yıldır ırkçılığı ve mezhepçiliği kaşıyarak, toplumu kutuplaştırarak, gerginlik yaratarak oy toplayan AKP’yi beslendiği sorunlara çözümü varmış gibi göstererek, şunları söyledi: “Anne ve babama sordum 'Niye koydunuz?' diye. Babam 'Bilerek koydum' dedi. Alevi olarak aşağılandığım zaman ilkokul ikinci sınıftaydım. Alevi'nin ne olduğunu bilmiyordum. Anneme sordum. Annem, 'Dünyada iki türlü insan var; bir iyi, iki kötü insanlar. Siz iyi insanlar olacaksınız' dedi. 50-60 yıldır aldatılmıştır. Katliamlara uğratılmıştır. Peki niye buradayım bugün? AK Parti hükümetinin Türkiye'nin kangrenleşmiş sorunlarıyla ilgili çok ciddi çözüm önerileri vardır. Barış sürecinde çok iyi bir yere geldik. Başbakan'ın dediği gibi çok iyi yere geleceğimize inanıyorum."
Bingöl, dün de işi daha da ileri götürdü, Erdoğan’ın miting meydanlarından, Okmeydanı’nda gaz bombası kapsülüyle vurularak öldürülen 14 yaşındaki Berkin Elvan’ın annesini yuhalatmasını olağan karşıladı.

KUTUPLAŞTIRANLARLA DİYALOG KURULMALIYMIŞ!
Yavuz Bingöl’ün, Hürriyet Yazarı Ahmet Hakan’ın sorularına verdiği, sol dünya görüşüne çizgi çekerek niye sağa yelken açtığını, niye AKP’nin ve Edoğan’ın toplantılarına, davetlerine katıldığını gösteren yanıtlar şöyle:
- Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın davetlerine katıldınız. En son Başbakan Davutoğlu’nun Dersim gezisinde yer aldınız. Size bu nedenle tepki gösterenler var. Ne diyorsunuz bu tepkilere? 
Küfür ve hakaret edenleri umursamıyorum. Yakınlarımdan, yakın çevremden, yıllardır arkadaşlık yaptığım insanlardan gelen eleştirileri ciddiye alıyorum.
- Siz Gezi’den sonra oluşan kutuplaşma iklimini kırmak için mi Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Başbakan Davutoğlu’nun davetlerine katıldınız?
Evet… Kutuplaşmanın ya da gerginliğin kimseye fayda getirmeyeceğini düşünüyorum. Kutuplaştıranlarla da diyalog kurulmalı. Bu işlere sanat gibi kötücüllüğü olmayan bir alanın bulaşması gerekir. Böyle düşündüğüm için katıldım davetlere.
- Esas sorun cepheleşme ise… Bunun en büyük sorumlusu olarak iktidarı görenler var… Hatta bazıları Tayyip Erdoğan’ın, kendi saflarını sıklaştırma adına cepheleştirme politikasını bilerek, isteyerek yürüttüğünü söylüyor. Bu durum ne olacak?
Ben sanatın gücüne çok inanan birisiyim. Sayın Cumhurbaşkanı’nın benimle iki kere türkü söylemesini önemsiyorum. En azından o hafta gerginlik olmayabilir mesela.
- Sizinle iki türkü söylenmesi, daha ılımlı, daha kuşatıcı mesajlar vermeyi sağlasa… “İşte sanatın dönüştürücü gücü” diye karşılanabilir. Ama pek öyle olmuyor.
Doğru ama buna karşılık ne yapacağız? Saf mı tutacağız? Ben saf tutmak istemiyorum. Ülkede hep birlikte bir şeylerin ucundan tutmanın günü gelmiştir diye düşünüyorum. Hükümet tarafı çok geriyor olabilir. Ama biraz da biz kendimize bakalım. Biz az mı geriyoruz. Küfür, hakaret gırla…
- Cumhurbaşkanı’yla, Başbakan’la buluşmalarınızda siyasi görüşlerinizi söylüyor olsanız, belki tepkiler bu denli büyük olmayabilir. Oysa siz sadece iktidara görsel destek veriyor gibisiniz.

Konuşacak ortam çok oluşmuyor. Konuşacak ortam olsa sorunları dile getiririm. Mesela Sayın Başbakan Davutoğlu ile Dersim’de biraz sohbet ettik. Alevilerin sorunlarını anlattım.

ANNESİNE KÜFREDİLMİŞ DE ONDANMIŞ!
- Erdoğan ve Davutoğlu… Nasıl değerlendiriyorsunuz?
Tayyip Bey ve Ahmet Bey’den önce şöyle bir anlayış vardı: Politikacı işine duygularını karıştırmayacak. Karıştırırsa başarısız olur. Tayyip Bey de Ahmet Bey de bu tezi yıktı. Duygularını işlerine karıştırdılar ve başarılı oldular. Mesela Tayyip Bey’in cezaevindeyken kendisine bir tabak yemek vermiş gardiyanı evinde ziyaret etmesi çok özel bir şey. Ahmet Bey’in Dersim’de bir Alevi dedesinin elini öpmesi.
- Berkin Elvan’ın annesinin meydanlarda yuhalatılması… Bu konuda ne düşünüyorsunuz?
Burada da Tayyip Bey’in duygusallığı rol oynuyor. Sokaklarda, ölmüş annesine küfredildiği zaman ertesi gün o da Berkin Elvan’ın annesini yuhalattı. Bu çok insani bir şey… İşte duygusunu işine karıştırmak bu… Öte yandan şunu da söyleyeyim: Ölmüş anneye küfür etmek, sol değerlere inanan insanların yapabileceği bir şey mi? Ne kadar ayıp bir şey! O zaman o da öyle yapıyor.
- Kimse kimsenin ölmüş ya da yaşayan annesine küfretmemeli. Ama sokakta küfür edenler üzerinden genelleme yapıp işin tüm sorumluluğunu sol değerlere inanan insanlara yüklemek de doğru değil. Ayrıca sokakta birkaç kendini bilmezin yaptığı iğrenç iş nedeniyle neden Berkin Elvan’ın annesi yuhalatılıyor ki? Berkin Elvan’ın annesinin suçu ne?
Hiçbir suçu yok tabii ki… Ama o süreçte kimse sorumluluk duygusuyla hareket etmedi. Herkes duygularını karıştırdı bu işe.

BABASINDAN BİLE TEPKİ GÖRMÜŞ
- Sorumluluk sahibi olanlar ile sokaktakiler sorumluluk duygusu açısından aynı noktada mıdır? "Herkes duygularını karıştırdı" derken, sorumluluk makamında oturanları mazur görmüş olmuyor musunuz?
Mazur görmüyorum, sadece olanı söylüyorum. Durum tespiti yapıyorum. Ban sadece bu işler nasıl düzelir, onu düşünüyorum. Diyalog, diyalog, diyalog... Diyalog kurmalıyız. Diyalog kurmazsak işimiz çok vahim.
- Nasıl diyalog kurulacak? Bunca kutuplaştırma politikasının ortasında...
Kutuplaştıranla da diyalog kurulması gerekir. Sanatın gücüne inanıyorum. Ben bir köprü kurmak istiyorum.
- Sanat dünyasından dostlarınız, mesela Edip Akbayram, Onur Akın gibi isimler size tepki gösterdiler mi?
Bir yıl önceki ilişkimiz yok. Eskiden çok sık görüşüyorduk. Telefonlar kesilince anlıyorsunuz bir tavır alındığını.
- Sizi derinden yaralıyor mu bu durum?
Onlar beni tanırlar. Nasıl bir adam olduğumu bilirler. Vicdanlarına bırakıyorum.
- Peki ya aileniz? Onlar ne diyor?
Ailemden bana bir tek annem, kızım ve kız kardeşim sahip çıktı. Diğerlerinin de canları sağ olsun. Bir şey demiyorum.

“BANA KÜFÜRLER EDEN HAYRANLARA İHTİYACIM YOK”
- Peki hayranlarınız? Onların durumu ne?
Sosyal medyadan bana küfür eden hayranlara ihtiyacım yok. Bana küfür edenler beni dinlemesin. Zaten dinlemiyordur diye düşünüyorum.
- Ya küfür etmeyip sadece eleştirenler?
Bakıyorum yazılanların bazılarına... Samimi olarak üzülmüş. Üzüntüsünü dile getiriyor. İşte ben o üzülenlerle ilgileniyorum. Bu röportajı yapmamın nedeni de onlar. Onlar beni anlasınlar istiyorum. Umarım anlamışlardır.
- Alevilerin sorunlarının hâlâ çözülmemesine ne diyorsunuz?
Bu biraz süreç meselesi... Zamana ihtiyaç var. Seksen yıllık, yüz yıllık sorunların çözümü zamanla olacak.
- Muhafazakâr kesimlerin seksen yıllık, yüzyıllık sorunları bir çırpıda çözülüyor ama.
Doğru... Ama ne yapacağız? Uzak durup saf tutarsak çözüm gelecek mi? Çözüm bu mu? İlişki kurmak gerekiyor. Diyalog kurmak gerekiyor. Benim amacım işte bu.

“BİR KAMU BANKASINDAN REKLAM TEKLİFİ ALDIĞIM DOĞRU”
- Bir kamu bankasından reklam teklifi almışsınız, doğru mu bu?
Doğru.
- Bu teklifin son dönemde hükümet çevrelerine yakın olmanızla bir ilintisi var mı?
Ben bu ülkede otuz yıldır kendi yaptığı işlerle zirvede kalmaya çalışan birisiyim. Televizyona reytingi yüksek bir iş yaptığım zaman en az on tane reklam teklifi gelir. Bu sene sadece o kamu bankasından teklif gelmedi, başka alanlardan üç-dört tane daha reklam teklifi geldi.
- Kabul edecek misiniz kamu bankasından gelen teklifi?
Bilmiyorum. Senaryosuna bağlı. Maddi kısmına da bakacağız doğal olarak.
Posta gazetesi, 28 Eylül 2014 tarihinde, Yavuz Bingöl'ün, Erdoğan'ın davetlerine katılmasının ardından bir devlet bankasından 1 milyon liralık reklam filmi teklifi aldığını yazmıştı.

BÜYÜK TEPKİ, İNFİAL
Bingöl’ün, Erdoğan'ın Berkin Elvan'ın annesini yuhalatmasının insani bir şey olduğunu söylemesi sosyal medyada infiale neden oldu.

İşte Twitter’da paylaşılan tepkilerden bir bölümü:

ipek bozkurt ‏@ipekbozkurt: Yavuz Bingöl olmayan sesi,tipi ve omurgasıyla bugüne kadar yine iyi yaşamış.Şimdi diplere doğru yol alma vakti.

Hatice cravani ‏@ahaticesum: Olaya bende eleştiri getireyim, gündeme dahil olayım dedim, mevzu Yavuz Bingöl olunca vazgeçtim, değmez

Semih Dikkatli ‏@SemihDikkatli: @meldaonur Yavuz Bingöl mümkünse artık, sanatçı, insan, şarkıcı vd. statüsünde bile yer almasın. Onun artık tek statüsü olmalı... ALÇAKLIK...

Ercan Turgut ‏@ercntrgt: Bir insan, daha nasıl alçalabilir? Yavuz Bingöl, Berkin'in annesinin yuhalatılmasını "insani bir şey" olarak görüyor.

hatice baki ‏@haticebaki: Yavuz Bingöl'e şaşırmıyorum,Samsa gibi böceğe dönüşür bazıları.Gençken komünist orta yaşta sosyal demokrat yaşlanınca da kapitalist.

Işıl B. Cinmen ‏@IsilCinmen: yavuz bingöl'ün berkin'in annesinin yuhalatılmasına bahane/gerekçe bulması utanç verici...

Candan Kayataş ‏@cndnkyts: Yavuz bingöl Bitmiştir. Bu kadar da yalaka olunmaz!!!

huseyin dede ‏@hseyindede: Yavuz bingöl utanmasa "ona hırsız diyorlar çünkü kalbimizi çaldı" diecekmiş.gerçi anne yuhalatmayı savunan adamda utanma ne arar

nazmiye çimen ‏@nazmiyecimen: Dünya engelliler gününde sağlıklı görünen engellilere en sağlıklı örnek olarak yavuz bingöl'ü seçtik

Melda Onur ‏@meldaonur: Müzik listeleri yapan kurumlara talebimdir: Neşet Ertaş ile Yavuz Bingöl "yerli sanatçı" kategorisinde aynı listede yer almasın!

orhan aydın ‏@orhanaydin6: yavuz bingöl arsızlığın dibe vuruşu seni insan içine çıkamaz yapar mı bilemem ama inan umurumuz değilsin!

tayfun talipoğlu ‏@ttbamteli: Baban Alevi olduğun anlaşılmasın diye adını Yavuz koymuş ama gerek yokmuş. Sen zaten Yezidsin

Gizem Su ‏@gizem_suyolcu: Berkin'in 16 kilo ağırlığı altında ezileceksin Yavuz Bingöl ezileceksin! Annen nasıl da utanmıştır bu söylemlerinden!

ibrahim varlı ‏@ibrhmvarli: Yavuz Bingöl Erdoğan'ın Berkin'in annesini yuhalatmasını sokaklarda annesine küfredilmesine bağlamış! Onursuz adam Allah senin belanı versin

Efkan Bolaç ‏@efkanbolac: Erdoğan benim gibileri seviyor Demiş yavuz paşa... Benim gibileri mi sevecek elbette senin gibi adı zihniyeti yavuz olanı sevecek...

Onur Caymaz ‏@onurcaymaz: Demin müzik dinliyorum. Birden Yavuz Bingöl çaldı. Çok da severim o türküyü, dinleyemedim. İğrendim. Bilgisayardan ona dair ne varsa sildim.
gazetecileronline.com
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×