‘AkSilahlanma’ya Bakan Soylu’dan destek: Parti yetkililerine silah ruhsatı
 Saray-AKP iktidarı kadrolarının “#AkSilahlanma” adı altında sivillere yönelik silahlanma çağrıları yapması, Afyon’da devam eden AKP İstişare Toplantısı’nda da destek buldu. Toplantıda konuşan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Kürt coğrafyasındaki parti yetkililerine silah ruhsatı verileceğini açıkladı.

Cumhuriyet’in haberine göre; yerel siyasetçilere silah ruhsatı verilmesiyle ilgili bir uygulamayı hayata geçireceklerini duyuran Soylu şöyle dedi:

Her parti yetkilisine silah ruhsatı vereceğiz. Güvenlik görevlisi ve koruma da vereceğiz. Hatta korumayı koruculardan da verebiliriz. Uzun menzilli silahlarla korunmalarını sağlayacağız.

#AkSilahlanma’nın 3 aylık geçmişi
Saray-AKP saflarındaki ilk silahlanma çağrısı 15 Temmuz darbe girişiminin hemen ardından Tayyip Erdoğan’ın başdanışmanı Şeref Malkoç’tan gelmişti. TRT’de konuşan Malkoç, “darbeye teşebbüs edenlere karşı meşru müdafaa” gerekçesiyle ruhsatlı silah alımının önündeki engelleri kaldıracaklarını söylemişti.

Yakın zamanda ise Twitter’da “#AkSilahlanma” başlığı altında AKP kadrolarının silahlandırılmasına ilişkin çağrılar gündeme gelmişti. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ve Akit yazarı Abdurrahman Dilipak’ın da destek verdiği çağrılarda “AK milisler hazır REİS vur da VURALIM öl de ÖLELİM”, “AKgençlik, AKmilisler hazırlanıyor. Kanımızın son damlasına kadar buradayız. Şehitlik hedefimizdir” gibi mesajlar paylaşmıştı. AKP’nin silahlı milisi gibi hareket eden Osmanlı Ocakları 1453’ün Genel Başkanı Emin Canpolat da “Bizimle hareket eden tüm kardeşlerimize duyurumuzdur. Vatan için bayrak için Erdoğan için silahlanın” diyerek çağrılara katılmıştı.

Silahlanma çağrıları CHP Konya Milletevekili Hüsnü Bozkurt tarafından Meclis gündemine taşınmıştı. Bozkurt, Binali Yıldırım’ın yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde silahlanma çağrısı yapanlar hakkında yasal işlem yapılıp yapılmayacağını, iç savaş kışkırtıcılığının sonlandırılmasının düşünülüp düşünülmediğini sormuştu.
Sendika.Org

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
Alkut Tanal 2 yıl önce

Türkiye Cumhuriyetinin İç İşleri Bakanı Ülkeyi bölmüş bile.
Kürt Coğrafyası nedir ? Ne Zamandan Beri Ülkede Etnisite Üzerinden Coğrafya Sahibi Olunuyor ? Sınırlarını Çizinde Biz de Bilelim ? Barolar Birliği ve Ankara İstanbul Baroları gibi Kuruluşlar Silahlanma Çağrılarını Mahkemelere Taşımalıdır. Bu katliama davettir, AKP SİVİL DARBE yapıyor, Cumhurbaşkanı Anayasa Tanımıyor, Hukuk Siyasetin Emrinde Hareket Edip , Devlet 1 Tek Siyasi Partiye Çalışıyor. Biz de Silahlanıp Silahlara mı saldıralım ???