AKP’den belediyelere kayyuma KHK kılıfı
Saray/AKP torba yasa tasarısı ile meclise getirdiği ancak mutabakata onaylatamadığı yasa tasarılarını KHK’lar ile hukukuna uydurdu. 
BELEDİYE BAŞKANLARI, MAHKEME KARARI OLMADAN GÖREVDEN ALINABİLECEK

Yeni düzenleme uyarınca,terör örgütüne destek verdiği” iddiasıyla, Büyükşehir Belediye başkanları ya da il belediye başkanları
İçişleri Bakanlığı kararıyla görevden alınabilecek.

VALİLER İLÇE BELEDİYE BAŞKANLARINI GÖREVDEN ALABİLECEK
Aynı yetki, yine mahkeme kararına gerek duymaksızın valilere de verildi.  Valiler, kendi illerindeki il ya da ilçe belediye başkanlarını,
“teröre destek verdikleri gerekçesiyle” görevden alabilecekler.

GÖREVDEN ALINAN BAŞKANIN YERİNE ATAMAYI İÇİŞLERİ YA DA VALİLİK YAPACAK
Görevden alınan belediye başkanlarının yerine atamaları da, içişleri Bakanlığı ya da valilikler yapabilecekler. Görevden alınan belediye başkanlarının yerine atamaları ise, 15 gün içinde büyükşehir belediyesi ve il belediyelerinde İçişleri Bakanı, diğer belediyelerde ise vali belirleyecek.
İL GENEL MECLİSİ ÜYELERİ DE GÖREVDEN ALINABİLECEK
İçişleri ya da valiliğin yeni atadığı belediye başkanının görev yapmasının engellenebileceği gerekçesiyle, benzer bir görevden alma yetkisi aynı kurumlara, Büyükşehir, il ve ilçe belediye meclisi üyeleri için de verildi. Yani İçişleri Bakanlığı büyükşehir Belediye meclisi üyelerini, valilikler ise il ve ilçe belediye meclisi üyelerini görevden alabilecekler, yerlerine yeni atama yapabilecekler.
“KAYYUM” İÇİN TEK KRİTER; BELEDİYE BAŞKANI SEÇİLME YETERLİLİĞİ
Görevden alınan belediye başkanları yerine atanacak kişilerin kamudan olması gibi bir şart da bulunmuyor. Özel sektörden de atama yapılabilecek. Görevden alınan belediye başkanının yerine atanacak kişi için aranacak tek kriter ise, “belediye başkanı seçilme yeterliliğine sahip olması” olacak.

BELEDİYE BÜTÇELERİ MAL MÜDÜRLÜĞÜNDE
KHK’da getirilen yeni düzenleme ile ayrıca, Belediyelerin bütçe, muhasebe iş ve işlemleri valilik onayıyla mal müdürlüğünde görülecek.
BAŞKAN ÇAĞRI YAPMAZSA, BELEDİYE MECLİSİ TOPLANAMAYACAK
KHK’da gelen yeni bir düzenleme de Belediye Meclislerinin toplanma usülüne ilişkin oldu; Belediye meclisi, başkanın çağrısı olmadıkça toplanamayacak.

4 partinin ortak önergesiyle torba yasadan çıkarılmıştı
Torba yasa olarak bilinen “Yatırımların Proje Bazında Desteklenmesi, İki İl Merkezinin Değiştirilmesi ve Bazı Kanun ve KHK’larda Değişiklik Yapan Kanun Tasarısı”nın maddelerinin görüşmeleri 19 Ağustos’ta TBMM Genel Kurulu’nda tamamlanmış ve tasarının 80 maddesi kabul edilmişti.
Görüşmeler sırasında kabul edilen önergelerle Hakkari ve Şırnak’ın il statüsünden çıkarılması ile belediyelere kayyum atanması olarak bilinen, “terör suçu” nedeniyle görevden uzaklaştırılan belediye başkanı, başkan vekili ve meclis üyelerinin yerine İçişleri Bakanı ve vali tarafından görevlendirme yapılmasına ilişkin düzenlemeler tasarı metninden dört partinin ortak önergesi ile metinden çıkarılmıştı. AKP torba yasa tasarısı ile meclise getirdiği ancak mutabakata onaylatamadığı yasa tasarılarını KHK’lar ile hukukuna uydurdu.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×