Anayasa Mahkemesi Hangi Yönde Karar Verdi?

Türkiye'de uzun süreden bu yana AK Parti ile MHP'nin üzerinde çalıştığı yeni seçim kanunu, önceki haftalarda Meclis'ten geçerek yürürlüğe girdi. Seçim barajını yüzde 10'dan yüzde 7'ye düşüren kanunda İl seçim kurullarının yapısında da değişiklikler yapıldı. Ancak CHP, seçim kanunundaki bazı maddelere itiraz etti.

 

CHP'NİN KABUL ETMEDİĞİ MADDELER

Ancak bu değişiklik CHP'nin tepkisine yol açtı. CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, bugün konuyla ilgili Meclis'te partisi adına konuşma yaptı. Seçim Kanunu değişikliğini Anayasa Mahkemesi'ne götüreceklerini söyledi. Dilekçede, "Kanunun 5, 6, 11 ve 12'nci maddeleriyle 298 sayılı Kanun'da yapılan değişiklikler başta demokratik hukuk devleti ve seçim güvenliği ilkeleri olmak üzere; Anayasa'nın 2, 5, 11, 13, 14, 17, 36, 37, 67, 68, 79, 138'inci maddelerine aykırı olması sebebiyle; telafisi imkansız zararlar ortaya çıkacağı için, iptal davası sonuçlanıncaya kadar ivedilikle yürürlüklerinin durdurulmasına ve iptallerine karar verilmesi talep edilmektedir" denildi.

 

İL SEÇİM KURULU BAŞKANLARI SEÇİMİ

İl seçim kurulu, 1 başkan, 2 asıl üye ile 2 yedek üyeden oluşacak. İl seçim kurulu başkanı ve asıl üyeleri ile yedek üyeleri, 2 yılda bir ocak ayının son haftasında, il merkezinde görev yapan, kınama veya daha ağır disiplin cezası almamış, en az birinci sınıfa ayrılmış ve birinci sınıfa ayrılma niteliklerini kaybetmemiş hakimler arasından, adli yargı ilk derece mahkemesi adalet komisyonunca ad çekme suretiyle tespit edilecek.

 

AYM: ESASTAN GÖRÜŞÜLECEK

Anayasa Mahkemesi, CHP'nin itirazı üzerine ilk incelemesi sonuçlandırdı. Yapılan başvuruda eksik görmeyen Yüksek Mahkeme, bazı maddelerin iptalinin esasa uygun olup olmadığını görüşecek. 
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner163