10 Ekim’de katledilenler mezarları başında anıldı

İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri, katliamda yaşamını yitiren Ayşe Deniz ve Berna Koç’u Karşıyaka Doğançay Mezarlığı’nda bulunan mezarları başındaki etkinliklerle andı. “Katilleri tanıyoruz. Unutturmayacağız. Mücadeleleri mücadelemize ışık tutacak” pankartının açıldığı eylemde konuşan TMMOB İKK Sözcüsü Melih Yalçın, ülkede sürmekte olan savaşa karşı emek güçleri olarak barışın bir an önce hayat geçirilmesi talebi ile Ankara’da miting plandıklarını hatırlattı.

Melih Yalçın, 1 yıl önce bugün ülkede ölümler yaşanırken 'Barış hemen şimdi' demek için Ankara'da toplandıklarını hatırlatarak, "Barış için toplanmıştık ama bombalar patlatarak arkadaşımızı öldürdüler. Bir yıl geçmesine rağmen bu bombalama eyleminin failleri bulunmadı. Bu işte sorumlulukları, ihmalleri olan, bu işe bizzat yol veren ve gösteren insanlar hala bulunmadı. Sorumlular bulunana kadar mücadele edeceğiz" dedi. Hükümetin katliamı unutturmaya çalıştığını söyleyen Yalçın, "Bugün Ankara'da anma etkinliğine polis müdahale etti. Hala daha bu katliamı unutturmaya çalışıyorlar. Aslında bu işteki sorumluluklarını unutturmaya çalışıyorlar. Onlar ne kadar unutturmaya çalışırlarsa çalışsınlar biz asla unutmayacağız unutturmayacağız" dedi. İki canlı bombanın kendisini patlaması ile 100’den fazla insanın yaşamını yitirdiğini belirten Yalçın, katliamın asıl sorumlularının halen yargılanmadığını vurguladı. Yalçın, katliamdan sonra devletin takındığı tutumu şu sözlerle anlattı: “Bakanlar istifa etmek yerine gülüyorlardı. Maçlarda ölen insanlarımızı ıslıklarla yuhalatıyorlardı. Suçu göstermelik olarak iki canlı bombaya atıp asıl sorumluluklarını örtbas ediyorlardı. Yaptıkları tüm açıklamalarda katliamı unutturmaya çalışıyorlardı. Ama biz asla unutmayacağız, unutturmayacağız.” Yalçın, katliamın hesabı sorulana kadar mücadele edeceklerini ifade etti.

Anma, katliamda yaşamını yitirenler için saygı duruşu ile devam etti. Sonrasında Ayşe Deniz’in de üyesi olduğu Mali Müşavirler Odası adına açıklama yapıldı. Açıklama yapan İzmir Mali Müşavirler Odası Şube Başkanı Vedat Adak, 10 Ekim Katliamı’nın ülkenin en büyük kanlı saldırısı olduğunu söyledi. Ankara mitingine gidenlerin, hırsızlığa, yolsuzluğa, savaşa ve sömürüye karşı emeği savunan insanlar olduğunun altını çizdi. Adak, katliamlara ve onlarca acıya rağmen demokrasi güçleri olarak duruşlarını koruduklarını belirterek “buradayız, unutmadık, affetmedik, geri adım atmadık” diye konuştu. Adak binlerce kişinin savaşa inat barışı savunmak için Ankara'ya gittiğini hatırlatarak, "Vahşetinizden, şiddetinizden korkmayacağız. Toplumsa barış için mücadele etmekten yılmayacağız. Eşit, özgür demokratik bir ülkede bir arada yaşamı ve barışı savunmaktan vazgeçmeyeceğiz" dedi. 

Adak, Ayşe Deniz’in mücadelesini sürdüreceklerini belirterek açıklamayı bitirdi.
Photo published for Ayşe Deniz ve Berna Koç mezarı başında anıldı

Konuşmaların ardından katledilenlerin mezarları karanfillerle ve çiçeklerle donatıldı. Anma programı bu akşam Alsancak Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde olma çağrısı ve alkışlarla sona erdi.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×