AKP'ye göre Cumhuriyet kurulurken, bu millet hiçbir bedel ödememiş
AKP Muğla İl Başkanı Kadem Mete; “Cumhuriyet Halk Partisi; “Cumhuriyeti biz kurduk, Cumhuriyet kuran Mustafa Kemal Atatürk bizim partimizi de kurmuştur. Cumhuriyet Halk Partisi adını Cumhuriyetten almıştır. Onun için Cumhuriyet Halk Partisi Atatürk’ün kurduğu partidir” diye yüzyıldan beri, nerdeyse 2023’te 100 yıl olacak bunca yıldır yaptıkları tüm edebiyat budur. Evet, 29 Ekim tarihinde Cumhuriyet kurulmuştur. Cumhuriyeti bu millet kurarken; hiçbir bedel ödememiştir. Cumhuriyeti kurarken kimse ölmemiştir. Kimsenin kafası alınmamıştır. Yani biz vatan millet olarak Cumhuriyeti kuracağız diye savaşmadık, ölmedik, gazi olmadık. Altını bir daha çiziyorum; bu millet Cumhuriyeti rejim olarak kabul etmek için hiçbir bedel ödememiştir. Mesela 1789’da Fransız İhtilali olmuştur. Fransızlar ayaklanmışlardır. Rejimi değiştirmişlerdir ve çok can kaybına uğramışlardır. Rusya’da Bolşevik İsyanı olmuştur. Halk isyan etmiştir. Sistemi değiştirmiştir. Çok can vermiştir. Çok insan ölmüştür. Amerika’da Kuzey Güney Savaşları özgürlük adına yapılmıştır. Yine iç savaş çıkmıştır. İnsanlar bedel ödemiştir. O ödedikleri bedel içinde mevcut sistemlerine sahip çıkarlar. Çünkü bedelini ödemişlerdir. Biz Cumhuriyet için hiçbir bedel ödemedik. Ne zamana kadar, 15 Temmuz’a kadar” diye konuştu.

CHP Muğla İl Başkanı Mürsel Alban, AKP Muğla İl Başkanı Kadem Mete’nin Yatağan AKP İlçe danışma toplantısında "Türkiye Cumhuriyeti kurulurken bu millet hiçbir bedel ödememiştir ta ki 15 Temmuza kadar" açıklaması yapan AKP İl Başkanı Kadem Mete’yi önce milletten özür dilemeye ardından da istifa etmeye davet etti.
CHP Muğla İl Başkanı Mürsel Alban; “Türkiye Cumhuriyeti kurulurken, vatan toprakları Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde düşman işgalinden kurtarılırken bedel ödemeyen tek kesim mandayı kabul etmek isteyen Vahdettin gibi düşünenlerdi. Doğusundan batısına Kuvayi Milliye anlayışıyla bir araya gelen Türk Milleti düşmanı Kurtuluş Savaşı ile yurttan söküp atmış, bağımsız, demokratik Türkiye Cumhuriyeti’ni kurmuştur. Akp İl Başkanı tarihi gerçekleri bilmediği için değil, Cumhuriyet’i, kazanımlarını, demokrasiyi içine sindiremediği için bu cümleleri kurarak belki de dedelerinin bile kemiklerini sızlatmıştır. Özellikle konuşmasında bedeli 15 Temmuz’da ödedik kısmına getirmesi ise asıl niyetini ortaya koymaktadır. 15 Temmuz sürecine bu ülkeyi getiren, Fetö terör örgütüne ne istediyse veren, beraber aynı yollarda yürüyen, bu hasretlik bitsin türküleri söyleyen, bu örgütün mensuplarını devletin en önemli kadrolarını yerleştiren, Ergenekon gibi uydurma delillerle açılan davanın savcısına zırhlı arabasını veren ve bu milletin şanlı ordusunun askerleri içeri atılırken Ergenekon davanın savcısıyım diyen kendi partisi değil midir. 15 Temmuzda kaybettiğimiz 247 vatandaşımız bir bedel değildir. Bu millet sizlerin siyasi çıkarları, iktidar hırsı, tavizleriniz yüzünden 15 Temmuzda şehitler vermiş, açılım adı altında da bu ülkeyi getirdiğiniz nokta yüzünden şehitler vermeye devam etmektedir. Bu ülkenin şehitleri üzerinden bile siyaset yapma isteğiniz yüzünden şehitlerimizi 15 Temmuz şehitleri ve şehitler diye ikiye ayırdınız. Artık Yeter, Milletimize kandırıldık ve mağdur edebiyatı yapmayın.” dedi.

AKP Seydikemer toplantısında Atatürk ve Türk Bayrağı’nın aşağıda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’nın fotoğrafının üstte olmasının da Akp’nin siyasi düşüncesinin göstergesi olduğunu söyleyen CHP Muğla İl Başkanı Mürsel Alban, Atatürk ve Cumhuriyet’in kazanımları ile bugünlere gelenlerin, milletvekili, il başkanı olanların bu millete karşı sorumluluklarını doğru ve dürüst şekilde yapması gerektiğini söyledi. Mürsel Alban; “Türkiye Cumhuriyeti’nde özgürce, demokrasi ile yaşayabiliyorsanız, seçme, seçilme hakkına sahipseniz, kürsüye çıkıp fikirleriniz bilgisizce de olsa konuşabiliyorsanız bunu Atatürk’e ve Cumhuriyet’e borçlusunuz. Milletimize doğru, dürüst hizmet ederek ya bu borcunuzu hakkıyla ödeyin ya da işgal ettiğiniz koltukları terk edin. Artık bu millet kandırılan, bugün söylediğini diğer gün yalanlayan siyasetçiler istemiyor” diye konuştu.
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×