Ahmet Şık tutuklu, dolandırıcılıktan tutuklu JET Fadıl tahliye edildi
 Yürüttüğü iki inşaat projesi nedeniyle 22 Aralık 2015’te “nitelikli dolandırıcılık” suçlamasıyla tutuklanan Fadıl Akgündüz tahliye edildi.

“Capricegold Bayrampaşa Projesi” ve “Capricegold Maldivler Projesi” nedeniyle “nitelikli dolandırıcılık” suçlamasıyla 22 Aralık 2015’te tutuklanan Fadıl Akgündüz tahliye edildi.
İstanbul 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya tutuklu sanık Fadıl Akgündüz ve tutuklu olan yeğeni Mehmet Salih Obut bulundukları cezaevinden SEGBİS sistemi ile duruşmaya katıldı. Duruşmada müşteki avukatları yeni bilirkişi raporu alınmasını talep ederken, Akgündüz ve Obut’un avukatları ise delillerin toplanmış olduğunu belirterek müvekkillerinin tahliye edilmesini talep etti. Alınan taleplere ilişkin görüşü sorulan duruşma savcısı; suç sayısı, dosyadaki tüm delillerin yeterince toplanmamış olması ve somut delil durumunu göz önüne alarak sanıkların tutukluluk hallerinin devamına karar verilmesini talep etti.
“TUTUKLU KALDIKLARI SÜRE” DİKKATE ALINARAK TAHLİYE
Talepleri değerlendiren mahkeme heyeti ise, tutuklu sanıklar Fadıl Akgündüz ve Mehmet Salih Obut’un yüklenen suçun niteliği, tutuklu kaldıkları süre, alınan bilirkişi raporları, delillerin büyük ölçüde toplanmış olmasını ve delillerin karartılma ihtimalinin bulunmamasın gerekçe göstererek sanıkların tahliye edilmesine karar verdi. Mahkeme sanıklara adli kontrol tedbiri uygulayarak yurt dışına çıkışlarını da yasakladı.
ARALIK 2015’TEN BERİ TUTUKLUYDU
Fadıl Akgündüz, İstanbul Bayrampaşa’da inşaa ettiği Caprice Gold isimli devremülk projesi nedeni ile bir dizi soruşturmaya konu olmuştu. Çok sayıda kişi, devre mülk projesinde yer almalarına karşın projenin tamamlanmadığını belirterek, ‘dolandırıldıkları iddiası ile savcılıklara suç duyurusunda bulunmuştu. Akgündüz ve yeğeni, Aralık 2015’te tutuklanmıştı.
FADIL AKGÜNDÜZ KİMDİR
1987 yılında açtığı Jet Sürücü Kursu ile iş hayatına giriş yaptı.

1995’te Proton’un Türkiye temsilciliğini aldı, Jet-Kent projesine başladı.

1998’de Jet-Pa Holding’i kurdu.

Holding, 2000 yılına kadar Avrupa’daki Türklerden para topladı.

Yurtdışındaki 14 bin gurbetçiden kâr ortaklığı vaadiyle 230 milyon euro topladı.

1999’da ‘İmza’ marka otomobil üreteceklerini duyurdu. Fabrikanın temeli atıldı.

2002’deki genel seçimlerde Siirt’ten bağımsız milletvekili oldu.

2003’te yargılanmaya başladı ve hakkında 495 ile 1235 yıl ağır hapis cezası istendi.

2003’te cezaevine girdi ve 15 ay hapis yattı. Mayıs 2010’da Caprice Gold projesine başladı.

29 Mayıs 2012’de açmayı planladığı tesis yarım kaldı.

redaktif.net

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×