1000 kişi: Birleşmenin ilk adımıdır bu “YAN YANAYIZ, BİR ARADAYIZ”
Zuhal Olcay, Türkan Elçi, Zülfü Livaneli, Prof. Dr. Şevket Pamuk, Gülriz Sururi, Prof. Dr. Ali Nesin, Ertuğrul Günay, Genco Erkal’ın da imzaladığı çağrıyı tiyatro sanatçısı Tilbe Saran seslendirdi.

Türkiye’nin farklı kesimlerinden bir araya gelen siyaset, sanat, akademi alanından 1000 isim, yaptıkları basın açıklamasıyla “Yan yanayız, bir aradayız” dediler.

İmzacılar, okudukları metinde herkesi ve her siyaseti “Türkiye’nin sürüklendiği tek adam rejimine, dayatmacılığa, partili devlete, demokratik hak ve özgürlüklerin tırpanlanmasına, savaşçı siyasete, adaletsizliğe, hukuksuzluğa, toplumu kuşatan mağduriyetlere karşı seslerini ve güçlerini birleştirmeye” çağırdılar.

Eski Anavatan Partisi (ANAP) Genel Başkanı Nesrin Nas’ın moderatörlüğünü yaptığı açıklamada açılış konuşmasını yazar Oya Baydar yaparken basın metnini oyuncu Tilbe Saran okudu.
Ayrıca açıklamaya katılan imzacılardan söz alan siyasetçi Ahmet Türk, Anavatan Partisi’nde (ANAP) milletvekilliği yapmış olan Abdülbaki Erdoğmuş, bir dönem Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde (AİHM) yargıçlık yapmış siyasetçi Rıza Türmen, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Genel Başkanı Aysel Çelikel, Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile ihraç edilen Doktor Ömer Faruk Gergerlioğlu, Rakel Dink, Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekilleri Garo Paylan ve Hüda Kaya, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Yeni Asya gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Kazım Güleçyüz, anayasa profesörü İbrahim Kaboğlu, feminist Yasemin Bektaş ve KHK ile ihraç edilen akademisyen ve siyasetçi Nazır Cihangir İslam  “ortak paydada bir araya gelmenin mümkün olduğunu” vurgulayan konuşmalar yaptı.

Baydar: Bu mütevazı bir ilk adım
Açılış konuşmasını yapan Baydar, imzacıların bin kişi olarak duyurulduğunu ancak sayının giderek arttığını belirterek bu metnin “Mütevazı bir ilk adım” olduğunu söyledi:
“Çağrımız; vicdan ve adalet aşınmasına uğratılan ülkemizde, siyasî, ideolojik, örgütsel aidiyet, inanç, kimlik farklılıklarımızı aşarak; adalet için, barış ve demokrasi için, muktedirin zulmüne karşı mazlumun hukukunu korumak için bir araya gelme çağrısıdır.
“Hak ve hukukun egemen olduğu bir ülkede, cepheleşmeden, düşmanlaşmadan barış içinde yaşamayı arzulayanların ortak sesidir.
“Arkamızda hiçbir parti, örgüt, siyasî odak yok. ‘Yan yanayız, biraradayız’ metninde imzası olanlar; parti/örgüt mensubiyetleriyle değil, bireyler olarak buradalar.
“Bu mütevazı bir ilk adım. Sonrası; bu gidişata hayır diyenlere, hepimize kalıyor.

Talepler
Tilbe Saran tarafından okunan “Yan yanayız, bir aradayız” ve 1000 kişinin imzaladığı metinde “bir arada ve güven içinde yaşamak için” talepler sıralandı:
“Savaşa sürüklenmekten, çatışmacı ortamdan, nefret dilinden, hukuk ihlallerinden, haklarımızın özgürlüğümüzün kısıtlanmasından, can ve mal güvenliğimizden, toplumun vicdanını yitirmesinden, ahlâk aşınmasından, toplumsal duyarsızlıktan endişe duyuyoruz.
“Tek adam rejimi ve partili devlete, adaletsizlik ve hukuksuzluğa, meclisin etkisizleştirilmesine, her çeşit muhalefetin baskı ve tehditle sindirilmesine karşıyız.
“Yüzbinlerle kamu çalışanını, siyasetçiyi, akademisyeni, medya, yargı ve güvenlik mensuplarını haksız, hukuksuz keyfi uygulamalarla, tutuklamalarla, baskılarla tasfiye eden despotik siyasetin yarattığı bütün mağduriyetlere hayır diyoruz!
“Geleceğimizi karartan bu anlayışı anayasallaştırmaya çalışan referandumun şaibeli sonuçlarını ve halk iradesinin yasalar yok sayılarak açıkça çiğnenmesini kabul etmiyoruz. Bir arada güven içinde yaşamak için, acilen:
– Hukuk ihlallerine yol açan OHAL’in kaldırılmasını,
– Toplumun tümüne yayılan mağduriyetlere karşı adalet ve hukuk güvenliğinin sağlanmasını,
– Meclisin yasama ve denetleme yetkisinin güçlendirilerek iadesini,
– Hesap veren, anayasal, şeffaf devlet için kararlı adımlar atılmasını,
– Gizli oy ve şeffaf sayım temelli sandık güvenliğinin sağlanmasını istiyoruz.
“Korku, gerilim ve kutuplaştırma siyasetinden güç devşirenlere karşı; ülkemizin geleceğinden sorumlu tüm yurttaşları, farklı kanaat önderlerini, sivil girişimleri, siyasi partileri güç birliğine çağırıyoruz.
“Adaletli, hakkaniyetli, tarafsız ve bağımsız yargı ilkesine dayalı ‘hukuk devleti’nin, bireysel ve toplumsal insan haklarını tam uygulayan eşitlikçi, çoğulcu demokrasi anlayışının, başta yerel yönetimlerde olmak üzere katılımcılığı teşvik edecek bir idari yapının, ideolojik dayatmacı, cinsiyetçi, ayrımcı olmayan; özerk ve eleştirel düşünceye dayalı bir eğitim sisteminin, bölge halkları ve dünya ülkeleriyle eşit haklı işbirliğini gözeten barışçı bir siyasetin, egemen kılınması için, güçlerimizi ortaklaştırmaya çağırıyoruz…” 
“Yan yanayız, bir aradayız” sloganıyla bir araya gelen 1000 kişi, okunan ortak bildirinin ardından söz alarak, “Birleşmenin ilk adımıdır bu. Bize dayatılmaya çalışılan tek renge karşı özgün renklerimizle bir aradayız yan yanayız” dedi.

İstanbul Point Otel’de bir araya gelerek, Türkiye’ye, “Yan yanayız, bir aradayız” diyen 1000 kişi adına okunan ortak bildirinin ardından katılımcılar birer konuşma yaptı. İlk olarak söz alan Eski ANAP Genel Başkanı Nesrin Nas, “Bütün farklılıkları yansıtan kesimler burada. Bu farklılıklar birleştiricidir, ayırıcı değil. Bunun için buradayız, yan yanayız” diye belirtti.
Devamında söz alan katılımcılar şunları söyledi:
Kayyım atanan Mardin Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Ahmet Türk: “Bugün önemli ve özel bir gün. Türkiye’nin vicdanı sayılan insanların bir araya gelmesi demokrasi adına çok önemli. Sorunların demokratik yollarla çözülmesi bir direnç, bir çabadır. Bu çabadan dolayı bu insanları kutluyorum. Türkiye’nin her zaman ortak bir akla ihtiyacı var. Farklılıkları şekillendiren bir duruşla gerçekleşir demokrasi. Ülkemizde birçok insan bu politikalarla bu ülkenin yönetilmeyeceğini gördü. Yan yana duruşun daha önemli olduğuna inanıyorum. Başarılar diliyorum. Yolumuz açıktır, açık olacaktır.”

‘Bu beraberlik bizim için bir anahtardır’
Eski siyasetçi Aysel Çeliker: “Siyasi düşünce etnik ve dini yarım veya yaşam biçimi ayrımı yapmadan bir arada olmaktan mutluluk duyuyorum. Öteden beri herkesin özgürce yaşamak istediği toplum hepimizin istediğiydi ama yapamadık çünkü kimliklerimizi ön planda tutmak istedik. Referandumdan sonra bu dersi aldık. Hep beraber olduğumuz zaman böyle bir oranı yakalayabiliyoruz. Bu bizim için önemli bir anahtar, bunu kaybetmemeliyiz. Kimliklerimizi ikinci planda tutmayı öğrendiğimiz zaman her şey güzel olacaktır. Bu toprakların üzerinde beraber yaşayacağı bir hukuk devleti tekrar demokrasiyi kuracak bir irade istiyoruz. Yüz binlerce insanın kamu görevinden atıldığı bir ülkede, mutlaka yargının devletin yargısı olduğu bir yerde kaçınılmaz bir ordudur bu insanlar.”
‘Neden kimlikler ön plana çıkarılıyor ki?’
Katledilen Hrant Dink’in eşi Rakel Dink: “Kimliklerimizi ön plana çıkarmaya heveslendik. Kim neden kimliğini ön plana çıkarmak istesin ki? ‘Sana ne yapılmasını istiyorsan sen ona öyle yap’. Bu söz üzerine çok düşünürüm. Kararlarımda, davranışlarımda bunu düşünürüm. Bana ne yapmak istiyorsanız ben size öyle davranırım.”
‘Sevgi dolu bir dünyada yaşamak istiyoruz’
HDP İstanbul Milletvekili Hüda Kaya: “Bize dayatılmaya çalışılan tek renge karşı özgün renklerimizle bir aradayız yan yanayız. Barış içinde, adaletli, sevgi dolu bir dünyada yaşamak istiyoruz. İnsanlık adına güzel olan ne varsa yaşamak istiyoruz. Rakel’in dediğinin üzerine söylemem gerekirse insan kardeşi olarak görüyorum.”
‘Birleşmenin ilk adımı’
Sanatçı Gülriz Sururi: “Gazete benimle söyleşi yaptıklarında kaç kişiyiz biz diye soruyorlar? Referandumda gördüm ki biz kalabalığız. Çok mutlu oldum ve nasıl birleşeceğimizi gördüm. Buraya geliş nedenim, birleşmenin ilk adımıdır diye düşündüm.”
‘Umut çok’
HDP’li Nurten Ertuğrul: “Türkiye’nin bu karanlık dehlizden çıkacağına inanıyorum. Geçmişte başka bir tarafa çalıştığımın vicdani sorumluluğuydu bugün ki çalışmalarım. Aslında hangi amaçla olursa olsun milliyetçilik insanların birlikte yaşamasının önüne koyulan bir barikattır. Milliyetçiliğin tabana yaymanın en büyük özelliği bunu topluma yaymaktır. Buna izin vermeyelim. Umut çok. Bu yüzden yan yanayız, bir aradayız.”
Konuşmaların ardından basın toplantısı sona erdi.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×