AKP’nin önerisiyle Katar ile askeri anlaşmalar Meclis’te kabul edildi
 Körfez ülkelerinin Katar’a yönelik yaptırım kararının karşısında Tayyip Erdoğan’ın yaptırımları ve Katar’ın terör zanlısı olarak görülmesini doğru bulmadığını belirtmesinin ardından AKP, TBMM Genel Kurulu’nda Katar ile ilgili anlaşmaların öncelikli olarak görüşülmesi için öneri verdi.

AKP’nin önerisinin kabul edilmesi ile söz konusu anlaşmalara ilişkin tasarılar gündemin ön sıralarına çekilerek görüşüldü. Görüşmelerde muhalefet partileri hükümete, izlenen dış politika ve Katar krizine yönelik politikalar konusunda uyarılarda bulundu.
CHP ve HDP itiraz etti
CHP ve HDP’nin itirazlarına rağmen AKP’lilerin oyları ile “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Katar Devleti Hükümeti arasında Katar Topraklarında Türk Kuvvetlerinin Konuşlandırılmasına İlişkin Uygulama Anlaşması ile Anlaşmanın Tadili Hakkında Protokolün Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun Tasarısı” ve “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti İle Katar Devleti Hükümete Arasında Jandarma Eğitim ve Öğretimine İlişkin İşbirliği Protokolünün Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun Tasarısı” TBMM’de kabul edildi.
32’ye karşı 240 oyla kabul edildi
TBMM Genel Kurulu’nda Katar’da TSK unsurlarının konuşturulmasını içeren anlaşmanın oylamasına 272 milletvekili katıldı. Anlaşmaya 240 milletvekili kabul, 32 milletvekili de ret oyu verdi.
İki ülke protokol çerçevesinde şu alanlarda iş birliği yapılacak:

  • Birlik, karargah ve kurumlara ziyaretler,
  • Tarafların okul, eğitim merkezi ve birliklerinde karşılıklı verilecek eğitim (lisan eğitimi dahil) ve öğretim,
  • İç güvenlik eğitimi, kaçakçılık ve organize suçlarla mücadele eğitimi, toplumsal olaylara müdahale eğitimi, askeri kolluk görevlerine yönelik eğitimler ve mobil eğitim timi görevlendirmeleri,
  • Her iki tarafın birlik, karargah ve kurumlarında verilecek görev başı eğitimi,
  • Tarafların okul, eğitim merkezi ve birliklerinde karşılıklı verilecek kurslar,
  • Eğitimde kullanılan teçhizat ve eğitim yardımcı malzemelerinin geliştirilmesinde karşılıklı yardımlaşma,
  • Müşterek konularda tecrübe ve bilgi mübadelesi ile teknolojik iş birliği,
  • Eğitim-öğretim ve teknik-lojistik konularda bilgi ve tecrübe aktarımı maksadıyla “danışmanlık hizmeti” sağlanması,
  • Genelkurmay Başkanlığına bağlı eğitim ve öğretim kurumlarında eğitim, öğretim ve kurs görmek üzere personel gönderilmesi.
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
haydar unutmaz 1 yıl önce

bu beyinsizler arablarin ne kadar turkiye dusmani olduklarini bilmiyorlarmi tarihtede bu pislikler turkiyeyi arkasindan vurmaya kalktilar ingilizler ile beraber hala niye bu arablara asker gonderiyorsunuz turk askeri vatanini vursun diyemi ????vay vay vay vatan haini AKPLILER BU TAYYIBE GUVENMEYIN VVATANINIZA HAINLIK YAPMAYIN