AKP-CHP-MHP mutabakatı: FETÖ, PKK ve OHAL’de uzlaşı
Saray-AKP iktidarının 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında CHP ve MHP’yi katarak kurmaya çalıştığı mutabakat zemini Saray zirvesi ile taçlandı. Tayyip Erdoğan’ın daveti üzerine CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, daha önce gitmeyeceklerini ilan ettikleri Kaçak Saray’a çıktı. Görüşmeye Binali Yıldırım da eşlik ederken, HDP eş genel başkanları ise zirveye davet edilmedi.

Erdoğan’ın “darbe girişimi karşısındaki kararlı tutumları sebebiyle muhalefet liderlerine teşekkür edeceği ve son gelişmeleri değerlendirip önerilerini alacağı” belirtilen zirve 2 saat 40 dakika sürdü.

AA’nın haberine göre zirve “sıcak ve samimi bir ortamda” gerçekleşti. Erdoğan, Taksim mitingi vesilesiyle Kılıçdaroğlu’nu tebrik ederken, Kılıçdaroğlu da Taksim’de okuduğu 10 maddelik manifesto metnini Erdoğan’a sundu ve darbe sonrasında izlenmesi gereken yollara ilişkin bazı önermeler yaptı.
Cumhurbaşkanlığı: FETÖ ve PKK’yle mücadele ve OHAL’de titizlilik uzlaşısı
Zirveyle ilgili Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın AA’ya konuştu. Erdoğan’ın 15 Temmuz gecesi darbeye karşı açık ve net bir duruş sergilemelerinden dolayı parti liderlerine teşekkür ettiğini ifade edilen açıklama şöyle devam etti:

Bu birlik ve beraberlik ruhunun her türlü sorunun üstesinden gelmek için en önemli güç kaynağımız olduğunu vurgulamıştır. Siyasi görüş farklılıklarını bir kenara bırakarak meydanlara dökülen milletimizin ve verilen talimatları yerine getiren güvenlik güçlerimizin kahramanlıklarının hiçbir zaman unutulmayacağını ifade eden Sayın Cumhurbaşkanımız, Fethullahçı Terör Örgütü, PKK ve diğer güvenlik tehditlerine karşı mücadelenin kararlılıkla sürdürüleceğini belirtmiştir. Sayın Cumhurbaşkanımız 15 Temmuz gecesi ve sonrasında yaşananlar hakkında da liderleri bilgilendirmiştir. 15 Temmuz darbe girişimi soruşturmasının ve OHAL sürecinin titizlikle yürütüleceği ifade edilmiş ve bu konuda bütün siyasi partilerin işbirliği yapmasının önemi vurgulanmıştır. Ortak sorunlarımıza kalıcı çözümler üretmek için siyasi diyalog mekanizmalarının etkin bir şekilde kullanılması hususunda görüş birliğine varılmıştır.

CHP ‘normalleşme’, MHP ‘TSK yok edilmemeli’ dedi
CHP’den yapılan ilk açıklamada da görüşmenin önümüzdeki süreçte siyasetin normalleşmesi adına olumlu olduğunu ve sürece ilişkin atılacak adımları kolaylaştıracağını belirtildi. Zirve öncesinde Kılıçdaroğlu’nun Erdoğan’dan özeleştiri isteyeceğine ilişkin iddialar ortaya atılsa da CHP tarafından yapılan açıklamada böyle bir özeleştiriden söz edilmedi.
MHP’den yapılan açıklamada ise Genel Başkan Bahçeli’nin “Kurunun yanında yaş da yanmasın” ve “Asker itibarsızlaştırılmamalı, FETÖ’yü temizleyeceğim diye TSK yok edilmemeli” uyarılarında bulunduğu kaydedildi.

Erdoğan ‘tıpış tıpış geleceksiniz’ demişti
7 Haziran seçimlerinden sonra hükümet kurma görevi için Kılıçdaroğlu ve Bahçeli’nin Kaçak Saray’a gitmesi gündeme gelmiş, iki parti başkanı Erdoğan’ın gayrimeşruluğu üzerinden bu durumu reddetmişti. Bunun üzerine iki parti başkanına tepki gösteren Erdoğan, 19 Ekim 2015 tarihinde yaptığı konuşmada Kılıçdaroğlu’na şöyle seslenmişti:

Kaçak Saray kadar başınıza taş düşsün. Ne Kaçak Saray’ı be! Bu ülkenin Cumhurbaşkanlığı makamının bu tür şeylerle yıpratılması diye bir şey olabilir mi? Önce ne diyorlardı, ‘Biz oraya gitmeyiz’. Sonra ‘Çağrılırsak gideriz’ dediler. Ya eninde sonunda bunu yapacaksınız; tıpış tıpış, kuzu kuzu geleceksiniz.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
Karaca Şinasi 2 yıl önce

Erdoğan ne demişti?.Kaçak Saray kadar başınıza taş düşsün.Tutturmuşlar bir kaçak saray.Biz oraya gitmeyiz diyen CHP ve MHP liderleri.kuzu kuzu tükürüklerini yaladılar insan biraz dik durur.Görüşmek istiyorsanız TBMM'inde görüşün veya Çankaya köşkünde buluşun.Ne oldu önce gitmeyeceğiz dediniz sonra ne oldu?.Tıpış tıpış gittiniz kaçak saraya,Erdoğan sizden isteğinin almıştır bundan sonra eli güçlendi istediğini yapacaktır bilginiz olsun..