10 Ekim’in birinci yılı: “Sözümüz söz; yıkacağız katillerin düzenini”
 10 Ekim Ankara Katliamı’nın birinci yıl dönümü yaklaşırken, katliamda yitirdiklerimizi unutturmamak ve katillerden hesap sormak için yapılan eylemler devam ediyor.

Ankara Konur Sokak’ta bugün (6 Ekim) bir araya gelen Halkevciler, “10 Ekim’i unutmadık, unutturmayacağız” diyerek anma gerçekleştirdi. Anma öncesinde sokak, katliamda hayatını kaybedenlerin isimlerinin yazılı olduğu kartondan güvercinlerle ve şiirlerle donatıldı.
10ekim-canli-sergi-manset

Sokağın hazırlanmasından sonra Konur Sokak boyunca sıralanan Halkevciler, ellerinde katliamda yitirdiğimiz 100 canımızın fotoğraflarını tuttu.

Her kişinin önüne bir mum yakıldı. Bununla birlikte sokakta devrimciler tarafından güvenlik önlemi alındı.

“Verdiğimiz söz mıh gibi aklımızda”

Anma, “10 Ekim 2015 hatırladığımız değil, aklımızdan çıkarmadığımız gün. O anda, Ankara Gar önünde düşen yoldaşlarımızın çevresinde kolkola kenetlendiğimizde, yaralılarımız için hastane bahçelerinde kurduğumuz dayanışma çadırlarında, ülkenin dört bir yanında 100 canımızı toprağa verirken… Her birimizin tek tek, ve hep birlikte verdiğimiz söz mıh gibi aklımızda. Ne için çıktıysak yola, ne için buluştuysak Ankara’da ne için girdiysek kavgaya birlikte, hepsi gerçek olana kadar mücadeleye devam! Özgürlük, eşitlik, barış bu topraklarda hüküm sürecek” sözleriyle başladı.

10ekim-canli-sergi6

“Bu sözü biz tutacağız, devrimciler tutacak”

“Katil AKP, katil Erdoğan hesap verecek. Sözümüz söz; yıkacağız katillerin düzenini” sözleriyle devam eden anmada şöyle söz verildi:

Sözümüz büyük, sözümüz ağır… Bu sözü, onu yük görüp altında ezilenler değil, bir onur gibi taşıyıp kavgayı büyütenler tutacak. Bu sözü, gerçek bir yüzleşmeden kaçmayanlar, acı deneylerden mücadele dersleri çıkaranlar, ‘suçluluk duygusunu’ sorumluluk duygusuna dönüştüren bir ustanın diliyle konuşanlar tutacak.

Bu sözü yokluktan mazeret üretenler değil, yoku var edenler, söz, kalem, taş, hançer… Elinde, avucunda, yüreğinde ne var ise onu direnişe çevirenler tutacak.

Bu sözü, “sayımızın azlığı ve düşmanın çokluğu”na bakmadan, bıkmadan, yılmadan, yorulmadan savaşanlar, bekleyenler değil mücadeleyi bulunduğu yerden ve hemen başlatanlar tutacak.

Bu sözü biz tutacağız, devrimciler tutacak! Sözümüz söz…

10ekim-canli-sergi5

“Öldürmek üzere kurulan iktidarı yıkmak için tren garında olacağız”

Anmada fotoğrafları taşıyanlar birer birer barış, kardeşlik, özgürlük, demokrasi, adalet ve mücadeleye dair sözlerini haykırırken, sokaktan geçenler ve ve sokaktaki dükkanlarda bulunanlar anmaya alkışlarla destek verdi.

10 Ekim Pazartesi günü, patlamanın yaşandığı Ankara Tren Garı’nda yapılacak anmaya çağrı yapan Halkevleri GYK üyesi Candaş Türkyılmaz, şu sözlerle seslendi:

Arkadaşlar, değerli halkımız! Ölmek ve öldürülmek üzere bu iktidar kendi saltanatını sürdürebilmek için, Türkiye’nin dört bir yanından Alevisiyle, Sünnisiyle, Türküyle, Kürdüyle, barış demek için, ölümleri durdurmak için gelenleri katletti.

Bu gördüğünüz 101 tane canımız bu kanlı iktidarın sürebilmesi için istihbarat raporlarına rağmen öldürüldüler, katlediler. Bunlar sizin kardeşleriniz, bunlar sizin anneniz, bunlar sizin babanız, bunlar sizin yoldaşlarınız.

10 Ekim’de tren garında toplanıyoruz. Ölmek ve öldürmek üzere kurulan bu iktidarı yıkmak için. Tüm halkımızı 10 Ekim’de tren garına bekliyoruz.

Anma, “10 Ekim’in hesabı sorulacak” sloganları, alkışlar ve ıslıklarla son buldu.
Sendika.Org/ Ankara

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×