28 kentte Süslü Kadınlar Bisiklet Turu: Korkmadan yollarda olmalıyız
Avrupa Hareketlilik Haftası’nın Dünya Otomobilsiz Kentler Günü kapsamında gerçekleşen Süslü Kadınlar Bisiklet Turu, 28 kentte kadınları bisikletleriyle sokaklara çıkmasıyla gerçekleşti.

Renkli kıyafetleriyle ve bisikletleriyle kentleri ‘turlayan’ kadınlar amaçlarının temiz bir çevre için bisiklet kullanımını artırmak olduğunu ifade etti.  Yetkililere daha çok bisiklet ve bisiklet yolu için çağrıda bulunan kadınlar, “Korkmadan, çekinmeden yollarda olmalıyız” diyerek bisikletle güvenli ulaşım sağlamak istediklerini belirtti.
süslü kadınlar bisiklet turu ile ilgili görsel sonucu
İzmir: Kadın dilediği kıyafetle bisiklete binebilmeli

İzmir’de, bisikletin ulaşım aracı olarak yaşamın parçası haline gelmesi ve farkındalık oluşturmak amacıyla “Süslü Kadınlar Bisiklet Turu” düzenlendi.

Rengarenk kıyafetlerini giyip, balon, çiçek ve oyuncaklarla bisikletlerini süsleyen kadınlar, Konak Meydanı’nda toplandı.
Kadınlar toplandıkları meydanda şarkılarla dans etti.


Etkinliği organize eden Sema Gür İzmir’de başlayan etkinliğin diğer illere de yayıldığını belirtti.
Gür, “Kadın sokağa çıktıkça o toplum özgür olur” dedi.
Gür, bisikletin ulaşım aracı olarak yaşamın parçası haline gelmesi ve daha çok kadının dilediği kıyafetle bisiklete binebilmesi amacıyla dört yıldır bu etkinliği düzenlediklerini söyledi.

Bisikletli polislerin eskortluğunda yapılan tur Cumhuriyet Meydanı’nda sona erdi. Karşı yönde ilerleyen araçlar, korna çalarak bisikletlilere destek verdi.

Turun sonunda yine müzik eşliğinde dans edildi ve meydanda bisikletler ile kalp şekli oluşturdu.


İzmit: Bisikleti ulaşım aracı olsun

İzmit’te, Avrupa Hareketlilik Haftası kapsamında yapılan ‘Dünya Otomobilsiz Kentler Günü’nde, ‘Süslü Kadınlar Bisiklet Turu’ düzenlendi. Kadınlar süslenerek de bisiklete binebileceklerini, bisikleti ulaşım aracı olarak kullanabileceklerini göstermek istedi.

İzmit Yahya Kaptan Mahallesi’nde bulunan İzmit Belediyesi Bisiklet Trafik Eğitim Pisti önünde bisiklet tutkunları bir araya geldi. Süslü Kadınlar Bisiklet Turu’na kadınların yanı sıra erkekler de katıldı. Bazı kadınlar şıklıklarıyla dikkat çekerken, bisikletlerini de süsledi. Yaklaşık 150 kişi daha sonra bisikletleriyle şehir turu attı.

Etkinliğe katılan Nurten Aktaş şunları söyledi:

“Amacımız topluma bir mesaj vermek. Süslenip püslenip de bisiklete binebiliyoruz. Bisikleti bir ulaşım aracı olarak kullanabileceğimizin mesajını vermek istiyoruz. Yani ben bu kıyafetlerle yemeğe de gidebilirim, bisikletle arkadaşımla da buluşabilirim. İzmit çok küçük bir şehir sıkıştık kaldık. Her taraf otobüs, biraz trafikten uzaklaşmak istiyoruz. Bisiklet hayatımızda olsun diyoruz. Hayatı kolaylaştırmak, güzelleştirmek ve çocuklarımıza güzel bir gelecek vermek adına.”

suslu-kadinlar-bisiklet-turu-izmit

Adana: Otomobilsiz yaşam mümkün
Adana’da “Otomobilsiz Kentler Günü” nedeniyle bisiklet sürücüleri “Süslü kadınlar yollarda” sloganıyla bisiklet kullanımını artırmak için yollara çıktı.
ADANA SÜSLÜ KADINLAR ile ilgili görsel sonucu

Uğur Mumcu Meydanı’nda toplanan kadınlar buradan hareketle kentin birçok yerini bisiklet ile gezdi. Ezo Ülger, bisiklete herkesin binebildiğini göstermek için etkinlik düzenlediklerini belirterek, “Otomobilsiz kentler günü nedeniyle bu etkinliği düzenledik. Burada amacımız otomobilsiz de bir hayatın olduğunu, bir yerden bir yere giderken motorlu taşıtların yanı sıra bisikletin de kullanılabileceğini göstermekti. Ben bir muhasebeci olarak işime ve her yere bisiklet ile gidip geliyorum” dedi.
ADANA SÜSLÜ KADINLAR ile ilgili görsel sonucu

Motorlu taşıtlar olmadan da hayatın var olduğuna dikkat çeken Ülger şöyle devam etti:

“Bisiklete herkesin binebildiğini, hatta çok güzel bindiğini, o da yetmezmiş gibi süslü püslü bindiğini göstermek için, daha çok kadının bisiklete binmesi için Otomobilsiz Kentler Günü’nde her yıl süslü kadınlar yollarda. ‘Şehirlerde egzoz dumanı kokusu değil, parfüm kokusu duymak için yaptır saçları, sür parfümü, giy kokoş elbiseni, tak şalını, sür rujunu-ojeni, giy topuklunu gel; sadece kendini mi süsleyeceksin? Hayır… Bisikletini süsle, çık yollara ve sadece kendin ol’ sloganıyla yola çıktık. Bütün kadınlar süslendik geldik.”
ADANA SÜSLÜ KADINLAR ile ilgili görsel sonucu

Tekirdağ: Kadınlar için
Tekirdağ’da Süleymanpaşa ilçesi sahil dolgu alanda bir araya gelen yaklaşık 50 kadın, bisikletlerini balonlarla ve çeşitli eşyalarla süsledi. Daha sonra sahil yolundan Tekirdağ Yelken İhtisas Kulübü önüne kadar gelen kadınlar, tekrar başladıkları yere dönerek yaklaşık 7 kilometre pedal çevirdi. “Süslü Kadınlar Bisiklet Turu” etkinliği Tekirdağ temsilcisi Nilay Özbahçeliler yaptığı açıklamada, turun kadınların bisikletle şehir içinde daha çok ulaşımını sağlayabilmek adına yapılmış bir etkinlik olduğunu söyledi.

suslu-kadinlar-bisiklet-turu-tekirdag

Ordu: Yaşanabilir çevre için
Ordu’da yaklaşık 200 kadın, bisiklet kullanımı yaygınlaştırmak ve farkındalık oluşturmak amacıyla “Süslü Kadınlar Bisiklet Turu” etkinliğine katıldı. Altınordu ilçesi İlkadım önünde toplanan yaklaşık 200 kadın ilk olarak kullandıkları bisikletleri, balon ve çeşitli eşyalarla süsledi. Daha sonra Ordu sahili üzerinden yaklaşık 5 kilometre yol kateden kadınlar, bisiklet turunu Ordu Kültür Sanat Merkezi önünde tamamladı. Kadınlar, yaklaşık 1 saat süren etkinlikte çevredeki vatandaşlardan da yoğun ilgi gördü.

Bisiklet turunu düzenleyen Meryem Engin, gazetecilere yaptığı açıklamada, Ordu’da ilk defa böyle bir etkinliğin düzenlediğini belirterek, “Her şeyden önce gelecek nesillere yaşanabilir bir çevre bırakmak istiyoruz.” diye konuştu. Etkinliğe katılan kadınlardan Nurteren Kuşlu ise Ünye’den geldiklerini belirterek, “Ordu’da ilk defa böyle bir etkinliğin olması nedeniyle çok mutluyuz. Bütün kadınlar süslendik ve bu etkinliğe katıldık. İnşallah bundan sonraki yıllarda da aynı etkinlik devam eder.” şeklinde konuştu.

Zeynep Kandemir de etkinliği sosyal medya üzerinden duyduklarını dile getirerek, “Hiç düşünmeden katıldık. Bizim gibi meraklı birçok kadının buraya geldiğini gördük. Bundan sonra da devamının yapılması taraftarıyız.” ifadesini kullandı. Neşe Şenocak da etkinliğe katılanlara teşekkür ederek, “Katılım çok iyi oldu. Amacımız bundan sonraki yıllarda da daha fazla katılımla bu etkinliği yapmak” dedi.suslu-kadinlar-bisiklet-turu-ordu

Çorum: Bisiklet sadece spor değil
Çorum’da Süslü Kadınlar Pedal Çevirdi
Çorum’da kadınlar bisiklet kullanımını yaygınlaştırmak ve farkındalık oluşturmak amacıyla ”Süslü Kadınlar Bisiklet Turu” etkinliğinde bir araya geldi. İlk defa 2013 yılında Dünya Otomobilsiz Kentler Günü etkinliği kapsamında İzmir’de başlatılan “Süslü Kadınlar Bisiklet Turu”, sosyal medya üzerinden iletişim kuran bir grup kadın tarafından Çorum’da da gerçekleştirildi. Yunus Emre Parkı’nda toplanan yaklaşık 150 kadın, ilk olarak kullandıkları bisikletleri, balon ve çeşitli eşyalarla süsledi. Daha sonra Gazi Caddesi üzerinden yaklaşık 3 kilometre yol kateden kadınlar, bisiklet turunu Çorum Müzesi önünde tamamladı. Kadınlar, yaklaşık yarım saat süren etkinlikte çevredeki vatandaşlardan da yoğun ilgi gördü. Bisiklet turunu organize eden Gizem Çataroğlu, gazetecilere yaptığı açıklamada, Çorum’da ilk defa böyle bir etkinliğin düzenlendiğini söyledi. Bisikletin sadece spor amaçlı kullanılmayacağının altını çizen Çataroğlu, “Bisiklet aynı zamanda bir ulaşım aracıdır, yaşamın bir parçası olabilir. Eğer uygun bisiklet politikası olursa işe veya ulaşacağımız yere bisikletle gidebiliriz. Biz de dünyanın birçok yerindeki hemcinslerimiz gibi günlük kıyafetlerimizle bisiklete binerek ulaşımımızı sağlayabiliriz. Biz kadınlar korkmadan, çekinmeden yollarda olmalıyız.” ifadesini kullandı. Çataroğlu, etkinliğe katılanlara teşekkür ederek, “Katılım çok iyi oldu. Amacımız bundan sonraki yıllarda da daha fazla katılımla bu etkinliği yapmak.” dedi.
ÇORUM’DA RENGARENK GİYİNEREK SÜSLENEN BİR GRUP KADIN, BİSİKLET SÜRÜCÜLERİNİN SORUNLARINA DİKKAT ÇEKMEK AMACIYLA PEDAL ÇEVİRDİ. (M. MUTTALİP YALÇIN/ÇORUM-İHA)
Antalya: Kadınlar önayak olmalıdır

Antalya’da bisikletin de bir trafik taşıtı olduğuna motorlu taşıt kullananların bisiklet sürücülerine saygı göstermediğini öne süren bir grup kadın yollara çıktı. Konyaaltı ilçesi Atatürk Parkı’nda bir araya gelen 200 kişilik kadın grubu “Süslü kadınlar” adı altında bir araya geldi. Etek ve topuklu ayakkabı giyen bazı kadınlara renkli şapka takan ve bisikletlerini çiçeklerle süsleyen bazı kadınlarda eşlik etti. Amaçlarının süslenerek bisiklet sürüp, bisikletin bir ulaşım aracı olduğuna dikkat çekmek olduğunu belirten Süslü Kadınlar Antalya Topluluğu Sorumlusu Deniz Yaylak, etkinliğe sadece kadınların katılmasını ise “Kadınlar ön planda olmalıdır ve dikkat çekmelidir. Bizler toplumun her zaman en önünde olmalıyız” diyerek açıkladı.

Etkinliğe katılan bazı kadınlar ise bisikletin yeteri kadar kullanılmadığını ve bisiklet binmeyi çok sevdiklerini söylediler. Avrupa’da bir ülkede bisikletin şehir içi ulaşımda etkili olarak kullanıldığını belirten grup üyeleri Türkiye’de de bu durumun yaygınlaşması için yeteri kadar önem verilmediğini söyledi.

Kadınlar, daha sonra yaklaşık 3 kilometrelik parkuru tamamlamak ve Karaalioğlu Parkı’na gitmek üzere harekete geçti.


Datça: Bisiklet yolu hemen şimdi
Muğla’nın Datça İlçesi’nde rengarenk giyinip, süslenen bir grup kadın, bisiklet sürücülerinin sorunlarına dikkat çekmek amacıyla pedal çevirdi. Kadınların 10 kilometrelik bisiklet turuna bazı erkekler de destek verdi. Datça Kadınlar Topluluğu tarafından renkli kartonlara, ‘Acil bisiklet yolu’, ‘Bisiklet yolu hemen şimdi’, ‘Bisiklet özgürlüktür’, ‘Arabadan in bisiklete bin’, ‘En temiz taşıt, bisiklet’ yazıldı. Dövizlerin yanı sıra, begonvillerle süsledikleri bisikletleri ve rengarenk kıyafetleri ile tam bir karnaval havasında gerçekleşen bisiklet turuna katılan kadınlar, büyük ilgi gördü.

Datçalı kadın bisikletçiler adına bir açıklama yapan 57 yaşındaki Ümit Kırcalı, İzmir’de ilk kez 2013 yılında düzenlenen ‘Süslü Kadınlar Bisiklet Turu’na destek amacıyla bir araya geldiklerini belirterek, “Bu yıl iletişim kurmakta geç kaldığımız için ‘Süslü Kadınlar’ adıyla değil, ‘Kadınlar Bisiklet Turu’ adıyla bu etkinliği düzenledik” dedi.

Datça’da bisiklet yolu eksikliğinin bir an önce giderilmesi gerektiğini ifade eden Kırcalı, Datça’mızda güvenilir bisiklet yolu istiyoruz. Bisiklet, dünyanın birçok yerinde olduğu gibi, biz dede ulaşım aracı olarak kullanılabilsin. İş yerine veya başka yerlere günlük kıyafetlerimizle bisikletle kolayca gidebilelim. Yollar sadece motorlu taşıtlara ait değildir. Arabadan in bisiklete bin diyerek, hava kirliliğine dikkat çekmek istiyoruz. Kadınlar olarak görünür olmak istiyoruz. Kadın toplumda görünür olduğu sürece, o toplum nefes alır. Kadınların korkmadan dilediği kıyafetle yollarda olduğu, toplumun her alanında görünür olduğu bir ülke istiyoruz. Bisikletliye, kadına, kadın bisikletliye saygı istiyoruz” diye konuştu.

Balıkesir: Korkmadan, çekinmeden yollarda olmalıyız
Balıkesir’de düzenlenen “Süslü Kadınlar Bisiklet Turu”nda, 250 kadın, bisiklet kullanımının yaygınlaştırılması için pedal çevirdi. Tren garı önünde toplanan kadınlar, çiçeklerle süsledikleri bisikletlerle Millikuvvetler Caddesi ve Anafartarlar Caddesi üzerinden Atatürk Anıtı’na ulaştı.

Etkinliğe katılan Nazlıcan Yalçın, bisikletin sadece spor amaçlı değil, ulaşım aracı olarak da kullanılabileceğini belirtti. Yalçın, “Bisiklet, yaşamın bir parçası olabilir. Eğer uygun bir bisiklet politikası olursa, işe veya ulaşacağımız yere bisikletle gidebiliriz. Ayrıca dünyanın birçok yerindeki hemcinslerimiz gibi günlük kıyafetlerimizle bisiklete binerek ulaşımımızı sağlayabiliriz. Biz kadınlar korkmadan, çekinmeden yollarda olmalıyız” diye konuştu.suslu-kadinlar-bisiklet-turu-balikesir

İskenderun: Her yıl katılım katlanarak artıyor
Hatay’ın İskenderun İlçesinde bu yıl dördüncüsü düzenlenen Süslü Kadınlar Bisiklet Turu etkinliğinde, 65 kadın şehir merkezinde bisikletleriyle tur attı.

Atatürk Anıt Alanı’nda gerçekleşen etkinlikte amaçlarının erkeklerin egemen olduğu bisiklet dünyasında kanında yeri olduğunu hatırlatmak olduğunu söyleyen Hatice Ildıran Kara, “Eğer uygun bir bisiklet politikası olursa işe veya ulaşacağımız yere bisikletle gidebiliriz” dedi.

Kadınların toplumda görünür oldukları sürece o toplumun nefes alabileceğine dikkat çeken Kara, şöyle konuştu:

“Bisiklet yollarının olması ve trafiğin düzenlenmesi için buradayız. Katılımdan oldukça memnunuz. Bu kadar katılımın olmasını beklemiyorduk. Her yıl bu katılım katlanarak devam edecek. Bisiklet sadece spor amaçlı kullanılmaz. Bisiklet aynı zamanda da ulaşım aracıdır. Yaşamın bir parçası olabilir. Eğer uygun bir bisiklet politikası olursa işe veya ulaşacağımız yere bisikletle gidebiliriz. Bizde dünyanın birçok yerindeki hem cinslerimiz gibi günlük kıyafetlerimizle bisiklete binerek ulaşımımızı sağlayabiliriz. Biz kadınlar korkmadan çekinmeden yollarda olmalıyız. Aynı zamanda Dünya otomobilsiz kentler gününe vurgu yapmak için buradayız. Kadın toplumda görünür olduğu sürece o toplum nefes alır. Kadın korkmadan yollarda olmalıdır. Kadına ve kadın bisikletliye saygı için buradayız.”

Konuşmaların ardından yaklaşık 65 kadın bisikletlerine binerek şehir merkezinde tur attı.

suslu-kadinlar-bisiklet-turu-iskenderun

Mersin: Kadınız, görünür olmak istiyoruz
Mersin’de ’Süslü Kadınlar Bisiklet Turu’ sloganı ile düzenlenen etkinlik kapsamında, merkez Yenişehir ilçesi Güvenevler Mahallesi Forum kavşağında bir araya gelen kadınlar, bisikletlerini balon, çiçek ve çeşitli eşyalarla süsledi. Kadınlar, rengarenk bisikletleriyle Adnan Menderes Bulvarı üzerinde pedal çevirdi.
süslü kadınlar mersin ile ilgili görsel sonucu

Çevredeki vatandaşların da yoğun ilgi gösterdiği bisiklet turuyla ilgili bilgi veren Ebru Budur, kadınların bisikletleriyle sokaklara çıkabildiği bir etkinliği amaçladıklarını söyledi. Bisikletin, trafikte daha çok var olduğu bir dünya için mücadele ettiklerini dile getiren Budur, “Biz kadınlar çekinmeden, korkmadan yollarda olmalıyız. Dünyanın birçok yerinde yapılan bu etkinliğin Mersin’de olması gerektiğini de düşündük. Yollar sadece motorlu taşıtlara ait değildir, yollarda bisikletlilere saygı istiyoruz. Kadınız, görünür olmak istiyoruz” dedi.suslu-kadinlar-bisiklet-turu-mersin

Zonguldak: Egzoz kokusu yerine parfüm kokusu yayılsın
Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde Devrim Bulvarı’nda toplanan yaklaşık 50 kadın, balon ve çeşitli süslerle süsledikleri bisikletleriyle ilçe merkezinde tur atıp Atatürk Kültür Merkezi önüne kadar geldi.
süslü kadınlar zonguldAK ile ilgili görsel sonucu

“Süslü Kadınlar Bisiklet Turu” Ereğli temsilcisi Bilge Özdemir yaptığı açıklamada, Ereğli ilçesinde ikinci defa böyle bir etkinliğin düzenlendiğini belirtti. Özdemir, “Yoğun bir katılımla ‘Süslü Kadınlar Bisiklet Turu’nu gerçekleştirdik” dedi.
süslü kadınlar zonguldAK ile ilgili görsel sonucu

Amaçlarının trafikte bisikletli kadınların yer alabildiğini göstermek olduğunu anlatan Özdemir, şunları söyledi:

“Egzoz kokusu yerine parfüm kokusu yayılsın diye bir düşüncemiz var. Ereğli’de bu yıl ikinci kez düzenliyoruz. Geçen yıl Türkiye genelinde 9 ilde yapılmıştı. Bu etkinlik her yıl daha da büyüyor. Gösterilen ilgi bizleri memnun ediyor. Ereğli’de geçen yıl bisiklet yolunu kullanmıştık, bu yıl ise amaca uygun olarak trafik polisleri eşliğinde trafikte seyrettik. Umarız amacına ulaşır.”

Edirne: Kadınlar okullarına, işlerine bisikletle gitsin
Edirne’de “Süslü Kadınlar Bisiklet Turu” yaklaşık 100 kadının katılımıyla gerçekleştirildi.

Atatürk Anıtı’nda toplanan kadınlar, bisikletlerini balonlarla süsleyerek, Saraçlar Caddesi’nden geçip Karaağaç mevkiine kadar pedal çevirdi. Yaklaşık 2 saat süren etkinliğe, çevredeki vatandaşlar da yoğun ilgi gösterdi.

Etkinliğe katılanlar adına açıklama yapan Esranur Demircan, kentte kadınlara ve bisikletlilere daha fazla saygı gösterilmesini istediklerini belirtti.
Kadınların korkmadan sokağa çıkması gerektiğini anlatan Demircan, “Kadınlar okullarına, işlerine bisikletle gitsin istiyoruz. Bu tur, kentimiz için umarım bir başlangıç olur. Etkinliğe katılan herkese çok teşekkür ediyorum” dedi.

Sakarya’da ‘Süslü Kadınlar Bisiklet turu’ geniş katılımla gerçekleşti. Tur kapsamında Sakarya Kent Meydanında toplanan yaklaşık 200 bisikletli kadın, basın açıklaması yapmasının ardından Atatürk Bulvarında tam tur pedal çevirdi.

Çark Caddesi istikametinden Kent Park’a giden kadınlar daha sonra Serdivan Mavi Durağa gitti. Kadınlar, bisiklet turunu yine Kent Meydanında tamamladılar.

Sendika.Org, BirGün

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×