Anayasa'yı çiğneyerek Anayasa yapacaklar
AKP Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, TBMM'deki başkanlık oylamasında AKP'li milletvekillerinin açık oy kullanacağını ilan etti. 
Elitaş, oylamanın Anayasa'ya göre gizli olduğunu ancak Milletvekillerinin kendi iradeleriyle oylarını açık kullanabileceklerini, bunun bir yaptırımı olmadığını dolayısıyla kendi milletvekillerinin, kendi iradeleriyle oylarını açık kullanma yönünde bir karar aldıklarını söyledi. 
GİZLİ OYLAMA ANAYASAL ZORUNLULUK DEĞİL
Gizli oylamanın zorunlu olmadığını söyleyen Elitaş, “Gizli oylama Anayasal zorunluluk değil. Gizli oylama kişinin kendi iradesine bağlıdır. Onun için kişi verdiği oyu başkasının öğrenmesini istemiyorsa gizli oy kullanabilir. Ben buradan açıkça söylüyorum. Bu açık oylamadır. Sandığa girse ne yazar girmese ne yazar. Sayın Ecevit de açık oylama yapmış. Açık oy kullanan kimseye bir şey demek kimsenin haddi de değil” diye konuştu.
FİRE KORKUSU
AKP'den çok sayıda milletvekilinin de Anayasa oylamasında fire vereceği iddia ediliyordu. AKP'nin fire olmaması için milletvekillerini açık oylamaya zorlayacakları iddia ediliyordu. Bu iddia bizzat AKP Grup Başkanvekili'nin ağzından doğrulanmış oldu. 
ANAYASA'YI ÇİĞNEYEREK ANAYASA YAPACAKLAR
Anayasa oylamalarının milletvekillerinin özgür iradeleriyle hareket edebilmeleri için gizli yapılması esas. Ancak oyları açık olarak göstermeye zorlanmayla Anayas açıkça ihlal edilerek Anayasa yapılmış olacak. 

Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli de, bir TV kanalına verdiği demeçte “açık-gizli oy” tartışmalarına dair konuştu.
Canikli, Meclis’teki anayasa oylamasında oylamanın gizli yapılmasının öngörüldüğünü ancak bir milletvekilinin nasıl oy kullanacağına yine de kendisinin karar verebileceğini söyledi.
Canikli, açık oy kullanılmasının Anayasa Mahkemesi tarafından bir iptal nedeni sayılmadığını ve “anayasaya aykırı olmadığını” savundu.
2010 yılında yapılan Anayasa oylamasında CHP’li milletvekillerinin oylamaya katılmayarak görüşlerini beyan ettiklerine dikkat çeken Canikli, şunları söyledi:
Ayrıca bu değişiklik paketinin altında 316 AKP milletvekilinin imzası vardır, bunlar ‘evet’ oy vereceğini deklare etmiştir, bunun bir gizliliği kalmamıştır.                               
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×