Anayasa Değişikliğine karşı durabilecek tek kişi bulundu
İşte o yazı;

Anayasa değişikliğine karşı durabilecek tek kişi

"hepimizin tanıdığı bir kişidir.

doğduğu, doyduğu, yaşadığı toprağı sever o. değerleri vardır; görüşü, inanışları ne olursa olsun ilk evvel "yaşamayı" sever.

yaşadığı şehrin en manzaralı yerinden geçmeye çalışır sıkça. derin bir nefes alıp manzaraya bakarken görürsünüz onu. bu manzara boktan da olsa, 'memleketin' manzarasıdır. izlersiniz onunla birlikte. görseniz, kesin tanırsınız bakın.

zamanında mat. kit. ah. buh. say. 22den matematik ödevi yapmıştır. alp er tunga'nın kaderini merak etmiştir. almanların yenilmesi sonucunda bizi yenik sayanlara sinirlenmiştir.

şahane pazar izlerken merkez hakem kurulu kararını heyecanla beklemiştir. sıdıka'ya acı acı gülmüştür. işyerinde burhan altıntop'a benzettiği müdürü olmuştur. hatta mizah anlayışını tuhaf bulmuşsunuzdur zaman zaman. 'bu komik değildi ya' diye düşünmüşsünüzdür bazı esprilerinde.

üniversite sınavına girerken heyecanlanmıştır. edebiyat sorularını bile ezberlediği formüllerle çözmeye alışmış, 'bunlar neyse de, şu zor ya' diye geçirmiştir içinden sıkça.

gizli gizli başlamıştır sigara içmeye. tanıyorsunuz onu yahu. yakından tanıyorsunuz.

umudunu yitirdiğini düşünürsünüz şu son yıllarda yaşananları gördükçe. 'vazgeçmiştir artık ya' diyorsunuzdur. 'aman başı belaya girer şimdi, muhalif olsa bile içinde yaşasın.' iyi kötü başını sokacak evi vardır, işi vardır, bir şekilde açlıktan ölmeyecek kadar idare ediyordur. en kötü yurt dışına gidecektir kısa süre sonra. bazen 'gitmek o kadar da kesin çözüm değil sanki' diye düşünürken bulursunuz kendinizi. sonra da 'gitmekten başka çare mi var, kalmak neye yarar, her yeri tutmuşlar' diye iç geçirirsiniz karşılıklı.

halbuki, bu toplu akıl tutulmasına karşı durabilecek tek kişidir o.

ah, bir silkinse. bir ayağa kalksa... bir konuşmaya, konuşturmaya, koşuşturmaya başlasa... dimdik dursa... 'bu yapılan saçmalıktır, bunca insanın hakkını tek kişiye devretmek olur mu? kendinize gelin!' diye anlatabilse sağına soluna...

bunca yıl sonra geldiği yer tam da böyle bir duruş içindir! bunca yıllık emekler, aslında tek bir amaç içindir: mutlu huzurlu yaşamak içindir, kendi toprağında! bunu bir anlasa...

görseniz, kesin tanırsınız bu kişiyi yahu.

aa, hatta facebook profili burada

baksanıza bi', size de tanıdık geliyor mu?"


Entry'yi EkşiSözlük'te okumak için tıklayınız

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×