AKP'den anayasa oylamasında hile üstüne hile!

TBMM Genel Kurulu'nda anayasa değişiklik teklifinin görüşmelerinde AKP'li vekillerin oylamalarda açık oy kullanılmasından sonra bir skandal daha ortaya çıktı. 
AKP'li Meclis Başkanvekili Ahmet Aydın'ın gizlice, Başkanlık Divanı üyesi CHP'li Ali Haydar Hakverdi'nin yerine oylama sırasında Divan'da görevli olmayan MHP'li Divan üyesi Zihni Açba'ya imza attırdığı ortaya çıktı. 

CHP'Lİ ALTAY: BAL GİBİ SAHTEKARLIKTIR

Yaşanan bu skandala CHP tepki gösterdi. CHP Grup Başkanvekili Engin Altay yaptığı konuşmada, "CHP'li üye yerine divanda dahi bulunmayan MHP'li üyeye imza attırılması bal gibi sahtekarlıktır" dedi.

CHP Grup Başkanvekili Levent Gök: 
"Sayın Başkanım, birlikte oturumu yönettiğiniz divan kâtiplerinden, Cumhuriyet Halk Partisinin kontenjanından seçilmiş olan kâtip üyemiz Ali Haydar Hakverdi, sizinle beraber dün oturumu yönetti, oylamaları beraber yaptınız. Divan kâtibimizin oylama sırasında tespit etmiş olduğu ve kendisine İç Tüzük'ün 16'ncı maddesiyle verilen, seçimlerin düzen ve dürüstlük içinde geçmesini denetlemek görevini yerine getirdiği ve buna dönük, oylamaların gizli yapılmadığı pek çok AKP milletvekilinin, bakanların oylamalarını göstere göstere, açık oy kullandığını tespit ettiği yönündeki bir şerhi oylama sonuç tutanağına yazmasına fırsat vermeden, o anda divanda bulunmayan bir başka kâtip üyeye imzalatmak suretiyle oylama tutanağını okuduğunuzu anlamış bulunuyoruz.
Dolayısıyla, Başkanlık Divanı kürsüsünde bulunan divan kâtibi Sayın Ali Haydar Hakverdi'nin sizinle birlikte görevde olduğu belliyken oylama tutanağındaki bu şerhi yazmamak suretiyle divanda oturmayan bir başka üyeye, onun görmesine fırsat vermeden, bilgisi ve rızası dışında imzalatmak suretiyle yapmış olduğunuz işlem usule aykırıdır. Bu nedenle, tutumunuz hakkında usul tartışması açmak istiyoruz"
CHP Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi:
"Şimdi, öncelikle ben bir milletvekiliyim ve Divan kâtip üyesiyim, burada süs bitkisi olarak oraya oturtulmadık biz. Oylamalar başladığında bize bir görev veriliyor; öncelikle, şuraya zarfların, pulların ve katılımcıların işaretlenmesi, düzgün, sistemli bir şekilde oy kullanılması için oralarda görev alıyoruz. Madem sadece pulları saymakla yetkiliyiz, neden oralara oturuyoruz pratik olarak? İç Tüzük o kadar açık ki, çarpıtıyorsunuz, kendi lehinize kullanıyorsunuz ve bizi yok saymaya çalışıyorsunuz. Oradaki düzeni sağladıktan sonra, hep beraber, Divan üyeleriyle beraber orada oylamanın sonuçlarını tespit ediyoruz ve tutanağı imzalayan sadece 2 Divan üyesi oluyor, şu an orada oturan Divan üyeleri. Şu an, mevcut salondaki oylamalar veya tutanakların tamamı, bu 2 Divan üyesi ve Meclis Başkanı veya Başkan Vekili tarafından imzaya bağlanıyor.
Dünle ilgili Divan tutanağını az önce getirdiler. Bakın, Meclis Başkan Vekilimizin gönderdiği tutanak. İçerisinde MHP Divan Üyesi yok çünkü dün MHP Divan Üyesi burada oturmuyordu, orada imzaya yetkili Divan üyesi ben idim; bugüne kadar hep böyle olmuştur. Ve Başkanla konuşmamızı aktarıyorum Divandan, yanlışsa, en ufak bir eksiği varsa hemen oradan açıklamasını yapabilir: "Sayın Başkan, saat gece üçü geçti, gerginlik artabilir bu imza dolayısıyla. Bakın, açık oylama yapıldı. Ben bu açık oylamayı tespit edeceğim ve imzamın altına bunu şerh vereceğim." dedim. Başkan dedi ki: "Genel Kurul kararı aldı, imzanın altına şerh veremezsin." "Benim imzam namustur, benim namusumdur, sizin iradenizle benim namusuma helal gelemez. Ben oraya şerh veririm. Asla namusumu sizin iradenize teslim etmem." (CHP sıralarından alkışlar) Başkan da dedi ki: "Tamam, gerginliği artırmayalım… İmzadan imtina ettiğini yazalım, siz ayrıca haricen şerh verin." dedi. Bu hususta anlaştık Başkanla; sözünü tutmadı, hile yaptı ve benim haberim olmadan MHP Divan Üyesini getirdi, imzalattı.
Kendisi burada şahittir, gelsin bunu izah etsin. Ben, bu hilenize ortak olmam.  Başkanlığa hakaret ediyor. Divan üyesi Başkana hakaret edemez, 163'ü uygulayın. Şimdiden bu hileyi yapıyorsanız bizi yok sayıyorsunuz …Bu rejim değişikliğini geçirdikten sonra…bizim hâlimiz, muhalefetin hâli nice olur. İmza namustur, ben onun arkasındayım.

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay:
“Başta Sayın Elitaş (AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş) olmak üzere bu görüşmelerin gergin geçmesi için ne lazım geliniyorsa yapılıyordu, dün geceden beri de zatıaliniz de buna alet oluyorsunuz. Dün akşam yaptığınız iş hilenin de ötesinde evrakta sahtekarlıktır. Eğer İçtüzük uygulanacaksa disiplin bakımından önce TBMM Başkanlık Divanına oturduğu yerden talimat veren Elitaş için uygulanır. Yaptığınız iş evrakta sahtekarlıktır. Sizin bana meramımı sormadan oturumu kapatmanız da parlamento tarihinin en büyük kabalığıdır” dedi.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×