2019 Yulin Köpek Festivali yaklaşıyor!

 Ben Tony, yerli bir Çinli.

Bu rehber Yulin köpek festivali hakkında bilmek istediğiniz her şeyi, Çinlilerin neden köpek eti yediklerini ve bazı sık sorulan soruları tanıtacağım.Ben, Çin'in kuzeydoğusunda, 29 yaşında, Heilongjiang'da doğdum. Küçük bir çocukken, büyükannemin Çin kırsal köpeği eşlik ediyordu, ancak hiçbir adı yoktu. Çok yaramazdım ve her zaman onunla oynuyordum, ama bana kızmadı veya canımı sıkmadı. Her sabah okula gittiğimde orada yanımda eşlik etti; Her öğleden sonra okuldan sonra, hep okulumun önünde duruyordu, tam orada beni bekliyordu. Kara bir köpek bana düşmanca havladı, ben de ağlamaya korktum. Tereddüt etmeden o köpekle dövüşüyor. Kara köpeğin canını yakmasına rağmen kuyruğunu salladı ve beni korumaktan mutlu oldu. Çocukluğumdaki en iyi arkadaşımdı ve büyüdüğümde onu korumaya yemin ederim.

Ama bunu yapma şansım olmadı. Bir gece komşum onu ​​ödünç aldı ve “bir tavşan yakalamak” dedi, ama bir daha geri gelmedi. Bir hafta sonra “sarhoş komşum tarafından öldürüldüğü ve yenildiği” söylendi.

Çok üzüldüm!

Bir köpeği kaybeden herkes bu duyguyu bilir! Komşumu şiddetle dövmek istedim ama o zamanlar sadece bir çocuktum. Bunu neden yaptı? 20 yıldan fazla bir süre boyunca vefat etti, ama onu hala özlüyorum. Çin'de köpek yemek çok garip olmasa da, bunu asla yapmayacağım. İnsanları, köpek ve kedileri incitmeyi veya yemek yemeyi bırakmaya hitap edecek birçok Çince ve İngilizce makale yazdım. Yerli Çince'nin burada vahşi ve kötü olduğunu düşünmelisin, değil mi? Sevimli köpek ve kedileri yerler. Büyüdükçe ve daha olgunlaştıkça, bütün nedenleri biliyorum. Bugünlerde birçok Çinli zengin olsa da, 20-30 yıl önce çok fakirler. Dünyadaki nüfusun çoğuna sahipler ve birçoğu yiyecek yetersizliği.

Böylece doğada her şeyi yerler. Çinliler sadece sığır eti, domuz eti, balık değil aynı zamanda köpekleri, kedileri, yılanları, atları, eşekleri, kurbağaları, fareleri, tilkileri ve hatta akasyalarını da yiyecekler. Çin'deki birçok yabancı, Çin'in kalp, böbrek, bağırsak, karaciğer, kafa veya başka bir şey gibi hayvanların yavrularını yediğini bilmelidir. Bear Grylls'in rol aldığı "Man vs. Wild" TV şovunu izlemiş olabilirsiniz. Söylemeliyim ki, Çinliler Bear Grylls'den daha çok çeşit yiyorlar.

Artık Çinlilerin ne kadar çılgın olduğunu biliyorsun.

Tavşanların kontrol altında olmadığı ve Avustralya'daki otlakları tahrip ettikleri söyleniyor. Çin'de olamaz. Onları yeriz. Çok verimli olan kerevitler bile Çin'de yenir. Yani köpekler sadece bir çeşit et. Bazı insanlar için belirli bir tür olarak kabul edilmezler. Şimdi bir sorunuz olabilir: Bütün Çin Halkı Köpek Yiyor mu? "" 门狗 饿 不吃 耕地 耕地 耕地 "" 不嫌 不嫌 不嫌, ", ne kadar fakir olursanız olun, köpeğinizi öldürmemelisiniz demektir. ve köpeğin seni asla terk etmeyecek, tıpkı çocuğun asla yaşlı olsa bile annelerini çirkin olarak görmeyeceği gibi. Fakat Çin'de 1,5 milyardan fazla insan var. Yabancı birileri, 10.000 kişinin köpek yediğini, keşfi her sosyal medyada yayınladığını, televizyonda yayınladığını, blogda yaydığını, farkındalık yarattığını, kamu kampanyası düzenlediğini, herkesle ve herkesle konuştuğunu tespit ediyor. Yakında ülkenizdeki insanların çoğu, her Çinli'nin kötüye kullanıp köpek yediğine inanıyor. Çin'deki bazı kişiler gerçekten köpekleri yiyor, ancak bu sadece 1,5 milyar nüfusun çok az bir kısmı. Gençken, ABD'de insanların ABD'de vuruldukları haberlerini sık sık gördüm, bu yüzden ABD'nin güvenli bir ülke olmadığına, oradaki herkesin silahı olduğuna ve iyi olmadıklarında beni vuracaklarına inanıyordum. ruh hali.

Bu doğru mu?

Pek sayılmaz. Ama bu Medya'nın işi. Çin'de köpek ve kedi yiyenlerin sayısı çok az olsa da, medya Çinlilerin yarısı her gün köpekleri yiyormuş gibi görünmesini çok ister. Fakat Yulin Köpek Eti Festivali Yıllık Düzenleniyor, Bu Nedir ve Neden Durdurmuyorsunuz? Çinli bir insan olarak, 5 yıl önce Yulin ve Yulin Köpek Festivali'ni hiç duymadım. Ancak festival 2009 yılında ilk yıl için düzenleniyor ve şu anda yaz aylarında her yıl düzenleniyor. Festival süresince her yıl 10.000 köpek yediği, kedi eti ve lychees de bulunduğu söyleniyor. Aslında, Yulin Çin'de çok küçük bir şehir, şehir köpek festivaline sahip değilse asla bilmeyeceğim. Artık sadece köpekler için hemen hemen her Çinli tarafından biliniyor.

Çin'de köpek yemek yasak olsa da halk bunu daha fazla yapmamaya çekiyor. 30 yaşın altındaki arkadaşlarımın neredeyse tamamı bu festivale direneceklerini söyledi. Tutum bu yıllarda oldukça değişiyor. Bu festival büyük baskı altında ve birçok köpek bu yıl kurtarıldı. Daha az ve daha az köpek yedik ve bence, yakın gelecekte köpek festivali durdurulacak. Bu bir halk eğilimidir.

Yulin Köpek Festivali'ne Çin Tutum Nedir?

65 yaşındaki Çinli bir kadın olmayan Xiaoyun Yang, bugüne kadar 3.500'den fazla köpek kurtardı. Evini sattı ve bütün parasını Yulin'den köpek almak için harcadı. 2015 yılında 360 köpek kurtarmak için 15.000 CNY harcadı ve restoran sahibine köpekleri öldürmemeleri için yalvardı. Hikayesi bütün Çin'i etkiliyor ve birçok Çinli para bağışlıyor ya da köpekleri kurtarırken aynı yolu kullanıyor. Kralların köpekleri sevdiğini ve köpekleri arkadaş olarak gördüğünü biliyorum. Çin aynı zamanda köpek seven bir ülke, köpeklerin kurtarıldığına dair kalp ısınma hikayelerinin birçoğu çevrimiçi ve çevrimdışı yayılıyor.

Horizon (Çin Hayvan Refahları Birliği tarafından) tarafından yapılan bir anket,% 70'in Çinli'nin hiç köpek eti yemediğini gösteriyor. Benim düşünceme göre, köpek yiyenlerin% 30'u en fazla 40 yaşında. Amcam aslında küçükken köpekleri yedi ve genç arkadaşlarımın köpek yediğini hiç duymadım. % 62'si Çinli insanlar Yulin'in Çin'in itibarına zarar verdiğini düşünüyor, ancak Yulin şehrinin suçu olmasa da, çoğu Yulin halkı da bu festivalden nefret ediyor.

Hükümetin Çin'deki köpekleri yemek konusundaki tutumu nedir?

Köpek eti yemek yasadışıysa, kimse Çin'de köpek yiyemez. Ancak, bu gerçekleşmeyen bir rüya. Hükümetin nüfusun geleneklerini göz önünde bulundurması gerektiğinden, köpek öldürmeyi ve yemek yemeyi yasaklayan politikalar yoktur. Ancak Çin polisi evcil köpekleri çalan köpeğin çetesini parçaladı. Bildiğimiz gibi, Yulin Festivali'ndeki köpeklerin çoğu hırsızlık çetesinden geliyor. Köpek eti kilogram başına 40-60 CNY değerindedir, bu yüzden birisi başkalarının köpeklerini çalacak veya şehirdeki terk edilmiş köpekleri yakalayacaktır. Başkalarının evcil köpeğini çalan herkes yasal değildir ve Çin'deki polis tarafından tutuklanacaktır.

Çinliler, köpeği kurtaranlara kurtarır veya bağışlar mı?

Xiaoyun Yang'ın bu yıl 3.500'den fazla köpek kurtardığını biliyoruz, parasının bir kısmı internette toplandı ve Çin'deki köpek severler tarafından bağışlandı. Elbette, köpekleri kurtarmak için enerjilerini ve paralarını bağışlayacak daha fazla hayvan sever var. Eğer douyin (Tik Tok) kısa videosunu izlediyseniz, çoğu genç insan kötüye kullanmak veya öldürmek yerine terk edilmiş bir köpeği kurtarır. Ayrıca, bu tür videolarda milyonlarca beğeni ve paylaşım var, köpekleri ve kedileri koruma davranışı hemen hemen tüm Çinli gençler tarafından artırılıyor. Neredeyse bütün insanların iyi kalpli olduğuna, geleneksel kültürün terk edileceğine ve Çinlilerin hayvanlar gibi koruyacağına inanıyorum. Çin'de bazı hayvan veya köpek koruma kuruluşları var, ancak ABD kadar olgun değiller. Şimdi sadece patlama var.

Dünyada hala köpek yiyen başka hangi ülkeler var?

Çin ve Güney Kore'de, geleneksel köpek yeme geleneksel 400 yıl öncesinden olabilir. Dahası, İsviçre / Rusya / Vietnam / Fransız Polinezyası'ndaki insanlar da köpekleri yeme özelliğine sahiptir. Belli ki İsviçre ve Kore ortalama zenginlik bakımından Çin'den çok daha zengin, ancak hala köpekleri yeme alışkanlığını koruyorlar. Çinlilerin son yıllarda aç ve yoksulluk çektiklerini biliyorsunuz, insanlar açlıktan ölmek üzereyken, neyin sevimli olduğunu unutmak zorundalar ve önce tam bir mideye sahip olmak istiyorlar. Şimdi Çinliler öncekinden daha zengin, İsviçre ve Kore kadar zengin olmasalar da alışkanlıklarını değiştiriyorlar ve çok sayıda köpek sevicisinin etkisiyle Çin'de köpek yeme yakında bırakılacak.

Sonuç

Artık Çinlilerin neden köpek yedikleri ve Yulin köpek eti festivali hakkında bir şeyler yedikleri hakkında çok şey biliyorsunuz. Elbette köpekleri kurtarmak için elimizden gelenin en iyisini yapıyoruz ve dünyanın pek çok Çinli'nin köpek yemeye karşı mücadele ettiğini bilmesini umuyoruz.

 

Yenile:

Zaman geçtikçe, 2019'daki Yulin Köpek Festivali çok yakında (21 Haziran). 
 Bu günlerde daha fazla evcil hayvan sevgili e-postayla bana sordu: Yulin Nasıl Durdurulur? 
 Bu gerçeği Çin'de farkederseniz bilmiyorum: Bir yabancı ve yerli bir Çinli hem bisikletini kaybeder, hem de polis, yabancı için 1 gün içinde bisiklet bulmaya yardım eder, ancak yerli Çinli'nin bisikleti bir ay içinde asla bulunmaz. 

Niye ya? 

Çin hızla yükselirken , dünyadaki itibarlarına daha fazla önem veriyorlar . " Çin gerçekten iyi bir ülkedir " hakkında daha fazla şey duymak istiyorlar , bu nedenle yabancılara yerli halktan daha fazla tavsiye almak istiyorlar. Daha fazla köpeğin hayatını kurtarmak istiyorsan, gitmakaleyi bazı saygın bloglarda veya sosyal etkileyicilerde paylaşın .

Bu gerçekten çok yardımcı olacaktır. 

Herkesin çabaları için teşekkürler.

 

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
birisi 2 yıl önce

tmm herşey açlıktan diyelim neden işkence neden acı neden canlı canlı yakılıyo neden canlıkyen vücudu parçalara ayrılıyo daha geçen bir yerde gördüm hayvanlar avuç içi poşetlerin içinde anahtarlık yapmışlar resmen işkence minicik kaplumbaglar balıklar onların canı neki o poşetin içinde en fazla 2 gün yaşıyolar düşünün bir köpek , kedi , balık olarak dünyaya gelebilirdiniz insan olmanız sizi ayrıcalıklı yapmıyo

Misafir Avatar
okuyucu 2 yıl önce

hayvanlara işkence ediliyormu? Hindistanda inek yenmiyor bizde domuz yenmiyor. Adamlar işkence etmiyorsa köpek niye yemesinler ki müslüman değilki bu adamlar domuzda yenmesin ozaman böcekte yemesinler.Bence ı havyanlara işkence edilmiyorsa hayvanlar yakılmıyorsa vs isteyen istediğini yiyebilir.

Misafir Avatar
Vatandaş 2 yıl önce

Bu makaleyi yazan kişi, yayınladıktan sonra hiç mi ne yazdım diye okumadı? O kadar çok hata var ki cümlede ne anlatılmaya çalışıyor diye düşünmek zorunda kalıyoruz. Ben bu festivale çok tepkili bir vatandaşım ama bilgi için doğru bir kaynak değilsiniz.