AKP'liler eski özel harekâtçıları zabıta yapmış, onları silahlandırıyorlar!
Esenyurt Belediye Meclisi'nde AKP’li üyeler, 20 silahın kime dağıtılacağı konusunda istemeden de olsa bilgi vermiş. ‘Zabıta bunları ne yapacak, deneyimim mi var’ sorusu; “Silahları, belediyede çalışan eski özel timciler, jandarma ve askeri personele dağıtırız” diye yanıtlanmış.

ZABITA YASA DIŞI BİÇİMDE SİLAHLANDIRILIYOR
Esenyurt Belediyesi’nin 6 Şubat’ta yaptığı meclis toplantısından zabıta personelinin silahlandırılması kararı alındığı ortaya çıkmıştı. Bütçe Komisyon raporunda belediyeye alınması planlanan silahların niteliği ve sayısı da belli oldu. Komisyon raporunda şu ifadeler yer aldı: “Belediyemiz bünyesinde bulunan hizmet alanları ile bu alanlardan faydalanan halkın güvenliğinin sağlanması maksadıyla, silahlı özel güvenlik kimlik kartı olan personel tarafından kullanılmak üzere kurumumuzca 20 adet 9x19 mm Calibre tabanca alınması hususundaki talep komisyonumuzca uygun görülmüştür…”
[Haber görseli]

Karar, CHP’lilerin itirazına rağmen AKP’li meclis üyelerinin oylarıyla meclisten geçti. Ne var ki bu toplantıda üyeler arasında tartışmalar yaşandı.

Polis, jandarma, özel güvenlik yetmiyor mu?
CHP Esenyurt Belediye Meclisi Grup Sözcüsü ve aynı zamanda İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Meclis üyesi olan Yavuz İren o toplantıda yaşananları ve talepleri şöyle anlattı: “Belediye kanununda, kurumun silah alabileceğine ilişkin bir madde yoktur. Dolayısıyla bu kanunsuz bir iştir. Bunu AKP’li meclis üyelerine anlatamadık. Belediye, neden böyle bir şeye gereksinim duyar; saldıran mı var, bir sıkıntı mı var? Bu soruların cevaplarını alamadık ‘Eğer böyle bir tehdit varsa polisten yardım isteyelim, yoğunlarsa jandarmaya başvuralım, o da olmadı, özel güvenlik birimlerinden hizmet satın alalım’ dedik, fakat dinletemedik.”


KENDİ VATANDAŞIMIZI MI VURACAĞIZ
İren şöyle devam etti: “AKP’liler Kobane olaylarını bahane ederek o süreçte belediyeye yapılan saldırıyı gerekçe gösterdiler. Oysa sadece camlar kırılmıştı. ‘Bunun karşılığında kendi vatandaşımızı mı vuracağız?’ diye karşı çıkmaya çalıştım.”

İren, AKP Meclis Başkan Yardımcısı Emin Bakmazoğlu’nun açıkça silahlanmayı savunduğuna da şu ifadelerle dikkat çekti: “Bize, Amerika’da silahlanma serbest” sözleriyle yanıt verdi.”

ESKİ ÖZEL HAREKATÇILARDAN GÜÇ KURMUŞLAR
Silahlar kime?’İren daha önemli detaylara da vurgu yaptı. Toplantıda yaşanan tartışmalara değinince Esenyurt Belediyesi’ne daha önce Bölge’de görev yapıp istifa etmiş özel harekat ve askeri personelin istihdam edildiği anlaşıldı.

İren 6 Şubat’taki meclis gündemindeki tartışmaları şöyle özetledi: “Eğitimsiz zabıtanın eline silah vermek büyük sıkıntılara yol açar, muhtemel tartışmalarda kötü olaylar yaşanır dedik. Bunun karşılığında; AKP Başkan Yardımcısı Emin Bakmazoğlu ve Grup Sözcüsü Mustafa Akboğa’nın ağzından; 'Zaten biz bu silahları daha önce Güneydoğu’da Özel Tim ya da askeri personel olarak görev yapmış ancak istifa edip belediye girmiş zabıta ve memurlara vereceğiz' sözleri çıktı."

Farklı bir ayrıntı olarak, Dink cinayetine ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında eski uzman Jandarma ve Esenyurt Belediyesi Zabıta Müdürü Yusuf Bozca’nın geçtiğimiz Ağustos ayında ‘gözcülük’ yaptığı gerekçesiyle tutuklandığını da anımsatalım.

İÇ SAVAŞ HAZIRLIKLARI

Esenyurt Belediyesi’ndeki usulsüz silah alımını değerlendiren CHP İstanbul Milletvekili Ali Şeker duruma tepki göstererek,şunları söyledi. “Belediyenin silah kullanma yetkisi yok, bu nasıl oluyor? Zabıtaya insan öldürme yetkisi mi veriliyor?  Bir yandan iç savaş lafları, bir yandan AKP’lilerin esnafı eğittiği iddiaları öte yandan da bu ısrarla kurumları silahlandırma çalışması. Bunlar suçtur kabul edilemez. Belediyeler, MİT, Saray ayrı ayrı silahlanıyor. SADAT benzeri yapılar gündemde. Ne yapmaya çalışıyorsunuz? Herkesi birbirine mi düşüreceksiniz? Bu gidişle asker polisle, halk belediyelerle karşı karşıya gelecek. Uyarıyoruz; bu uygulamalardan bir an önce vazgeçin!”

YOZGAT BELEDİYESİ'NDE AYNI DURUM
Yozgat belediyesinin ise tamamen yasa dışı biçimde silahlı eğitim veren bir birim kurduğu ortaya çıkmıştı. Özel Harekat Kursu adı altındaki birimde yüzlere sivilin silah kullanma eğitiminden geçirildiği belirlenmişti. 

Kaynak: Birgün     
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×