Adalet Poyraz Ali’yi duymadı
Cezaevinde büyümek zorunda kalan atiptik otizmli 5 yaşındaki Poyraz Ali'nin eğitim ve rehabilitasyonu, Türkiye yargı sisteminin insafına kaldı.

Anne Zeynep Bakır, Silivri’ye sürgün edilince, Poyraz Ali’den ayrılmıştı. Anayasa Mahkemesi (AYM), Bakır’ın oğluyla bir araya gelebilmek için yaptığı tedbir başvurusunu incelemeye bile almadan reddetti. Başvuruyu bir ay boyunca bekletti.

AYM’den yanıt bekleyen Bakır, bu sürede, Gebze Cezaevi’ne sevk edildi. Poyraz Ali, annesi Zeynep Bakır ile Bakırköy Cezaevi’ndeydi. Bakır, 1 Ağustos’ta Silivri 9 No’lu Cezaevi’ne sürüldü. Poyraz Ali’nin bütün düzeni altüst oldu.

Babası Emrah Bakır ile Trabzon’a giden çocuk, hem annesinden hem de eğitiminden mahrum kaldı. Zeynep Bakır, bu sürede, bütün başvuruları reddedilince AYM’ye başvurmuştu. Bakırköy’e geri gelebilmek için tedbir kararı istemişti. AYM’den de yanıt gelmeyince açlık grevine başladı. Eylemi ses getirdi. Bakır, 19 Kasım’da Gebze Cezaevi’ne sevk edildi. Yakında oğlunu yanına alacak. AYM, Bakır’ın tedbir talebine ise günler sonra yanıt verdi.
poyraz ali

Tek cümlelik yanıt
Tek sayfalık kararda, tek cümlelik ret yanıtı yer aldı. Bakır’ın 20 Ekim günü yaptığı tedbir başvurusunun incelemeye alındığı belirtilen kararda, “Başvurunuzun, tedbir talebi karara bağlanmak üzere Bölümler raportörlüğüne gönderilmesine yer olmadığına karar verilmiştir” denildi.

Başvurucunun yaşamına, maddi veya manevi bütünlüğüne yönelik ciddi bir tehlike bulunduğunun anlaşılması üzerine, komisyonca, başvurunun kabul edilebilirlik incelemesinin derhal yapıldığı anımsatıldı. Tedbir hususunun ilgili bölüme gönderildiği ifade edilerek, AYM 2. Bölüm 2. Komisyon’un 23 Kasım 2016 tarihli kararıyla Bakır’ın tedbir talebinin bu kapsamda olmadığı kaydedildi.

AİHM’ye gideceğiz
Bakır’ın avukatı Ezgi Duman, AYM kararını Cumhuriyet’ten Hilal Köse'ye değerlendirdi: “Poyraz Ali ve Zeynep Bakır için iki ayrı başvuru yaptık. Zeynep’in denetimli serbestlik yasasından yararlanması gerekiyordu. Siyasi mahpus olması nedeniyle başvurularımız gerekçesiz bir şekilde reddedildi. Sürgün olayı yaşanınca, tedbir istedik. Çünkü Poyraz Ali için zaman çok kıymetliydi. Geri dönülemez maddi ve manevi zararlar olduğu gerekçesiyle tedbir talepli başvurmuştuk.

AYM başvurumuza dair son kararını vermedi. Ancak tedbir talebimizi reddetti. Bunu yaparken de tedbir talebi kurumunun doğasına aykırı olarak neredeyse bir ay boyunca bizi bekletti. Tedbir talepleri normalde çok hızlı şekilde değerlendirilip karara bağlanması gereken taleplerdir. AYM’nin ret kararında doğru düzgün bir gerekçe de yok. Verilen kararın hukuka aykırı olduğu da çok açık.

Tedbir kararı vermeye gerek olmadığı sonucuna nasıl varıldı anlamak imkânsız. Poyraz Ali atipik otizm hastası, 4 yaşında bir çocuk ve annesinden ayrı kalması geri dönülemez zararlar doğuracaktır. Bu nedenle önümüzdeki hafta yine tedbir talepli olarak Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne gitmeyi düşünüyoruz.”

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×