AKP'nin çocuklara müjdesi: 5 hapishane daha açıyoruz
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş'ın soru önergesini yanıtlayan Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, önümüzdeki süreçte Hatay, Tarsus, Diyarbakır, Kayseri ve Çorlu'da müstakil çocuk hapishanelerinin hizmete açılacağını bildirdi.

Bozdağ, yeni geliştirilen çocuk hapishanelerinde kapasitenin düşürüldüğünü, her çocuğa geceleri içeriden kapısını kilitleyeceği şekilde tek kişilik oda düzenlemesinin yapıldığını söyledi.
Bu odaların ortalama 16 metrekare olduğunu, bu büyüklüğün Avrupa ülkelerindeki standardın üzerinde olduğunu iddia eden Bozdağ, yeni açılacak kurumlar ile çocukların tek başına uyabilecekleri, öz bakım ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri odalarda kalabileceğini, böylece çocukların birbirlerine ihmal ve istismar davranışlarında bulunma risklerinin ortadan kaldırılacağını belirtti.

Çocuk hapishaneleri, sistematik işkencelerle, açığa çıkan taciz skandalları ve hapishane yönetiminin uyguladığı keyfi tutumlarla gündemden düşmemişti. OHAL'den sonra bu uygulamaların giderek yaygınlaştığı ve düzeyinin arttığı bilinmekte.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×