Almanya'dan Erdoğan'a yanıt: Tehdit etmenin faydası yok
Almanya Başbakanı Angela Merkel'in sözcüsü Ulrike Demmer, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Bana bak, daha ileri giderseniz bu kapılar açılır. Bunu da bilesin" sözlerine yanıt verdi. AB ile Türkiye arasındaki sığınmacı anlaşmasının 'tüm tarafların yararına olduğunu' ve 'diğer tarafları tehdit etmenin faydasının olmadığını' söyleyen Demmer, "Çözmemiz gereken bazı zorluklar var" diye de ekledi.
ALMANYA DIŞİŞLERİ: AB VE TÜRKİYE SIĞINMACI ANLAŞMASINA BAĞLI KALMALI
Almanya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Sawsan Chebli ise AB ve ve Türkiye'nin sığınmacı anlaşmasına bağlı kalmaları gerektiğini belirtti. Olağan basın toplantısında konuşan Chebli, "Gerçeklere bakıldığında her iki taraf da anlaşmaya sadık kalıyor ve bu her iki tarafın da çıkarına olduğu için devam edeceğini umuyoruz" dedi.

ERDOĞAN NE DEMİŞTİ?
AP'nin 'Türkiye ile müzakereler dondurulsun' kararını değerlendiren Erdoğan şunları demişti: "Aylan bebekleri Akdeniz kıyılarında sahile vurduğu zaman oradan gidip siz almadınız, Ümran bebekleri siz almadınız. 3 milyon, 3,5 milyon mülteciyi bu ülkede besleyen biziz. Verdiğiniz sözleri yerine getirmediniz. Kapıkule'ye 50 bin mülteci dayandığı zaman feryat ettiniz, 'Acaba Türkiye sınır kapılarını açarsa ne yaparız' demeye başladınız. Bana bak, eğer daha ileri giderseniz bu sınır kapıları da açılır bunu da bilesiniz. Öyle kurusıkı tehditlerden ne ben anlarım ne bu millet anlar, bunu da bilesiniz." 
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×