‘Yüce Divan’da yargılanır mıyız hocam?’
 HÜSEYİN ÖZAY / TARAF -Cumhurbaşkanlığı seçimi sonuçlarının Resmî Gazete’de yayımının geciktirilmesine yönelik karar için Başbakanlığın, ünlü bir Anayasa profesöründen “Yüce Divan” görüşü aldığı ortaya çıktı. Gayriresmî olarak gerçekleşen görüş alma işleminde Başbakanlık bürokratlarının hocaya, “Sonuçları yayınlamadığımız için ileride yargılanır mıyız?” diye sorduğu, hocanın da, “Kenan Evren bile yargılandı, siz de yargılanırsınız” dediği öğrenildi. Hocanın yanıtı üzerine şaşıran bürokratların, olayda dönemin Başbakanın sorumluluğunun ne olduğunu öğrenmeye çalıştıkları kaydedildi.

ÜÇ AY ÖNCE YAŞANDI
Başkentte, TBMM Yolsuzlukları Araştırma Komisyonu’nun, üç AKP’li bakanı Yüce Divan’a göndermeye hazırlandığına yönelik iddialar konuşulurken, bir başka Yüce Divan tartışmasının üç ay önce Başbakanlık’ta yaşandığı ortaya çıktı. Taraf’ın Başbakanlık kaynaklarından edindiği bilgiye göre, söz konusu tartışma, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ardından yaşandı. Yüksek Seçim Kurulu (YSK), Resmî Gazete’de yayınlanması için seçim sonuçlarını Başbakanlığa gönderdi. Başbakanlık ise, tüm tepkilere rağmen, sonuçları tam 13 gün sonra yani Köşk’te devir teslim yapıldığı gün yayınladı.

PROFESÖR, OLAYI DOĞRULADI
İşte bu gecikmenin yaşandığı dönemde bir grup Başbakanlık üst düzey bürokratı, Ankara’da ünlü bir Anayasa profesörünü ziyaret ediyor. Geçtiğimiz yıllarda Ankara’daki bir üniversiteden emekli olan Prof. Dr. H. T.’nin Anayasa konusunda pek çok kitabı da bulunuyor. Başbakanlık bürokratları, ünlü profesöre YSK sonuçlarının geciktirilmesi ile ilgili durumu anlatıyorlar. Ve ardından da, hocaya, özetle, “Bu suç mudur, ileride bu gecikmeden dolayı biz yargılanır mıyız” diye soruyorlar. Anayasa uzmanı hoca, “seçim sonuçlarını” geciktirmenin suç olduğunu uzun uzun anlatıyor. Ve ardından da bürokratlara, “bu gecikme için yargılanırsınız” mesajı veriyor. Bürokratlar bu kez, gecikmeden dolayı dönemin Başbakan’ın da “yargılanıp yargılanmayacağını” soruyorlar. Hoca da, bu soruya, “12 Eylül askerî darbesi bile 30 yıl sonra yargılandı. Üstelik özel kanuna rağmen. Kenan Evren bile yargılanıyorsa, mevcut siyasetçiler de ileride yargılanır” yanıtını verdi. Bu cevap üzerine moralleri bozulan Başbakanlık bürokratları, hocanın yanından ayrıldılar. AKP’lilerin hedefi haline gelmekten endişe eden Prof. Dr. H.T. olayı doğruladı. Ancak görüş almanın gayrıresmî ve sözlü olarak gerçekleştiğini vurguladı.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×