Ankara Üniversitesi barış isteyen akademisyenlere soruşturma kılıfı buldu: “Darbe destekçisi”
Ankara Üniversitesi Rektörü Erkan İbiş’in ikinci kez Ankara Üniversitesi’ne rektör olarak atanmasından sonraki ilk icraati, Barış için Akademisyenler’in “Bu Suça Ortak Olmayacağız” adlı bildirisinin imzacılarından olan Hukuk Fakültesi öğretim elemanı Dr. Cenk Yiğiter’e yeni bir soruşturma açmak oldu.

Fen Fakültesi’nden bir öğretim üyesinin, Cenk Yiğiter’in Ankara Üniversitesi akademik ve idari personelinin iletişim listesi olan Ank-club e-posta grubunda yazdığı, kendisine yönelik “ağır eleştiri” kapsamındaki ifadelerini içeren bir iletiyi şikayeti üzerine Ankara Üniversitesi Rektörlüğü 25 Temmuz 2016 tarihinde soruşturma açtı.

Şikayetçi öğretim üyesi, darbe girişimi sırasında 16 Temmuz 2016 00:43 tarihinde Ank-club e-posta grubuna attığı e-postada darbe girişimini öven şu ifadeleri kullanmıştı:

Ülkemizde olağanüstü bir durumun yaşandığı anları yaşıyoruz. Öyle ki, Mustafa Kemal Atatürk’ün silah ve dava arkadaşları ile birlikte tüm yurttaşları çağdaş uygarlık düzeyine çıkarmak üzere ilke devrimleri ile birlikte tekrar hayata geçirmiş olduğu Türkiye Cumhuriyeti devletinin sahipsiz olmadığını gösteren eylemler başlamış durumda. Mustafa Kemal Atatürk’ün aynı zamanda akademisyen olan bir askeri olarak ülkemizin her alanda olumsuz duruma sokulduğu bu şartlardan en kısa zamanda kurtulması dileklerimle…

“Bu Suça Ortak Olmayacağız” adlı Barış bildirisi imzacısı Cenk Yiğiter ise, darbe girişimi sırasında, halkın üzerine ateş açıldığı haberlerinin duyulması üzerine Ank-Club e-posta grubuna 16 Temmuz 2016, 02:13’te attığı e-postada şu ifadelerle girişimi lanetlemişti:

Halka karşı silah kullanmak insanlık suçudur. Bu suça da ortak olmayacağız!

Ankara Üniversitesi Rektörlüğü, Fen Fakültesi öğretim üyesi hakkında darbe girişimini öven ifadeleri dolayısıyla herhangi bir işlem başlatmazken, bu öğretim üyesinin şikayeti ile barış bildirisi imzacısı Cenk Yiğiter hakkında açtığı soruşturmaya, soruşturmacı olarak şikayetçi öğretim üyesi ile aynı fakültede görevli bir öğretim üyesini atadı. Soruşturmacı olarak atanan öğretim üyesi aynı zamanda, barış bildirisi imzacılarını “başıboş kampanya düzenleyen akademisyen görünümlü kripto düşmanlar” olarak nitelendiren bir bildirinin imzacılarından biri.

Bir soruşturmada “Akademik nezakete yakışmayan davranış”lardan
Dr. Cenk Yiğiter’e “Darbe övücülük” suçundan sonra açılan soruşturmadan birkaç gün sonra “Kamu görevlisine ve akademik nezakete yakışmayan beyanda bulunmak”tan bir soruşturma daha açıldı.
Sendika.Org/ Ankara

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×