AKP önergesinin açtığı yol: Mamak İmam Hatip’te tacize ‘örgütlü’ Taciz ve aklama
AKP’li milletvekilleri önergelerle cinsel istismar suçunu meşrulaştırmanın ve suçu işleyenleri aklamanın hesaplarını yapadursun, iktidarın çocuk ve kadın düşmanlığı yeni cinsel saldırılara yol veriyor, tacizi aklama eğilimini yaygınlaştırıyor.
Ankara’da Mamak Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde servis şoförü bir öğrenciyi taciz etti. Okul yönetimi, okul aile birliği ile birlikte tacizi hem örtbas etmeye hem de meşrulaştırmaya çalıştı. Sendika.Org‘a ulaşan veliler, olayın üstünün kapatılmamasını, tacizi gerçekleştirenin ve olayın üstünü örten sorumluların yargılanmasını istedi

Taciz okul servisinde
Tacize uğrayan öğrencinin aktarımına göre; şoför bir süreden bu yana kendisini sabahları erken saatte alıp okul çıkışında ise 10 dakika yalnız kalacak şekilde geç bırakmaya başladı. Bu zamanlarda servis oturma düzenine aykırı bir biçimde yanına oturttu. Şoför son olarak kız öğrenciye zorla cinsel organını tutturdu.
Tacizlere daha fazla dayanamayan kız öğrenci durumu annesine anlattı. Aile, bunun üzerine okula gelerek servis şoförü ile buna sesini çıkarmayan okul yönetimine tepki gösterdi. Ailenin bağırışları sınıflardan dahi duyulurken, okul yöneticileri aileyi sakinleştirerek ve gerekenin yapılacağını söyleyerek okuldan gönderdi.

Müdür düşündü, yönetim davrandı, tacizci aklandı
Ancak o gereken yapılmadı. Taciz olayı öğretmenler arasında konuşulurken müdür yardımcıları, okul müdürünün “Dişi köpek kuyruk sallamazsa erkek peşinden gitmez. Servisçimiz bunu yapmaz” düşüncesinde olduğunu, servisçinin bu yolla aklanacağını söyledi.
O müdür yardımcılarının da parçası olduğu okul yönetimi, tacize ilişkin hiçbir işlem başlatmadı, gerekli bildirimleri yapmadı. Okulun rehber öğretmeninden de tacizci şoförü aklayacak şekilde dilekçe alındı. Okul aile birliği de bu tavrın içine dahil edildi.
Öğretmenler ise tacize uğrayan öğrenciyi ve tacizci servis şoförü savunanlar olarak ikiye ayrıldı.

Okul ‘suç’ birliği: Hem servis gelirini hem tacizi meşrulaştırma çabası
Okul yönetimi, bir kısım öğretmen ve okul aile birliği arasındaki suç birliği bununla da sınırlı kalmadı. Veliler geçmiş yıllardan bu yana servislerin ücretsiz olmasını istiyordu.
Okul aile birliği ise hem tacize uğrayan öğrenci velisinin para ödememek için bu yalanı ortaya attığını iddia ederek “servisten gelir kaynağı” elde edilmesini hem de öğrencinin şoförün yanında rahat oturarak gittiğini ileri sürerek tacizi meşrulaştırmaya çalıştı.

Okul yönetimi örtbas ediyor, veliler hesap soruyor
“Suç birliği” ile taciz olayının üzeri örtülmeye çalışılırken, yaşananlara gösterilen tepki yeni taciz olaylarını da gün yüzüne çıkardı. Bazı öğrenciler, daha önce başka servis şoförleri tarafından taciz edildiklerini ancak bu durumu anlatamadıklarını ifade etti.
Okul yönetimi ise çaresiz, olayın üzeri örtülene kadar tacizci servis şoförü Ahmet Köroğlu’nu uzaklaştırma kararı aldı.
Veliler ise okul yönetiminin ve aile birliğinin tacizi örtbas etme çabasına tepki gösterdi. Çocuklarının geleceği için endişe duyduklarını ifade eden veliler, taciz ve istismar suçunu gerçekleştiren, olayın kapatılmasında sorumluluğu olan herkesin yargılanmasını istedi.
Sendika.Org


Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×