Yırca'dan sonra sıra İzmir Ovacık'ta mı! Bin ağaç RES'e kurban!
Soma’nın Yırca köyünde Kolin Grubu’nun termik santral yapımı için yürütmeyi durdurma kararını beklemeden altı bin ağacı hukuksuzca kesmesinin ardından, İzmir’in Urla ilçesinde de hükümete yakın Sancak Group’un rüzgar enerjisi santrali (RES) için benzer bir felakete daha zemin hazırlanıyor.

Sit alanına ÇED muafiyeti verildi
Urla’nın Ovacık köyünde hükümete yakınlığıyla bilinen Sancak Group’a ait Hassas Teknik Enerji’nin kurmayı planladığı RES için, önce Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nden bölgenin 1’inci derece SİT alanı olmasına rağmen ‘ÇED gerekli değildir’ kararı çıktı.

1000’in üzerinde ağacın kesilmesi gereken santral için ÇED istenmemesi nedeniyle, köylüler ve Ege Çevre Platformu (EPEÇEP) İzmir 5’inci İdari Mahkemesi’nde yürütmeyi durdurma davası açtı.

Mahkemenin kararının açıklanması an meselesiyken, şirketin dev RES parçalarının taşınması için yol genişletme maksadıyla 300 çam ağacını işaretlemesi akıllara Yırca’daki hukuksuz kıyımı getirdi.

Yırca senaryosu sil baştan
Yırca’da hükümete yakın Kolin Grubu yargı kararını beklemeden 6 bin ağacı bir gecede köklemişti.

Üstelik Ovacık’ın Yırca ile benzerliği bununla da sınırlı değil. Yırca’daki katliamdan hükümete yakın Kolin Grubu sorumluyken, Sancak Group da kendisini Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın ‘müridi’ diye niteleyen ve cumhurbaşkanlığı seçiminin ardından ‘balkon konuşması’ndaki tek iş adamı olmasıyla dikkat çeken Ethem Sancak’ın kardeşi Haydar Sancak’a ait.

Haydar Sancak, ağabeyi Ethem Sancak’ın yer aldığı aile şirketi Hedef Alliance’dan 2010 yılında ayrılarak Sancak Group’u kurdu; inşaattan enerjiye, sağlıktan hayvancılığa geniş bir faaliyet yelpazesi bulunuyor.

1000’in üzerinde ağaç tehlikede
Ovacık köylüleri açtıkları yürütmeyi durdurma davasının kararını beklerken, Sancak Group’un dev RES parçalarının TIR’larla taşınması için yol kenarında 300, santralin kurulacağı yere kadar yeni yol açılması için de 1000’e yakın ağacın kesilmek üzere işaretlendiğini fark ettiklerinde şaşkınlığa uğradı.

Sancak Group, köylülerden edinilen bilgiye göre, bölgedeki çalışmalarını son dönemde hızlandırdı da. Firma, köylülerin ‘Mersin Boğazı’ olarak adlandırdığı bölgedeki türbinleri kurmak için bölgeye ekip gönderdi. RES türbinlerinin gövde ve kanatlarının TIR’larla taşınabilmesi için ilk olarak orman yolu üzerindeki 300’den fazla çam ağacının kesilmesine karar verildi.
4783405b9a25a691ea0f57bdc6d6fb46

Bir yol yetmedi, ikincisi de açılacak
Dahası, türbin kurulacak alana kadar ormanın ortasından en az altı metre genişliğinde yeni bir yol açılması için de çalışma başlatıldı, kesilecek ağaçlar işaretlendi. Köylüler, 100 yaşına yaklaşmış olan 1000’e yakın çam ağacının kesimine önümüzdeki günlerde başlanmasından endişe ediyor.

Köylüler adına mücadeleyi sürdüren Ovacık Muhtarı Veysel Erköse, ‘yeni Yırcalar yaşanmaması için çabaladıklarını’ söyledi. Mücadelelerine sonuna kadar devam edeceklerini vurgulayan Erköse, “Bizim burasının doğal güzellikte ormanları var. Bir çam ağacı hemen yetişmez. 100 yıllık ağaçlar var. Biz köylüler, ağaçlar zarar görmesin diye çok çaba gösterdik. Ama şimdi birileri geldi ve o güzelim ağaçları para için kesip atacaklar” diye konuştu.

‘Ormanlarımızı bize bıraksınlar’
Erköse, ormanın ortasından yeni yol açmayı planladığını belirterek şöyle konuştu: “Buradaki ağaçlar kesilecek, ormanın ortasından yeni yol açılacak. Bu vicdana sığar mı? Burası turizm alanı, öyle kalsın. Sadece yürüyüş sporlarının yapıldığı alan olsun. Ama bu ağaçlar kurban gitmesin. RES’ler için başka boş alanlar mı yok? Gidip oralara, insanları rahatsız etmeyen yerlere yapsınlar. Biz bu işin sonuna kadar takipçisi olacağız. Ormanlarımızı bize bıraksınlar.”

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×