Yüzsüzlükte Son Nokta! Erdoğan’a bağışlarda şaibe..Kendi kendine yapmış!
Adil olmayan bir seçimle Cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturan Tayyip Erdoğan’ın seçim kampanyasında bağışlar şaibeli çıktı. 30 Mart Yerel Seçimleri’nde Ankara başta olmak üzere birçok il ve ilçede belediye başkanlıklarını AKP’ye resmen hediye eden YSK, yasaya aykırı bir 1 milyon liralık bağışı görmezden gelirken 100 bin liralık bölümü çok tartışmalı çıktı.
BirGün’den Nurcan Gökdemir'in haberine göre; Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK),  22 Kasım’da aldığı Cumhurbaşkanı adaylarına yapılan bağışlar ve harcamalarla ilgili kararı Resmi Gazete’de yayımlandı. YSK, Erdoğan’ın kampanyası için 1 milyon liralık yasalara uygun yapılmayan bağışa "yasadışı" dememek için mahsuplaşma (ödeşme) yöntemi kullanılmasına karar verdi. 

KENDİ KENDİNE BAĞIŞ YAPMIŞ!
Erdoğan’a yapılan bağışlar arasında yasal sınırın çok üzerinde bir bağış da çktı. Seçimlerde cumhurbaşkanı adayları için yapılan bağışlarda üst sınırın 9 bin 82 TL olmasına karşın 100 bin liralık bir bağış da dikkat çekti. YSK, 100 bin liralık bir bağışı kimin yaptığına ilişkin Erdoğan’dan açıklama istedi.
Erdoğan adına YSK’ya savunma gönderen Avukat Ali Özkaya,“Bu kişi bizzat Sayın Cumhurbaşkanımızın kendisidir”dedi. İlgili kanunun, “Bağış ve yardımın tanımını yapmadığını” savunan Özkaya, Erdoğan için, “Seçim hesabı olarak açılan bu hesabına kendi şahsi malvarlığından 100 bin TL yatırmış ve kampanya süresince yapılacak harcamalarda kullanılmak üzere bizlere yetki ve görev vermiştir” ifadelerini kullandı. 

BİR DE KENDİNE YAPTIĞI BAĞIŞI GERİ İSTEDİ
Savunmada, “Sayın Cumhurbaşkanımız adına tarafımızdan seçim süresinde yapılan harcamaların tamamı, kanundaki şeffaflık ilkesini sağlamak için banka üzerinden yapılmıştır” açıklaması da yapıldı. Avukat Özkaya, bu paranın Erdoğan’a iadesi yönünde karar verilmesini istedi.

KURUL “YASAL” DEDİ
YSK, bu açıklama üzerine yasada, “Erdoğan’ın kendine bağış yapamayacağı için seçim hesabı olarak açılan hesabına kendi şahsi malvarlığından 100 bin TL yatırdığına”hemen ikna oldu. YSK’nin kararında, Anayasa ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nde kabul edilen temel haklar kapsamında, kişinin kendi mülkiyetindeki parasını siyasi haklarını kullanma sırasında harcamasında yasal bir engel bulunmadığı belirtildi. YSK, 100 bin TL’nin iade talebini ise paranın, “Hesaba yatırılış tarihi itibarıyla seçim harcamaları sırasında öncelikle harcandığını” kabul ederek reddetti.
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×