Adli Yıl açılış törenine CHP ve TBB katılmıyor
1 Eylül’deki adli yıl açılışı, bir ilke sahne olacak. Tören, Danıştay kararı nedeniyle Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda yapılacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan da törende konuşacak.

CNN Türk'e konuk olan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu konuyla ilgili soru üzerine açılışa gitmeyeceklerini açıkladı. 

Kılıçdaroğlu "Saray'da adli yıl açılışına gidecek misiniz?" sorusuna şu karşılığı verdi:

"Doğru bulmuyoruz. Yargıtay genel sekreteri geldi davetiyeyi. Davette adres olarak otel yazıyordu. Adres başka toplantı başka yerde yazıyor. Cumhurbaşkanının konuşacağı söyleniyor. Adli yılın açılışında savunma ve yargı konuşur. Başka konuşma olmamalı. Katılmayacağız"

 Türkiye Barolar Birliği, (TBB) ilk kez Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda düzenlenecek olan 2016-2017 Adli Yıl Açılış Törenine ilişkin yazılı açıklama yaptı.

TBB Yönetim Kurulu, Adli Yıl Açılış Törenine katılmama kararı aldı. Kararın yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığı konusundaki hassasiyetten alındığı belirtilirken, Saray'da düzenlenecek olan törene TBB’nin katılmasının avukatların tepkisine neden olduğu öğrenildi.

TBB’den konuya ilişkin yapılan açıklamada, Yargıtay Başkanlığı’nca bir otelin kongre salonunda düzenlenecek olan 2016-2017 Adli Yıl Açılış Törenine davet edilerek, geleneğe uygun bir şekilde konuşma yapılmasının istendiği ve bu durumun memnuniyetle kabul edildiği belirtildi.

Törenin Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda yapılacağına dair 21 Ağustos 2016 tarihinde medyada haberler çıkması üzerine, bu durumun kuvvetler ayrılığı ilkesine zarar vereceğinin, yargının bağımsızlığı ile tarafsızlığının ulusal ve uluslararası kamuoyunda yıpratılmasına neden olabileceğinin Yargıtay Başkanlığı’na sözlü olarak iletildiği bilgisine yer verilen açıklamada, yargının adil olması kadar adil görünmesi gereğini vurgulayan Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin yerleşik içtihadına da işaret edildiği belirtildi.

YARGI BAĞIMSIZLIĞI VE TARAFSIZLIĞI HASSASİYETİ

Barolar Birliğinin konuya ilişkin daha önce yaptığı değerlendirmesinde, ‘15 Temmuz sonrası yaşanan, herkesin ihtiyaç duyduğu milli birlik ve beraberlik ruhuna, yargının tarafsızlığını ve bağımsızlığını ulusal ve uluslararası kamuoyunda sorgulatarak zarar verebilecek bir organizasyonu doğru bulunmayacağına ve meselelerin iletişim yoluyla çözülebileceğine dair inancın dile getirildiğinin anımsatıldığı açıklamada şöyle denildi:

“Bu süreçte, Yargıtay Başkanlığı ile karşılıklı sürdürdüğümüz yapıcı ve iyi niyetli diyaloğa rağmen sorunun çözülememesi üzerine, 21 Ağustos 2016 tarihli kamuoyu açıklamamıza uygun şekilde Yönetim Kurulumuz, 2016-2017 Adli Yıl Açılış Törenine Türkiye Barolar Birliği’nin katılmamasına karar vermiştir. Bu kararımız, tamamen yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığı konusundaki hassasiyetimizden kaynaklanmaktadır.”

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×