Almanya'dan Olay Türkiye&IŞİD Kararı : Türkiye IŞİD'e destek verdi
 Almanya'nın Hamburg kentinde bir mahkeme, PKK'yla ilişkili bir kişiyi yargılarken, Türkiye’nin IŞİD’a yardım ettiğini de karara geçirdi..

Mahkeme, PKK’lıyı hapis cezasına çarptırdı; Ancak PKK’nın Irak’taki Ezidiler’i koruduğunu, Türkiye’nin de aynı dönemde Ezidiler’i yerlerinden eden IŞİD’e ‘destek verdiğine dikkat çekerek, bunları “ceza hafifletici neden” olarak kabul etti.

Sonuçta, Türkiye’nin IŞİD’a yardım ettiğinin karara geçmesiyle birlikte “hafifletici nedenler”le yargılanan PKK’lıya verilen bir yıl 9 ay hapis cezası ertelendi.

Die Welt gazetesinin haberine göre, karar Hamburg mahkemesinin 60 yaşındaki Ezidi kökenli bir kişinin, PKK’ya para toplamasına ilişkin davasında geldi.

Mahkeme, Bremen’de PKK eylemlerine katılan ve PKK adına Ağustos 2014 ile Mart 2015 arasında para toplayan, kimliği de Alman yasaları nedeniyle açıklanmayan kişinin, “Ezidi kökenden geldiğinin belirlendiğini”, bu çerçevede baskıya maruz kaldığına hükmetti.

Mahkeme hakimi, PKK’nın AB tarafından terörist grup olarak kabul edildiğini, Türkiye’de terör saldırıları ve cinayetler işlediğini de vurguladığı kararında, PKK’nın Suriye ve Irak’ta “Ezidilere yönelik soykırım girişiminde IŞİD’e karşı mücadele ettiğini” de kayıtlara geçirdi.

Tüm bu unsurları “hafifletici neden” kabul eden mahkeme, yargılanan PKK’lıya 1 yıl 9 ay hapis cezası verdi, ancak cezayı erteledi. Böylece sanık serbest kaldı.
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×