Ahmet Şık 5 yıl sonra yine Silivri'de!
Gazeteci Ahmet Şık Oda TV yargılaması kapsamında 375 gün tutulduğu Silivri Cezaevi’ne bu kez "Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) ve PKK'nin propagandasını yaptığı" suçlamasıyla gönderildi.
Şık beş yıl önce Fethullah Gülen Cemaati’nin devlet içindeki yapılanmasını konu alan İmamın Ordusu adlı kitap çalışması nedeniyle tutuklu yargılanmıştı. 5 Mart 2011’de tutuklanmış ve 12 Mart 2012’de tahliye edilmişti.
Cumhuriyet muhabiri Ahmet Şık bu kez haberleri ve Twitter paylaşımları gerekçe gösterilerek 29 Aralık 2016 günü gözaltına alındı ertesi gün tutuklandı.
İki gün önce nakledilmiş
Avukatı Can Atalay Ahmet Şık’ın önce Metris Cezaevi’nde tutulduğunu 2 Ocak Pazartesi günü öğleden sonra Silivri Cezaevi’ne nakledildiğini öğrendiklerini söyledi.  
Şık, Metris Cezaevi’nde sesli ve görüntülü kayıt düzeneği olmadığı gerekçesiyle avukatı Can Atalay ile görüştürülmemişti. Şık "FETÖ soruşturması"yla ilişkilendirildiği için avukatıyla görüştürülmüyor.
Tutukluluğuna itiraz reddedildi
Ahmet Şık’ın tutukluluğuna 2 Ocak günü itiraz edilmişti.
Şık’ın avukatları Fikret İlkiz, Can Atalay, Tora Pekin ve Abbas Yalçın imzalı dilekçede “Ahmet Şık, hukukla ve gerçeklikle bağını tamamen koparmış soruşturmasında şüpheli yapılmış, aynı özelliklere sahip bir kararla da tutuklanmıştır. Hukuka, Anayasa’ya, yasalara, akla ve mantığa açıkça aykırı tutuklama kararına itiraz ediyoruz” dendi. 

Avukatlarının gazeteci Ahmet Şık'ın tutukluluğuna yaptığı itiraz, İstanbul 9.Sulh Ceza Hakimliği tarafından reddedildi. 
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×