Ahmet Şık: Bu faşizm inşasıdır
 Deutsche Welle Türkçe - Cumhuriyet Gazetesi'ne düzenlenen operasyon kapsamında, gazetenin bazı yönetici ve yazarları gözaltına alındı.

Gazeteci Ahmet Şık gazeteye yapılan operasyonun kendisi için sürpriz olmadığını söyledi.

Operasyonları DW Türkçe'ye değerlendiren Şık, "15 Temmuz'dan sonraki değerlendirmem şuydu: Darbe engellendi, cunta iktidarda diye. Kendinden olmayan herkesi hedefe koydular. Bu faşizm inşasıdır… Bu kesinlikle Cumhuriyet'le sınırlı kalacak, Kürtlerle sınırlı kalacak bir şey değil. Türkiye'deki yarılım; bizden olan olmayan şeklinde ve AKP'li olmayan herkesin hedefte olduğunun bir açık göstergesidir bu yaşananlar” dedi.

Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü (RSF) Türkiye Temsilcisi Erol Önderoğlu, gazeteciliğin de tasfiye edildiği değerlendirmesini yaptı. Önderoğlu, "Türkiye'de eleştiren sorgulayan olumsuzlukları yüze çarpan her tür üretimin bu arada gazeteciliğin tasfiye edildiği bir dönem yaşıyoruz. Öyle anlaşılıyor ki bu iktidarın on yıldır kendi ele geçirdiği medya organları dışındaki bütün medya grupları bütün gazetecilik mecraları terörün bir uzantısı terörün destekçisi bir tek kendileri pirüpaklar. Sınır Tanımayan Gazeteciler olarak Türkiye’de apaçık bir politik tasfiye olan söz konusu operasyonları hukukun gereği olarak görmüyoruz ve kınıyoruz” şeklinde konuştu.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×