AKP endişeli! Evet'in anahtarı 3 K'da.. İşte AKP'nin referandum araştırması
Referanduma yaklaşık 2 ay var. Son araştırmalarda kararsızların oranının oldukça yüksek çıktığı belirtilirken AKP kurmaylarının bugünlerde kararsızları 'Evet'e ikna etmek için kullanılacak kampanya argümanları üzerinde çalıştığı belirtildi. Araştırmalarda ulaşılan en önemli sonuç, kendi parti tabanları dahil, kadınların desteğinin daha önceki dönemlere kıyasla bir miktar düşük olduğu yönünde. Kampanyada, öncelikli olarak dikkate alınacak diğer bir grup ise Kürtler olacak. MHP ile girilen işbirliği ve HDP’lilerin cezaevinde olmasının, Kürt oylarında çözülmeye neden olduğu yorumları yapılıyor. Diğer taraftan kampanyada, anayasa metni üzerinden polemiğe girmek yerine, "güvenlik, gelecek ve kalkınma" başlıklarında yeni umutlar verilmesi planlanıyor.

Hürriyet Parlamento Bürosu Şefi Nuray Babacan'ın AKP'nin referandum kampanyası hazırlıklarına ilişkin partinin kulislerinden aktardığı veriler şöyle:
KADINLAR, KÜRTLER, KARARSIZLAR

Kadınların kaygısı
AKP'lilerde dahil kadınların desteği daha önceki dönemlere kıyasla düşük. AKP'liler bunun “tek adamlık ve yaşam tarzı” konusunda beliren kaygılardan kaynaklandığını tespit etmişler. 

Kürtlerin durumu
MHP ile girilen işbirliği ve HDP’lilerin cezaevinde olmasının, Kürt oylarında çözülmeye neden olduğu görülüyor. 

Kararsız muhafazakarlar
Muhalefetin, “tek adamlık, diktatörlük, ülkenin bölüneceği” tezleri nedeniyle kararsız görünen AKP seçmeninide sıkıntı yaratıyor
Nuray Babacan - HÜRRİYET

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×