250 sanatçı ve aydın 'Yaşamak için Hayır' dedi
 Türkiye’nin önde gelen yazar, oyuncu, yönetmen, fotoğrafçı, şair, müzisyen, dansçı, ressam ve heykeltraşın aralarında bulunduğu 250 sanatçı ve aydın, “Bir ağaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardeşçe” diyerek, “Hayır” oyu vereceğini açıkladı. 
Müjde Ar, Rutkay Aziz, Nur Sürer, Füsun Demirel, Fatma Girik, Zülfü Livaneli, Gülriz Sururi, Mehmet Güleryüz, Cevat Çapan, Ayşe Kulin, Zeliha Berksoy, Ataol Behramoğlu, Ahmet Ümit, Haldun Dormen, Halil Ergün, Edip Akbayram, Pelin Batu ve Murathan Mungan’ın bulunduğu Türkiye’nin önde gelen yazar, oyuncu, yönetmen, fotoğrafçı, şair, müzisyen, dansçı, ressam ve heykeltraşın bulunduğu 250 sanatçı ve aydın, Point Otel’de yaptıkları basın toplantısıyla 16 Nisan referandumunda “Hayır” diyeceklerini açıkladı. 
Aydınlar, “Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardeşçesine” sözlerine imza atarak, “Hayır” diyeceklerini söyledi. 

Basın toplantısının olduğu salona ayrıca “Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardeşçesine” sözlerinin yer aldığı bir şarkı çaldı. 
NAZIM HİKMET’İN ŞİİRİ İLE BAŞLADI
Toplantıda oyuncu Orhan Alkaya, Nazım Hikmet’in “Dörtnala gelip Uzak Asya'dan, Akdeniz'e bir kısrak başı gibi uzanan, bu memleket, bizim. Bilekler kan içinde, dişler kenetli, ayaklar çıplak ve ipek bir halıya benzeyen toprak, bu cehennem, bu cennet bizim. Kapansın el kapıları, bir daha açılmasın, yok edin insanın insana kulluğunu, bu dâvet bizim... Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardeşçesine, bu hasret bizim...” dizeleriyle açılış konuşması yaptı. 
PARTİ MESELESİ DEĞİL, MEMLEKET MESELESİ’ 
“Çok az kaldı” diyen Alkaya, “Defalarca neden ‘Hayır’ dediklerini anlattı ‘Hayır’ diyenler. Bir referanduma gideceğiz, ama ‘Evet’çiler için bir referanduma gidip gitmediğimiz noktasında bilemiyorum. Kutuplaşma söz konusu. Toplumu zehirlemeyi belli bir şeyde de olsa başardı” dedi. Gerekçelerini bilerek “Hayır” dediklerini belirten Alkaya, “Bu anayasa taslağı halkın kararı ile yasalaşmaz. Yasama yetkisi, Türk milleti adına TBMM’de ve bu yetki asla devredilemez. Söz konusu yasada ise yetki tek başına Cumhurbaşkanına verilecek. ‘Hayır’ cephesi diye bir şey yok. ‘Hayır’ diyenler var. Bu bir parti meselesi değil, memleket meselesidir” diye konuştu.
‘KORKUNUN SALTANATINA HAYIR’
Sanatçıların omuzlarında büyük bir yükün olduğunu kaydeden eleştirmen ve sanat yönetmeni Vecdi Sayar, “Bizler bu sorumluluğu hissederek ‘Hayır’ diyoruz. Herkesin adalet ve demokrasi kuralları içinde yaşayabileceği bir dünya istiyoruz. Korkunun saltanatına ‘Hayır’ diyoruz” diye belirti.
‘DEMOKRATİK CUMHURİYET İÇİN HAYIR’
İnsan hakları için “Hayır” dediğini kaydeden oyuncu Mirza Metin de, “Bu ülkede çocuklar anadillerinde eğitim alsın diye ‘Hayır’. Bu ülkede kardeşler, gençler birbirini öldürmesin diye ‘Hayır’. Kürdistan’da savaş olmasın diye ‘Hayır’. ‘Hayır’ demek için binlerce nedenimiz var. Bunun için ‘Hayır.’
Yazar Adnan Özyalçıner, “Hayır’da hayır vardır. Benim için ‘Hayır’ın en önemli şeyi, yoksulun daha çok yoksullaştırdığı, zenginin daha çok zenginleştirmesidir, bu nedenle ‘Hayır’ diyoruz. Yoksulun daha yoksul ve zenginin daha zengin olmaması için ‘Hayır” diye konuştu.
‘ÜLKEMİ ÇOK SEVİYORUM BU NEDENLE HAYIR’
Tiyatrocu Orhan Aydın, “250 Kişiden daha fazlayız. Köprüden sonra son çıkıştayız. Orada barış, aşk, özgürlükler yok. Orada kan ve katliamlar var. Oysa ‘Hayır’ desek barış, aşk her şey için daha güzel bir kapı aralayabiliriz” diye belirtti.
Sinema ve tiyatro sanatçısı Defne Halman ise, “Bütün yetkileri elinde toplayan bir kişinin, ne okuyacağıma, neyi oynamama karar vermesini istemiyorum ‘Hayır’ diyorum” diye ifade etti.

‘ORTADOĞU BARIŞI İÇİN HAYIR’ 
Yönetmen Ahmet Haluk Ünal, “16’sından sonra ne olacağı çok önemli. ‘Ezer geçeriz, konuşacak bir şey yok biz ne dersek o olur’ demek istiyorlar. ‘Evet’ demek bu düşünceye ‘Evet’ demektir. Oysa ben bu ülkede diyalog yolu ile yaşamak istiyorum. Ortadoğu’nun sulh ve barışı için ‘Hayır’ diyorum” dedi.
Oyuncu Tilbe Saran da, “Aklımız vicdanımızla ‘Hayır’ diyoruz” dedi. 
Metne imza atan diğer sanatçı, aydın, yazar ve yönetmenlerin birçoğu da neden “Hayır” dediklerini tek tek anlattı.

İmza kampanyasıyla ilgili bilgi veren oyuncu Orhan Alkaya, “Çok az kaldı. Türkiye Cumhuriyeti kurulduğu günden bu yana ilk kez son derece radikal bir rejim tartışmasının eşiğinde. Çok çok az kaldı. Defalarca ‘Hayır’ diyenler, neden ‘Hayır’ dediklerini anlattı. Defalarca 18 maddenin 18’ine ayrı ayrı teferruatlı biçimde neden ‘Hayır’ dediğini anlattı. Biz bir referanduma gidiyoruz; ama ‘Evet’ diyeceğini açıklayanlar açısından bir referanduma gidiyoruz doğrusunu söylemek gerekirse bu konuda ciddi anlamda endişeliyim. Bir seviyorum sevmiyorum oylamasına gidiyor olabiliriz, o açıdan baktığımızda. Bu da toplumdaki kutuplaştırmanın ne kadar tehlikeli bir noktaya geldiğinin çok vahim bir göstergesi. Ne yazık ki siyasetin giderek zehirli hale gelen dili, toplumu hücrelerine kadar zehirlemeyi belli ölçülerde de olsa başardı. Bizler politik ve şiirsel bir itiraz gerçekleştiriyoruz bugün. Ustamız Nazım Hikmetin ütopyasıyla buluştuk 250’yi aşkın sanatçı. Bu metnin altında birleşen hepimiz 16 Nisan referandumunda gerekçelerini bilerek ve açıklamış olarak ‘Hayır’ demiş insanlarız. Diliyorum ki Türkiye’yi yeni bir kargaşaya yönlendirecek olan bu anayasa taslağı halkımızın kabulüyle yasalaşmaz, anayasalaşmaz” dedi.
pelin-batu

“BURAYA GELİRKEN ANNEME YALAN SÖYLEDİM”
Alkaya’nın konuşmasının ardından salonda bulunan sanatçılardan bazıları kürsüye çıkıp referandumda neden ‘Hayır’ oyu kullanacaklarını açıkladı.
Gözyaşları içinde konuşma yapan oyuncu ve yazar Pelin Batu, “Ben buraya gelirken anneme yalan söyledim. Bunu söylerken gözlerim doluyor, çok üzülüyorum. Niye söyledim anneme; şiirlerimi başmak için fotokopiciye gideceğim dedim. Çünkü annem benim için korkuyor. Kızının hapse girmesinden korkuyor. Kızının sokakta vurulmasından korkuyor. Ben ‘Hayır’ diyorum. Çünkü bu kadar çok annenin korkmasından içim ağlıyor artık. Bugün haberleri izlerken de böyle ağladığım gibi ağlıyorum. Her gün çocuklar ölüyor hiçbir şey yapamıyoruz. Her gün arkadaşlarımız, hocalarım, gazeteci arkadaşlarım içeri giriyor, hiçbir şey yapamıyoruz. Sadece izleyiciyiz. Ben izleyici olmaktan bıktım. Gece yattığımda arkadaşlarım için ne yapabilirim diyorum, müthiş suçluluk duyuyorum ve hiçbir şey yapamıyorum. Kendi korktuğumdan değil, ben korkmuyorum; ama ben annem için korkuyorum. Çünkü annemin içi parçalanıyor kızının başına bir şey geleceği için. Dolayasıyla ‘Hayır’ diyorum; çünkü bu ülkeyi çok seviyorum, vicdanlı bir insanım” ifadesini kullandı.
gulriz-sururi


“KAZANACAĞIMIZA İNANIYORUM”
Oyuncu Gülriz Sururi ise, “Benden önceki iki kuşağı hiç affetmeyeceğim. Bunlar politikacılar ve aydınlarımız. Yani 1945 yılında başlatılan bu projeye neredeyse hizmet ettiler diyebilirim. Bu kadar cahil bu kadar umarsız olmalarını kabul edemiyorum bir türlü. Nasıl göz yumduk. Özellikle İlhan Selçuk’un, Uğur Mumcu’nun, Aziz Nesin’in onca uyarısına rağmen bizler bir araya gelemedik. Uyanamadık. Üstümüze sanki bir ölü toprağı serpilmişti. Bugün tabi ki isyan ediyoruz. Ama ikinci defa kurtuluş savaşı gerçekleştireceğiz. Çok inanıyorum hayırların çoğalacağına ve kazanacağımıza. Yeter ki biz ondan sonra ittihatçılar gibi oturup da ‘Peki şimdi ne yapacağız?’ demeyelim” diye konuştu.
edip-akbayram

“BU ANAYASAYI REDDEDİYORUM”

Sanatçı Edip Akbayram da, “50 senedir bu ülkede sanat adına bir şeyler yapmaya çalışıyorum. Ve biliyorum ki kardeşçesine yaşayabileceğimiz, çağdaş, demokratik, evrensel bir Türkiye için ben de ‘Hayır’ diyorum ve bu anayasayı reddediyorum” şeklinde konuştu.
rutkay-aziz

“‘HAYIR’IN ÇIKACAĞINDAN EMİNİZ”
“‘Hayır’ın çıkacağından eminiz” diyen oyuncu Rutkay Aziz de “Beni endişelendiren durum ‘Hayır’ sonrası. 17’sinde bayram yapma hakkımızın olmadığını düşünüyorum. Hiç bayramlık bir durum yok. Yani ‘Hayır’ın kavgasını sürdürmekle yükümlüyüz. Yani iş 16’sında bitmiyor” ifadesini kullandı.
u1

 Toplantıda konuşma yapan Füsun Demirel, şunları söyledi:
“Ne güzel sizinle birlikte olmak. Keşke salon olsaydı bazen böyle hayallerim oluyor bazen. Olsun. Hepiniz biliyorsunuz 11 yılı geçti, ak troller tarafından linçe uğradım. Bir kısmımız. Ekonomik olarak beni gömdüler ama ayaktayız. Bir tek onurumuz kaldı ve bu onur için mücadele ediyoruz. Bu ülkede son 5 yılda yüzde 77.6 oranında çocuk istismarı yaşanmış. 2016’da 300 küsur kadın cinayeti.

fusun

 2017’nin günümüze kadar olan rakamları da çok acıklı. Ortalama elli kadın cinayeti, tecavüz, istismar… Öyle bir iktidar, öyle bir ideoloji var ki 14 yıldır bundan sorumlu bakan “Bir kereden bir şey olmaz” demişti hatırlarsınız.un

Ve arkasından gelen bakan “Çocuklarınıza bağırmayı öğretin” dedi. Yani bu ideolojideki insanların çıkarttıkları KHK’lar, anayasalar… Bunların hiçbirinin yanında olmaya imkân yok. Normal bir yurttaşın bunların yanında olmasına imkân var mı? Toplumun geniş bir kısmının “hayır” demesini bekliyorum, çok büyük bir umudum var.”
 hayir-ic
uuhayir-ic-3
'YAŞAMAK İÇİN HAYIR' METNİNİN İMZACILARI 
Metne imza atanlar şunlar: “Oyuncu Nilüfer Açıkalın, Yönetmen Ezel Akay, Eleştirmen Tül Akbal, Müzisyen Edip Akbayram, Müzisyen Onur Akın, Oyuncu Hale Akınlı, Yönetmen Arif Akkaya, Müzisyen Sabahat Akkiraz, Ressam Alaattin Aksoy, Heykeltraş Mehmet Aksoy, Oyuncu serap Aksoy, Şair Sina Akyol, Eleştirmen Filiz Ali, Şair-Yönetmen Orhan Akkaya, Yönetmen Emin Alper, Yazar Nazım Alpman, Ressam Mustafa Altıntaş, Yönetmen Mustafa Altıoklar, Oyuncu Müjde Ar, Ressam Cihat Aral, Yazar İnci Aral, Yönetmen Nurdan Arca, Müzisyen Ekrem Ataer, Oyuncu Barış Atay, Yazar Zeynep Avcı, Oyuncu Övül Avkıran, Oyuncu Orhan Aydın, Yönetmen Çağıl Nurhak Aydoğdu, Yazar Eren Aysan, Yazar Enver Aysever, Yönetmen-Oyuncu Rutkay Aziz, Müzisyen Selda Bağcan, Yazar Hayko Bağdat, Eleştirmen Serhan Bali, Müzisyen Jehan Barbun, Yönertmen-Oyuncu Özgür Başkaya, Şair-Oyuncu Pelin Batu, Yazar Oya Baydar, Ressam Bedri Baykam, Şair Ataol Behramoğlu, Şair Onur Behramoğlu, Şair Cengiz Bektaş, Şair Süreyya Berfe, Müzisyen Cahit Berkay, Oyuncu Ayşe Lebriz Berkem, Şair Egemen Berköz, Oyuncu-Yönetmen Zeliha Berksoy, Oyuncu Lemi Bilgin, Yazar Atilla Birkiye, Müzisyen Baha Boduroğlu, Yazar Cuma Boynukara, Yazar Ayhan Bozkurt, Yazar Umur Bugay, Eleştirmen Cüneyt Cebenoyan, Şair Gülsüm Cengiz, Şair Metin Cengiz, Oyuncu Laçin Ceylan, Oyuncu Metin Coşkun, Yazar Tuncer Cücenoğlu, Şair-Yazar Cevat Çapan, Yazar-Yönetmen Semih Çelenk, Fotoğraf sanatçısı İsa Çelik, Yazar Jaklin Çelik, Müzisyen Haluk Çetin, Karikatür Tarihçisi Turgut Çeviker, Yazar Vecdi Çıraoğlu, Müzisyen Mazlum Çimen, Oyuncu Şevket Çoruh, Yazar Aydın Çubukçu, Müzisyen Güvenç Dağüstün, Müzisyen Melike Demirağ, Sanaryo yazarı Meriç Demiray, Müzisyen İsmail Hakkı Demircioğlu, Oyuncu Füsun Demirel, Yazar Ümit Denizer, Yazar Ayşegül Devecioğlu, Oyuncu Ece Dizdar, Yönetmen Haldun Dormen, Fotoğraf sanatçısı Atilla Durak, Şair Refik Durbaş, Müzisyen Güneş Duru, Yazar Sedef Ecer, Yazar Yavuz Ekinci, Şair Şükrü Erbaş, Yazar Vecdi Erbay, Oyuncu Füsun Erbulak, Oyuncu Sevinç Erbulak, Şair Enver Ercan, Müzisyen Turgay Erdener, Yazar Nimet Erdem, Yönetmen Mehmet Ege, Şair Haydar Ergülen, Oyuncu Halil Ergün, Yazar Mahir Ünsal Eriş, Yönetmen-oyuncu Genco Erkal, Oyuncu Zühtü Erkan, Oyuncu Arif Erkin, Şair Cezmi Ersöz, Müzisyen Murat Ertel, Yönetmen Yücel Erten, Eleştirmen Ragıp Ertuğrul, Oyuncu Mehmet Esen, Yazar Akın Evren, Oyuncu-Müzisyen Müjdat Gezen, Oyuncu Fatma Girik, Müzisyen Ayşedeniz Gökçin, Yönetmen Dilek Gökçin, Oyuncu Güney Zeki Göker, Müzisyen Yasemin Göksu, Yapımcı Serpil Güler, Ressam Mehmet Güleryüz Oyuncu Ahmet Gülhan, Oyuncu Gülümser Gülhan, Yazar Semih Gümüş, Yönetmen-Oyuncu Yaşar Gündem, Oyuncu Selma Güneri, Şair Tarık Günersel, Müzisyen Erdal Güney, Oyuncu Mahir Günşiray, Müzisyen Sadık Gürbüz, Ressam Selma Gürbüz, Karikatürist Kemal Gökhan Gürses, Oyuncu Defne Halman, Yazar Haluk Işık, Müzisyen Cem İdiz, Yayıncı Tevfik İhtiyar, Şair Özdemir İnce, Çevirmen Ülker İnce, Tasarımcı Cemil İpekçi, Yönetmen Handan İpekçi, Yazar Müge İplikçi, Yazar Zehra İpşiroğlu, Şair Küçük İskender, Ressam Balkan Naci İslimyeli, Şair Hicri İzgören, Eleştirmen Şefik Kahramankaptan, Şair Arife Kalender, Müzisyen Suna Kan, Yazar Vivet Kanetti, Şair Turgay Kantürk, Yönetmen Hüseyin Karabey, Yönetmen Tolga Karaçelik, Yazar Mesut Kara, Fotoğraf Sanatçısı Çerkes Karadağ, Yazar Karin Karakaşlı, Yazar Sema Kaygusuz, Yönetmen-Oyuncu Nesrin Kazankaya, Yazar Ercan Kesal, Şair Tuğrul Keskin, Yapımcı-Yazar Arif Keskiner, Oyuncu Emre Kınay, Oyuncu Güven Kıraç, Yazar Rıza Kıraç, Yönetmen-Oyuncu Kemal Kocatürk, Yönetmen-Oyuncu Macit Koper, Ressam Komet, Şair Mustafa Köz, Yazar Ayşe Kulin, Oyuncu Jülide Kural, Yapımcı Nilgün Kurt, Şair Akif Kurtuluş, Şair Namık Kuyumcu, Yazar Pınar Kür, Oyuncu Berna Laçin, Müzisyen Zülfü Livaneli, Yönetmen-Yazar Sami Berat Marçalı, Yönetmen Orçun Masatçı, Oyuncu Ahmet Mekin, Eleştirmen Murat Meriç, Yönetmen Ayşe Emel Mesci, Oyuncu-Yönetmen Mirza Metin, Göresel Santçı Şükran Moral, Ressam Murat Morova, Şair-Yazar Murathan Mungan, Yayıncı Cavit Nacitarhan, Yazar Abdullah Nefes, Yazar Özdemir Nutku, Besteci Erkan Oğur, Tasarımcı Nazlı Ongan, Yazar Zeynep Oral, Yazar Kemal Oruç, Yazar Işık Öğütçü, Müzisyen Feryal Öney, Oyuncu Aslı Öngören, Müzisyen Taner Öngür, Tasarımcı Fenni Özalp, Yazar Vedat Özdemiroğlu, Oyuncu Levent Özdilek, Yönetmen Cengiz Özek, Yazar Işıl Özgentürk, Yönetmen Yavuz Özkan, Yönetmen Yeşim Özsoy, Oyuncu Zeynep Özyağcılar, Yazar Adnan Özyalçıner, Görsel Santçı Zeyno Pekünlü, Yapımcı Özdem Petek, Yönetmen-şair Barış Pirhasan, Yönetmen Enis Rıza Sakızlı, Müzisyen Vedat Sakman, Oyuncu Tilbe Saran, Oyuncu Meltem Savcı, Yazar Ahmet Say, Eleştirmen Vecdi Sayar, Eleştirmen Seçkin Selvi, Müzisyen Suavi, Oyuncu Gülriz Sururi, Oyuncu Nur Sürer, Yazar-Oyuncu Ferhan Şensoy, Müzisyen Burhan Şeşen, Ressam Yusuf Taktak, Oyuncu Cihat Tamer, Şair Ülkü Tamer, Şair Tuğrul Tanyol, Dansçı Zeynep Tanbay, Şair Tevfik Taş, Eleştirmen Alin Taşçıyan, Ressam Orhan Taylan, Yazar Latife Tekin, Şair Ahmet Telli, Müzisyen Mehmet Teoman,Müzisyen Ferhat Tunç, Oyuncu Dilek Türker, Yönetmen Melek Ulagay, Müzisyen Umay Umay Yönetmen Cem Uslu, Yazar Murat Uyurkulak, Oyuncu Muhammet Uzuner, Yazar Ahmet Ümit, Yönetmen Ahmet Haluk Ünal, Oyuncu Levent Üzümcü, Yönetmen-Oyuncu Cüneyt Yalaz, Yönetmen Ragıp Yavuz, Müzisyen Nejat Yavaşoğulları, Oyuncu Işık Yenersu, Yayıncı Vedat Yeniçeri, Yazar Selahattin Yıldırım, Müzisyen Vedat Yıldırım, Yazar Oylum Yılmaz, Oyuncu Iraz Yöntem, Fotoğraf sanatçısı Özcan Yurdalan, Müzisyen Şanar Yurdatapan, Şair Hüseyin Yurttaş, Eleştirmen Fırat Yücel Oyuncu Alican Yücesoy, Şair C. Hakkı Zariç, Yönetmen-Oyuncu Berfin Zenderlioğlu, Ressam Emre Zeytinoğlu ve Yazar Irmak Zileli.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×