68 Kuşağının ilk devrimci şehidi #TaylanÖzgür Yaşıyor, Savaşıyor
"Yavrumun akan kanı helâl olsun... Benim bir oğlum gittiyse, onbinlercesi, yani sizler varsınız... Size moskof piçi diyenler ve onları destekleyenler utansınlar. Taylan' m kanı onları elbet boğacaktır..."

Binbaşı Hasan Özgür (Taylan'in babası)


Mustafa Taylan Özgür

Doğum Tarihi: 1948
Ölümsüzlüğü: 23 Eylül 1969 – İstanbul
1968 Öğrenci Hareketi Liderlerinden, Türkiye Halk Kurtuluş Ordusu’nun kurucularındandır.
taylan özgür ile ilgili görsel sonucu
Mustafa Taylan Özgür; Hayatını Halkların Bağımsızlık Mücadelesine Adayan Kahraman Bir Devrimcidir. 68 Hareketi Döneminde İşçi Direnişlerinde Köylü Ayaklanmalarında Bulunan Devrimci Gençlik Lideridir.
İTÜ yurtlarında katledilen Vedat Demircioğlu'dan sonra 23 Eylül 1969 Yılında Amerikan Emperyalizminin uşakları tarafından planlı olarak katledilen İlk devrimci gençtir.
taylan özgür ile ilgili görsel sonucu
Mustafa Taylan Özgür ODTÜ’de okuyordu, İstanbul’a yoldaşları ile toplantıya gitti. Olay çıktıktan sonra Polisten kaçarken arkadan vuruldu kalleşçe. Katili yargılanmadı, bilinmiyor denildi. Polisi korudular, daha doğrusu planlarını korudular. Gizlediler. Çünkü Taylan Özgür planlı olarak katledildi. Taylan Özgür’ün katledilmesinden onra Ankara’da 10 Binlerce Subay, Öğrenci, Öğretim Görevlisi, İşçi Cenazesine Katıldı. Sessizce Yürüdüler Taylan’ın Cenazesinde. Yumruklar sıkılmıştı, hepsinin gözünde bir öfke vardı. Hesap sormak istiyorlardı…

Gömülü resim için kalıcı bağlantı
Taylan Özgür’ün Yoldaşı Sinan Cemgil Cenaze Töreninde Şunları Haykırdı; 
Bir devrimci kardeşimiz polis kurşunu ile kahpece öldürülmüştür. Devrimci şehitlerin matemini tutacak zamanımız yoktur. Devrimcilerin postunu ucuza satmayacağız. Gün gelecek Türkiye’nin bağımsızlığı ve kurtuluşu için gerekirse hepimiz vurulacağız. Bunlar bizi korkutmuyor, üzmüyor ancak kinimiz bileniyor. Taylan Özgür’ün ardından matem tutmayacağız, mersiyeler düzmeyeceğiz. O, 24 saatini devrime adamış bir kişiydi. Yapılacak çok işlerimiz vardır, ikinci kurtuluş savaşının ilk kurşunlanan devrimcilerinden sonra bizler de düşebiliriz, bunu korku değil varacağımız şerefli bir nokta olarak kabul ediyoruz. Taylan, Kommer ‘in arabasını yakarak devrim için ilk kıvılcımı atmıştı. Bu kıvılcım devam ettirilecektir. Türkiye’de CIA artık bir adam temizleme kampanyası açmıştır. Yılmıyoruz, korkmuyoruz. 
Taylan'ın katli mücadele tarihimizde özel ve önemli bir yere sahiptir.Biz onu emperyalizme ve faşizme karşı mücadelenin ilk ve önde gelen mimarlarından biri olarak anmalıyız,anacağız.
Taylan'ı  katledilişin 47.  yılında anmak bu nedenle daha da bir anlam kazanıyor. Taylan’ın 1968 yazında ODTÜ Stadyumuna Hüseyin İnan, Alpaslan Özdoğan ve diğer arkadaşları ile yazdığı DEVRİM yazısı 45 yıldır silinmedi. Silinmiyor.

Gömülü resim için kalıcı bağlantı
Hiç bir devrimci öldügüyle kalmayacaktır. Sadece ölüm yıldönümlerinde degil. Ölen her yoldaş kavgada barikatlar arasında öylesine an be an hatırlanıp anımsanacaktır.
Taylan yoldaş da öyle,o her daim yanımızda,yanıbaşımızda ve omuz hizamızda oldu... ve hep olacak.

Beyazıt’tan Yenikapı’ya doğru sakin sessiz uzanan Mithatpaşa Caddesinin girişinde vurulan Taylan Özgür hâlâ 21 yaşında… Faili meçhul!…
 “çok sıkıldık; sıkılmak bize yakışmadı!... Çok unuttuk; unutmak bize hiç yakışmadı!...”
 “Bahar da gecikebilir unutmayalım. Böyle okuduk hayatın kitaplarından. ‘Hele vakte erişsin sevda, dal versin, uzanacağız bir sabah çiçekli bir ağaca’ diye düştüğümüz yolları, bu yolların yoldaşlarını unutmak olur mu hiç?”
Saygıyla anıyoruz Taylan Özgür'ü... Ondan bize akıp gelen değerleri korumaya ve yaşatmaya çalışarak...

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×