10 Ekim Ankara Katliamı davası başladı

10 Ekim Ankara Katliamı Davası Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde bugün görüldü. Duruşmanın ilk celsesinin büyük bir kısmı kimlik tespitiyle geçerken duruşmaya verilen aranın ardından iddianame okundu. Sanıkların kimlik tespitinin ardından CMK tarafından atanan avukatlardan 10’u davadan çekilirken duruşmaya verilen aranın ardından CMK’dan yerlerine yeni avukatlar atandı. Sanıkların etrafı jandarma ile sarılarak koruma altına alınırken iddianamede emniyet, vali veya iktidardan hiçbir ismin olmaması tepki çekti. İddianamenin okunmasını ardından mağdurların avukatları dört parçada sunum yaparak iddianamenin eksiklerini beyan etti, ilk yardım sırasında gaz atan polislerin, güvenlik önlemi almayan valiliğin, ülkenin IŞİD için hücre evine dönüşmesine sebep olan iktidarın sorumluluğunun görülmemesine itiraz etti. Mağdur avukatlarından İlke Işık’ın beyanı sırasında sanık avukatının “Devlet aleyhine konuşuyorlar söz alacağım” demesi üzerine aileler sanıkların ve avukatlarının bulunduğu bölüme doğru şişe fırlattı. Salonun yatışmasının ardından duruşma devam etti. Mağdur avukatlarının beyanlarının tamamlanmasının ardından duruşma ikinci celsesi görülmek üzere 8 Kasım’a ertelendi

Duruşmayı CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Ankara Milletvekilleri Necati Yılmaz ve Murat Emir, İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Fatma KöseHDP Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, İzmir Milletvekili Müslüm Doğan, Mardin Milletvekili Mithat Sancar, İstanbul Milletvekili Filiz Kerestecioğlu'nun da arasında bulunduğu bazı milletvekilleri, patlamada bazı üyeleri yaşamını yitiren CHP Malatya İl Örgütü temsilcileri, Ankara Barosunun da arasında bulunduğu bazı baroların yöneticileri de izliyor.

18.45 Mahkeme duruşmayı yarın 10.30’a erteledi.
18.30 Av.Pınar Akdemir’in beyanları ile birlikte 10 Ekim Katliamı Avukat Komisyonu adına sunulacak beyanlar tamamlandı. Komisyonun beyanlarının ardından Av. Ziynet Özçelik söz alarak Türk Tabipler Birliği adına katılma talebinde bulundu. Mahkeme dosyasında hakkında tutuklama kararı olmayan başka dosyadan tutuklu bulunan sanıklar Selahattin Beyaz, Erman Ekici, Talha Güneş, Abdülmuttalip Demir hakkında Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi tutuklama kararı verdi.
18.18 Avukat Oya Aydın’ın ardından Avukat Pınar Akdemir söz aldı. Av. Pınar Akdemir “Kamu görevlileri hakkında düzenlenen müfettiş raporu ve kamu görevlilerinin sorumluluğu üzerine” beyanda bulundu.
18.00 Savcı “Olayı çözdük Suruç’u da Ankara’yı Yunus Durmaz yaptı” dedi. “Nerede” dedik “Maalesef kaçtı ama bulsaydık da kendini patlatırdı” dedi.
17.50 Av. Tonguç Cankurt’un ardından Av. Oya Aydın sözü aldı. Aydın, iddianameye ilişkin beyanlarını aktardı, duruşmadaki gizlilik kararını eleştirdi.
17.36 Av. İlke Işık’ın ardından Av. Doğukan Tonguç Cankurt söz aldı. Cankurt; Türkiye’de IŞİD örgütlenmesine nasıl olanak sağlandığını ve devlet-IŞİD ilişkisi anlattı. Cankurt; “Savcılık sanıkların sözde cihat yaptıklarından bahsetmektedir. Merak ediyoruz; savcılığın yasal bir cihat tanımı var mıdır? Sanıkların gerçekleştirdiği bu insanlık dışı olay katliamdır! Bu iddianame eksiktir! Kabul etmiyoruz” diyerek dava dosyasında emniyet, valilik, iktidar gibi faillerin bulunmamasına tepki gösterdi.
16.38 Ailelerin ve mağdurların avukatların İlke Işık söz alarak “İddianamenin okunmasının ardından 4 ayrı sunumla dosyaya dair kısa beyanlarda bulunacağız. Biz burada bulunan ailelere söz veriyoruz. Bu katliamın hesabını soracağız. Biz 10 Ekim günü avukat olarak değil barış ve demokrasi isteyenler olarak alandaydık. Ancak bugün birlikte mitinge gittiğimiz arkadaşlarımızın avukatlığını yapmak üzere buradayız. Orada bulunan herkes o büyük kaosa rağmen pankartlardan sedye yaptılar. Araçlarla,sırtlarında yaralıları taşıdılar.Ambulanslardan önce oraya çevik kuvvet polisi, toma ve akrepler geldi. 400 vekili verin bu iş çözülsün diyen cumhurbaşkanının, patlamadan sonra oylarımız artıyor diyen başbakanın, katliamdan sonra gaz kullanan polisin sorumluluğunu ne yapacağız?” dedi.
Av. İlke Işık’ın bu sözlerinin ardından sanık avukatlarından biri “devlet aleyhine konuşuyorlar söz alacağım” deyince aileler tepki gösterdi, izleyicilerden su şaşalları atıldı. Ailelerin sakinleştirilmesinin ardından duruşma devam etti. Avukat İlke Işık beyanlarına “Bu ülkenin bir Ortadoğu politikası var. Bu politikalar ülkemizi IŞİD üssü haline getirmiştir. Bu sanıklar ve bu sanıkların arkadaşları rahatça bu ilkede gezdi, örgütlendi, silahlandı. Kimse de çıkıp siz ne yapıyorsunuz demedi. Bu cihatçı çetelerin örgütlenmesi bilinçli olarak engellenmemiştir. Bu katliamların gerçekleşmesi bu durumun eseridir. Sadece bu katliamda değil; Suruç, Diyarbakır, Gaziantep katliamlarında da iktidarın sorumluluğu vardır. Ölen her arkadaşımız için 100 kez söz veriyoruz. Bu katliam gerçekten aydınlatılacak ise iddianame de ismi geçen 36 sanığın yargılanması ile aydınlanmaz” diye devam etti. Işık’ın beyanlarının ardından mahkeme salonunda bulunan aileler alkışladı. Alkış üzerine mahkeme başkanı ailelere “Cumhuriyet tarihinin en büyük katliam davasındayız, lütfen böyle alkış filan yapmayalım” dedi.
15.30 Aranın ardından duruşma iddianamenin okunmasıyla başladı, giden sanık avukatlarının yerine yenileri atandı. İddianame okunurken sanıkların esnemesi tepki topladı.
14.40 10 Ekim davası için ülkenin dört bir yanından #YüzlerleBuluşuyoruz diyerek yola çıkan Halkevciler, üzerinde “Emek, barış, demokrasi, adalet için buradayız” yazılı pankartlarını adliye önünde birleştirdi.
14.24 Müşteki vekilleri Antep Cezaevi’nde bulunan 3 sanığın da duruşmaya getirilmesini talep etti. Duruşmaya saat 15.00’a kadar ara verildi.
14.15 10 Ekim Barış ve Dayanışma Derneği Eş Başkanı Mehtap Sakinci Çoşkun, adliye önünde bekleyenleri bilgilendirdi: “Sanıklar sütten çıkmış ak kaşık gibi. Sanıkların özgüvenini gördükten sonra aileler hesap sormak için çok sağduyulu davrandı. Sanıkların ifadelerine geçildiğinde biz 14 piyonu dinleyeceğiz. Aileler o zaman nasıl davranacak bilemiyorum. Ara verildikten sonra iddianame özetlenecek. O 500 sayfada katliamın gerçek bağlantıları yer almıyor.”
13.15 Müştekilerin kimlik tespitine başlandı.

13.00 Avukat Kazım Bayraktar, sanık Yakup Şahin’in etkin pişmanlıktan yararlandığı için diğer sanıklardan ayrılmasını istedi.
12.50 Sanıkların kimlik tespitine başlandı.
11.56 Sanıkları temsil etmek üzere CMK’dan atanan avukatlar, müdafii oldukları şahısları savunamayacaklarını belirterek davadan çekilmek istedi. Dosyaya atanan 13 avukattan 10’u çekilirken dosyadan çekilmeyen avukatlardan biri de görevinin zor olduğunun tutunaklara geçmesini istedi. Avukatların dosyadan çekilme talepleri salon tarafından alkışlarla karşılandı.
11.50 Kimlik tespitleri tamamlandı. Sanık avukatları isimlerini tutanağa geçiriyor. Bir aile yakını”bunları nasıl savunacaksınız” diyerek tepki gösterdi.

Bunun üzerine bir sanık avukatı "başkan bunları dışarı çıkartın" dedi. Bunun üzerine aileler tepki gösteriyor. 

11.16 Sanıkların kimlik tespiti tamamlandı. Hayatını kaybedenlerin yakınlarının ve yaralananların kimlik tespitine başlandı.
11.08 Mahkeme başkanı duruşmada bulunan ailelere hitaben “Seyirciler lütfen duruşma düzenine uyalım” dedi. Aileler;”biz seyirci değiliz mağduruz!”diyerek karşılık verdi.
11.04 Salonun bir bölümüne projeksiyon kurulacak, projeksiyonun kurulmasını bekleniyor ardından duruşma başlayacak.

10.54 Duruşmaya gelenlerin bir kısmı salonun fiziki engeli sebebiyle duruşmayı izleyemiyor. Hayatını kaybedenlerden birinin yakını”Daha iki salon arasında fiziki koşulları sağlayamıyorsunuz adaleti nasıl sağlayacaksınız!” diyerek tepki gösterdi.

10.51 Duruşma salonuna 7’si Sincan, 5’i Antep’ten gelen 12 tutuklu, 2 tutuksuz sanık getirildi. Antep’teki iki sanık ise SEGBİS ile dinlenecek.

09.00 10 Ekim Ankara Katliamı’nın davası bugün (7 Kasım) Ankara Adliyesi’nde görülmeye başladı. 11 Kasım Cuma gününe kadar devam edecek grup duruşmaların ilk gününde, katliamda hayatını kaybedenlerin aileleri, katliam yaralıları, milletvekilleri ve ülkenin dört bir yanından gelen yüzlerce kişi Ankara Adliyesi önünde bir araya geldi.

Polisin ablukaya aldığı adliyenin önüne arama noktalarından geçilerek girildi. Polis barikatlarının önünde 10 Ekim Barış ve Dayanışam Derneği’nin görevlileri önlükleriyle güvenlik çemberi oluşturdu.

Dava öncesinde adliye önünde yapılan basın açıklaması saygı duruşu ile başladı. DİSK, KESK, TMMOB, TTB ve dernek adına açıklama yapan 10 Ekim Barış ve Dayanışma Derneği Eş Başkanı Mehtap Sakinci Coşkun, “Biz bugün burada adalet için, haksızlıklara karşı durmak için buradayız” dedi.

Herkes için çok zor bir süreç yaşandığını belirten Coşkun, “Hepimiz cumhuriyet tarihinin en büyük yargılamasında malesef müştekiler olarak, olayın tanıkları olarak, mağdurları olarak buradayız. Biz adalete sahip çıktığımız zaman, ancak o zaman bir şeyler değişecek. Biz bu işin peşini bırakmıyoruz dediğimiz zaman bir şeyler değiştireceğiz. Belki büyük bir adalet gelmeyecek ama bir şeylerin seyri değişecek” dedi. Coşkun konuşmasının devamında şunları söyledi:

Siyasi erk bizi her yandan kuşattı. Biz demokrasi, barış emek diye haykırırken, en çok da bu noktalardan mağduriyete uğruyoruz. Gerekirse 10 yıl, 100 yıl sürsün, bugün birinci günümüz. Bundan sonra da hiçbir güç bizi engelleyemeyecek. Biz bir adaletin olmadığını bile bile gelmeye devam edeceğiz. Bizim ölen 101 cana, yaralılarımıza bir sözümüz var. Çekilen acılar boşa olmasın diye buradayız. Gelmeyen adaleti getirmek için buradayız. Biz barışı da, adaleti de olduracağız. Biz bir yıl dayanışmamızla, örgütlülüğümüzle belki de bir ilki başarıyoruz. Bu binlerce kişinin mücadelesi.

Bizi uzun, yorucu, psikolojik olarak bir savaş bekliyor içeride. Yargılama bizim gözlerimizin içine bakıla bakıla yapılmak zorunda. Yoksa bu dosyalar kapatılır. Biz bunun önüne geçmek için var gücümüzle, duruşma salonunda mahkeme heyetinin gözünün içine bakacağız. Biz bizim karşımıza çıkartılan, suçlu denilen kişilere ‘Bunun hesabını verin’ diyeceğiz.

“Hesaplaşma sürecimizi muhakkak kazanacağız”
Ailelerin, katledilenlerin fotoğraflarıyla en önde durduğu açıklama esnasında rahatsızlananlar oldu. Coşkun açıklamasının ardından kurumlar adına konuşma yapması için KESK Eş Başkanı Lami Özgen’e söz verilirken, ailelerden tepki gösterenler oldu. Aileler konuşsun bugün, başka kimse konuşmasın denirken Lami Özgen, “Bu katliam hepimize yönelik yapıldı” dedi.

“Birleşe birleşe kazanacağız” sloganları da atılırken Özgen, “Bu yüzleşme sürecinin ortak bir ruh, ortak bir duruş, ortak bir mücadeleyle yürümesi için disiplinle devam edeceğiz. İçeride de bizi zorlayacaklar, dışarıda da. Bizi korkutarak ve öldürerek susturmaya, sindirmeye çalıştılar. Susmadık, korkmadık, biat da etmedik. 101 canımızı unutmadık, unutturmuyoruz. Sizinle hesaplaşma sürecimizi muhakkak kazanacağız”dedi.

Lami Özgen’in konuşmasının ardından aileler, yaralılar ve kurum temsilcileri “Katil IŞİD, katil AKP” sloganlarıyla içeri girdi. Girişte ailelerin taşıdığı fotoğraflara polis izin vermedi. İçeri girişler tamamlanırken, dışarıda da yüzlerce kişi sloganlarla beklemeye devam etti.

Sendika.Org/ Ankara

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×