AKP: OHAL'siz referandum riskli
 Edinilen bilgilere göre; AKP Ocak Ayı’nda TBMM Anayasa Komisyonu’na getirmeyi planladığı anayasa değişikliği teklifini, erken bir tarihe almayı planlıyor.

Buna göre; Bütçe görüşmeleri bu hafta bitiyor. AKP 19 Ocak Pazartesi günü anayasa değişikliği teklifini TBMM Anayasa Komisyonu’nda görüşmeyi planlıyor.

3 Ocak Pazartesi günü ise TBMM Genel Kurulu’nda, anayasa değişikliği teklifinin görüşmelerine başlamayı planlıyor. AKP, Genel Kurul’da ise anayasa değişikliği teklifini 25 Ocak’ta bitirmeyi planlıyor.

Genel Kurul’da anayasa değişikliği teklifinin gerekli olan referandum sayısını bulması halinde ise, Nisan’ın üçüncü haftasına gelen Pazar günü ise değişiklik paketini halk oylamasına sunmayı düşünüyor.

ŞARTLAR DEĞİŞTİ, OHAL SÜRECİNDE GİDİLECEK
Olası anayasa değişikliği teklifinin, OHAL sürecinde yapılmasının doğru olmadığını açıklayan başta Başbakan, Hükümet yetkilileri ve AKP yönetimi, yaşanan son terör olaylarından sonra bu fikrin doğru olmadığı kanaatinde. Bu şartlar altında güvenlik olmadan referanduma gidilmeyeceğini savunan AKP'li yetkililer ANKA’ya, “Son yaşanan terör olaylarından sonra referanduma OHAL’siz gitmek büyük risk taşır. Şartlar değişti. Ancak, son yaşanan terör olaylarından sonra OHAL uzatılabilir. Anayasa değişikliği sürecinde OHAL’in olması doğru bir karar. Tahmin ediyoruz ki, Hükümetin takdiri ama, 18 Ocak’ta süresi dolan OHAL bir üç ay daha uzar” değerlendirmesinde bulundular.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×