AKP'liysen "İnfaz Timi" serbest
Hakkari'nin Şemdinli ilçesinde Belediye Eşbaşkanı Nahide Yıldız, DBP, HDP, TJA yöneticileri ile esnafı sosyal medya hesabı Facebook üzerinde “Gerdi infaz timi” adıyla ölümle tehdit eden kişi veya kişiler hakkında, savcılığa yapılan suç duyurusu için takipsizlik kararı verildi. Facebook üzerinden yaptıkları paylaşımdan dolayı yüzlerce kişinin tutuklandığını görmezden gelen savcılık, takipsizlik kararına gerekçe olarak da Facebook’un merkezinin Amerika'da olmasını gösterdi. Oysa 15 yaşındaki çocuklar dahil yüzlerce kişi Facebook mesajları nedeniyle "Cumhurbaşkanı'na hakaret" suçlamasıyla tutuklu. 

YÜZLERCE İNSANIN TUTUKLU BULUNDUĞU FACEBOOK'A ULAŞILAMIYOR!

Savcılığın kararında şu ifadeler yer aldı: "Facebook şirketinin ABD'nin Californiya eyaletinde bulunduğu ve Türkiye'de bir temsilcisinin bulunmadığından ancak suçlama için ABD'ye başvurması gerektiği anlaşılmıştır. Adalet Bakanlığı Uluslararası Hukuk ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü'nün 10/07/2013 tarihli genelgede açıkça belirlediği gibi bu tür eylemlerin ABD mevzularına göre suç oluşturmadığı ve ceza davasına konu olmadığı yalnızca hukuki ihtilaf olarak kabul edilebileceği ve karşılıklı adli sözleşmenin dışında kaldığından bahisle adli yardımlaşma taleplerinin ABD adli makamlarınca reddedildiği. Şikayetçinin bu aşamada Facebook isimli şirkette kişisel olarak müracaat edebileceği, soruşturmanın devamı halinde teknik ve hukuki açıdan yeni delilere ulaşma imkanının bulunmadığı ve soruşturma içeriğine göre davasını açmasını gerektirir delil ve emareler elde edilemediği ve soruşturmanın takibinde kamu yararı görülmediğinden failli meçhul şüpheli hakkında kovuşturmaya yer olmadığına karar verilmiştir."

SORU ÖNERGESİ DE CEVAPSIZ KALDI
“Gerdi infaz timi” adlı hesap 30 kişiyi isim listesi vererek tehdit etmişti.
Şu an tutuklu bulunan HDP Hakkari Milletvekili Selma Irmak’ın konu hakkında 11 Ekim 2016 tarihinde İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun yanıtlaması istemiyle Meclis’e sunduğu soru önergesine de henüz bir cevap verilmedi.                             
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×