Antep ve Artvin valilikleri de toplantı, gösteri ve etkinlikleri yasakladı
 Ankara Valiliği’nin 10 Ekim Katliamı anması, KESK mitingi, aşure etkinlikleri derken “güvenlik” bahanesine sığınarak kentteki tüm toplantı, gösteri ve etkinlikleri 30 Kasım’a kadar yasaklamasının ardından, Antep ve Artvin valilikleri de fırsatı değerlendirdi.

Terör örgütlerinin faaliyetlerinin deşifre edilmesine yönelik faaliyetler yürütüldüğünü ileri süren Antep Valiliği; DHKP/C’nin çeşitli kademelerdeki idari ve siyasi şahsiyetlere saldırı düzenlemek üzere istihbarat çalışmaları ve eylem hazırlığı yaptığını, PKK/KCK’nin bombalı araç ve silahlı saldırı şeklinde fedai eylemler gerçekleştirmek üzere mensuplarını görevlendirdiğini, IŞİD’in son operasyonlara misilleme eylem hazırlığında olduğunu ileri sürdü.
Valilik açıklaması şöyle sona erdi:

Yukarıda belirtilen konularla ilgili olarak 2935 sayılı Olağanüstü Hal Kanununun 11/m ve 14/c maddeleri ile 5442 sayılı İl İdaresi Kanununun 11/c maddesi gereğince 18-31 Ekim 2016 tarihleri arasında yapılacak olan açık alanlardaki ‘Açık Yer Toplantısı, Basın Açıklaması, Stant Kurma, İmza Kampanyası, Bildiri Dağıtma, Pankart Asma, Çadır Kurma, Oturma Eylemi vb.’ etkinlikler, genel asayiş ve kamu düzenin korunması amacıyla yasaklanmıştır.

Aynı Antep Valiliği, henüz dün (17 Ekim) IŞİD çetelerine yönelik polis operasyonunda polisi övmeye çalışmış, 10 Ekim Katliamı sanıklarından birinin daha yargısız infazla susturulmasını itiraf edercesine sözler sarf etmişti.

Artvin Valiliği ‘hak ve özgürlükler için’ her etkinliği yasakladı!
Artvin Valiliği de “vatandaşların hak ve özgürlüklerinin korunması amacıyla” her türlü yürüyüş, basın açıklaması, toplantı, miting, çadır kurma, oturma eylemi, stant, afiş, pankart, bildiri vb. etkinlikleri 1 ay süreyle yasakladı.

Açıklamanın tam metni şöyle:

Artvin İli genelinde; 2935 sayılı Olağanüstü Hal Kanununun 11/m maddesi, 2911 sayılı kanunun 17 maddesi, 5442 sayılı kanunun 11. Maddesi hükmü uyarınca İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğü’nün 14/10/2016 tarihli ve 7077 sayılı yazısı gereği alınan kara doğrultusunda, mevcut huzur ortamının devamı, kamu düzeninin bozulmaması ile vatandaşlarımızın hak ve özgürlüklerinin korunması amacıyla; her türlü yürüyüş, basın açıklaması, toplantı, miting, çadır kurma, oturma eylemi, stant açma, afiş, pankart, bildiri vb. türündeki tüm etkinlikler, bu etkinlikler öncesi, sırası ve sonrasında oluşabilecek şiddet hareketleri gerekçesi ile 19.10.2016 tarihinden geçerli olmak üzere bir (1) ay süreyle yasaklanmıştır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Artvin Valiliği de yasaklara yabancı değil. Valilik, 19 Eylül tarihinde de çeyrek asırlık Cerattepe Davası öncesinde kentteki tüm toplantı, gösteri ve etkinlikleri OHAL Kanunu’nu dayanarak göstererek yasaklamıştı.
Sendika.Org

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×