Anıtkabir’de halı sahaya büyük tepki
Anıtkabir, çocuk parkından sonra 2. skandalla gündemde.
Anıtkabir komutanlığı, ‘'Askerler maç yapsın'' diye yerleşke içinde halı saha kurdu.
Etrafı tellerle çevrilen halı sahaya büyük tepki var.
Ankara Bağımsız milletvekili Aylin Nazlıaka, 'Parktan sonra bu ucubeyi de kaldıracağız” diyerek halı sahaya tepki gösterirken, Mimarlar Odası Ankara Şubesi de konuyla ilgili suç duyurusunda bulundu.
Avukat Murat Ergün de Anıtkabir'deki halı sahanın uydu görüntülerini yayınladı. Uydu görüntüleri incelendiğinde Anıtkabir’deki sahanın 2012 yılında yapıma başlandığı, 2013’te ham bir saha yapıldığı, 2016’da ise donanımlı bir halı sahaya çevrildiği görülüyor.


Konuyla ilgili açıklama yapan Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan:
''Bu nasıl bir saygısızlık. Çocuk parkından sonra şimdide halı saha yapmışlar.Bu halı sahada oradan ya kalkacak ya kalkacak”

“Anıtkabir ne bir oyun alanı ne de futbol sahasıdır”
Anıtkabir yerleşkesinin her bir metrekaresine yapılan her şey özenle yapılmak zorundadır. Orası askerin futbol oynayacağı yer değil. Anıtkabir Komutanlığı, Genel Kurmay Başkanlığı Anıtkabirin nasıl bir yer olduğunun farkında mıdır? diyen Candan şöyle devam etti. “Çocuk parkı ile yaşanan süreçten anlaşılan Genel Kurmay Başkanlığı ve Anıtkabir Komutanlığı ders çıkartmamış. Simgesel ve tarihsel bir mekan olan Anıtkabir’de asker futbol oynasın diye halı saha mı yapılır. Anıtkabir yerleşkesindeki bu densiz hareketler Türkiye halkının değerleriyle dalga geçmektir. Bu artık saygısızlığın dik alasıdır. Çocuk parkı nasıl kaldırıldıysa bu halı sahada öyle kalkacak. Anıtkabir ne bir oyun alanı ne de futbol sahasıdır.Damarımıza basmadan bu halı sahayı bir an evvel ya kaldırın, ya kaldırın”


Ankara Bağımsız milletvekili Aylin Nazlıaka ‘'Bu ucubeyi de kaldıracağız. Anıtkabir komutanlığı burayı koruma ehliyetine sahip değil, halı sahayı alıp Saray'a götürsünler'' dedi.
Nazlıaka şunları söyledi:

”Anıtkabir'in “saygı mekanı” olma niteliğini zedeleyecek bir çivi bile çakılmasına asla izin vermeyeceğiz. Daha önce Anıtkabir’e kurulan park için Anıtkabir Komutanlığı ile görüştüğümüzde parkın bir art niyet ile kurulmadığını söylemişlerdi. Halı saha için ise “askerler oynasın diye kurduk” diyorlar. Bu nasıl bir koruma anlayışıdır? Her metre karesi ayrı bir tarih, her metre karesi değerli bir sanat eseri olan bu mekanı böyle mi korumayı düşünüyorlar? Bu yapılan düpedüz saygısızlıktır. Anıtkabir Komutanlığı’nın Anıtkabir’i koruma niyetine ve ehliyetine sahip olmadığını bir kez daha anlamış olduk. O ucube parkı nasıl kaldırdıysak o halı sahayı da öyle kaldıracağız. Alın bu sahayı sarayınıza kurun. Yapacağınız maçlar için de AKP Genel Merkezi’ni arayıp rezervasyon yaptırabilirsiniz”

Emekli Kurmay Albay Mustafa Önsel ise, bir önceki Anıtkabir komutanı olan Muzaffer Taytak’ın konuyla ilgili açıklamasını paylaştı. Taytak; Anıtkabir mini futbol sahasının Anıtblok ile bir ilgisi yok. Erbaş ve erlerin yaşam alanı ile ilgili bölgede. Oraya ben 30 Ağustos 2014 te normal bir futbol sahası yaptırmıştım.. Benden sonrakiler onu yıkıp halı saha yapmışlar. Bu kampanyaların sonunda Anıtkabir kanununu değiştirip sivil bakanlığa bağlamak isteyebilirler. O yüzden çanak tutmamak lazım. Orası kanunla belirlenmiş Anıt bloku ile ilgili bir alan içerisinde değil” dedi.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×