ABD Büyükelçiliği’nden Erdoğan’a yalanlama : YPG'ye ve PKK'ya Silah Vermedik, Nokta!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından dile getirilen ve ‘ABD öncülüğündeki IŞİD karşıtı koalisyonun, Suriye’de DEAŞ, PYD ve YPG gibi terör örgütlerini desteklediği’ ve bu yönde kanıtlar olduğu iddialarına yanıt geldi.

ABD Büyükelçiliği tarafından yayınlanan açıklama, “ABD ve Koalisyon güçlerinin Suriye’de IŞİD’e karşı yürüttükleri operasyonlara ilişkin Türk medyasında önemli ölçüde yanlış bilgiler dolaşmaktadır. Gerçekleri merak edenler için, konuya ilişkin gerçekler şunlardır” ifadeleriyle başladı. “ABD hükümeti DAEŞ’i desteklememektedir. ABD hükümeti geçmişte DAEŞ’i yaratmamıştır veya desteklememiştir. ABD hükümetinin DAEŞ’e destek verdiği yönündeki iddialar doğru değildir” denilen açıklama şöyle devam etti:
‘ABD HÜKÜMETİ, YPG VEYA PKK’YA SİLAH YA DA PATLAYICI SAĞLAMAMIŞTIR, NOKTA’
“ABD hükümeti, YPG veya PKK’ya silah ya da patlayıcı sağlamamıştır, nokta.  Bizler, PKK’nın terör saldırılarını ve Türkiye’de gerçekleştirdiği menfur şiddet eylemlerini tekrar tekrar kınadık. IŞİD’e karşı yürütülen harekat boyunca yaptığımız gibi, IŞİD’i yenme çabalarımızı nasıl artırabileceğimizi ve iki ülke halkını da tehdit eden bu belayı nasıl ortadan kaldırabileceğimizi belirlemek için, Türk hükümetindeki muhataplarımızla yakından çalışmayı sürdürüyoruz.  Bu aynı zamanda, El Bab çevresinde IŞİD’le mücadele eden Suriye muhalefetini ve Türk güçlerini en iyi nasıl destekleyebileceğimize ilişkin süregelen görüşmelerimizi de içermektedir. Tıpkı Türkiye gibi, ABD de IŞİD destekçilerinin saldırılarına maruz kalmıştır. Bizler, Türkiye Cumhuriyeti’nin, gerek bu tehdit gerekse başka terör tehditleri karşısında vermiş olduğu kayıpların yasını tutmaktayız.”
Erdoğan "Koalisyon, DEAŞ da dahil olmak üzere terör örgütlerine destek veriyor" demişti.


  

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×