Akar'ın itirafından sonra Demirtaş'ı bir daha dinleyin
Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar'ın, 15 Temmuz'la ilgili aylar sonra gelen "Darbeyi öğle saatinde haber aldık, aldığımız tedbirlerle darbeyi öne aldırdık" itirafı gündeme bomba gibi düştü. Çünkü bu açıklama, Erdoğan'ın "Darbeyi eniştemden öğrendim" yalanını da, kendisine darbeyi haber veren binbaşıyı oyalayan Hakan Fidan'ın haber alamadık açıklamasını da boşa çıkarıyor. Bu itiraflar, 15 temmuz'un hikayesinin başka bir faza evrildiğini de açıkça gösteriyor.

DEMİRTAŞ "KRAL ÇIPLAK" DEMİŞTİ 
İşte bu noktada HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın AKP tarafından cezaevine konulmadan önce yaptığı son konuşmalardan biri tekrar gündeme geldi. Demirtaş o konuşmada, darbeye neden göz yumulduğunu tane tane anlatmıştı. Ülkeyi bir tek sözleri veya kararnameleriyle yönetme hesabı yapanların kurguladığı bir tiyatro olduğunu çok ifade etmişti. 
"Darbeyi eniştemden öğrendim" diyen Erdoğan'a "Yalan söylüyor" diye çıkışmış, "Darbeyi hepimizden önce biliyordu" tespitini yapmıştı. 
“Şu konuşmamızı yayınlayacak medya kanalı kalmadı artık” diyen Demirtaş, “Zannediyorlar ki halk gerçekleri duymayınca herkes AKP’li olacak. Zannediyorlar ki televizyonlar kapanınca herkes Tayyipçi olacak. Biri bunları kandırmış herhalde. Bunların en zayıf noktası kandırılma. Önüne gelen kandırdı, giden kandırdı. Dünyanın en saf hükümeti. Bir tek biz kandıramadık. Bunları kandırmak isteyen herkes parmağında oynatmış. Peki, suçlu kim biz, öğretmenler, öğrenciler. Devleti parsel parsel satan bunlar ama sonra bir cümle ile ‘kandırıldık’ diyerek, yırtıyorlar”
"'Darbeyi eniştemden öğrendim diyor'. Yalan"
“Bunlar er ya da geç ortaya çıkacak. Darbe ile mücadele ediyoruz adı altında darbeye karşı direnen demokrasi güçleriyle mücadele ediyorlar. Defalarca sorduk, nerede darbenin siyasi ayağı. Neden bunu açıklamıyorsunuz. Öğretmeni, memuru işten atıyorsun. AKP’nin içinde darbeyi haber alan bilen, kaç kişi var neden açıklamıyorsunuz. Darbeyi eniştemden öğrendim diyor. Yalan. Darbeden herkesten önce haberi vardı. Her şey ortaya çıkıyor. Bunları konuşmanın zamanıdır. Darbenin tedbirini alacaksın, sırf sen kendi iktidarını sağlamlaştırmak için önlemeyeceksin. Türkiye tarihinin en büyük kumpaslarından biriyle karşı karşıyayız. Bu gerçeği herkes şu koridorlarda konuşuyor da, kimse bu mikrofonda konuşmuyor. Darbenin içindeki bakanlar kim? Senin bilgin vardı neden insanların ölmesine göz yumdun? Hesabına geldi çünkü.

‘Oyunu bozan biziz. O yüzden bizi hedef alıyorlar’
Biz ne darbeden ne diktatörlükten yana olmadık. Bir darbe gerçeği var, darbe bir senaryo değil, ama buna karşı alınan tedbir bir senaryo. Muhalefet partileri de bu senaryoya uymuştur. O nedenle Saray’da biz yokuz, onlar var, Yenikapı’da onlar var. Oyunu bozan biziz. O yüzden bizi hedef alıyorlar. Bunu teşhir eden tek parti de biz olduğumuz için işi gücü bırakmış bizimle uğraşıyorlar.

‘Hakikat ortaya çıkmasın istiyorlar’
Darbe girişimi vatana ihanetse, kaç vatan haini var aranızda ey AKP, ey Cumhurbaşkanı? Nerede bunun siyasi ayağı? Neden açıklamıyorsunuz, neyi gizliyorsunuz. Tek bir siyasetçi yok muydu ya darbe girişiminde, numune olarak? Bunların hepsi memleketin başına çorap örme operasyonudur. 32 bin kişi tutuklu. Türkiye’nin en kalabalık davası DEV-YOL davasıydı, bin 500 kişiydi. Zaman aşımından da düştü. 32 bin kişiyi tek dosyada birleştirmek istiyorlar. Bu, oradan bir karar çıkmayacak demektir. 32 bin sanıklı dosya mı olur? Özel mahkeme kuracaklarmış. Binlerce kişinin ifadesiyle o kaos içerisinde hakikat ortaya çıkar mı? Çıkmaz. Dertleri de o zaten hakikat ortaya çıkmasın istiyorlar.

Biz bunların üzerine gitmeye devam edeceğiz. OHAL ve KHK’lerle memleket yönetemezsiniz. Şimdi parlamento açık ne gerek var KHK’lere. Çünkü Meclis’i artık ayak bağı olarak görüyor. Ne güzel işte istediği KHK’yi yazdırıyor. Meclis’e gelse tartışmalar yürütülecek, basına yansıyacak, halk öğrenecek. Bunu yapmıyor, yüzlerce kanun maddesi çıkarıldı. Anayasaya aykırı. Adalet Bakanı, anayasayı ihlal ettiğini kabul ediyor. Bütün temel hak ve özgürlükleri yasakladılar.

Memlekette her şey yasak, kendisi hiç sıkılmadan eskiden topladıkları kalabalıkların onda birini toplayamıyor diyorlar. Ya sen ücretsiz döner ayranla, otobüslerle miting yaparsın, bizim mitinglerimiz gazla, copla yapılıyor. Halk canını ortaya koyarak, direniş ortaya sergiliyor.”

"Darbeye neden göz yumdun?" sorusuna ise şu cevabı vermişti:
"Memleketi yıllarca OHAL’le, kanun hükmünde kararnameyle yürütürüz." Hesap bu.
İşte bugün ortaya çıkan tablo, Selahattin Demirtaş'ın açıklamalarının ne kadar isabetli olduğunu tarihe not düşmüş oldu.
aktifhaber11.com
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×