Artvin Cerattepe için horona durdu: Madene “hayır”
 Artvin’de yüzlerce genç, isyanın birinci yılında Cerattepe direnişinin yaşandığı yerde buluştu, basın açıklaması ile tepkilerini dile getirdi, horon tepti.

Kafkasör Yaylası Cerattepe bölgesinde maden çıkarılması için Cengiz İnşaat firması personeli ve iş makinelerinin, asker ve polis eşliğinde zırhlı araçlarla bölgeye gelmesi Artvin halkını isyan ettirmiş, 16 Şubat’ta Atmaca mevkisinde yolu trafiğe kapatan vatandaşlara polis cop, biber gazı ve plastik mermiyle saldırmıştı.

Bir garip müdahale: Kara “hayır” yazmak yasak

Eylem yasağı bulunan Artvin’de yasağı delen gençler basın açıklaması öncesi kartopu oynayarak zaman geçirdi. Gençlerin kar üzerine ‘hayır’ yazması üzerine ise polis müdahale ederek yazıyı sildi.

“Kararımızı verdik: Madene hayır”


Daha sonra, ‘Yürüyelim ki ayaklarını denk alsınlar, anlasınlar ki burada Artvinliler var’ pankart açan grup basın açıklaması yaptı. Platform sözcüsü Aydan Yerlikaya, şu açıklamada bulundu:

Artvin’in 25 yıllık mücadelesinin dönüm noktası olan 16 Şubat 2016 günü ve sonrasında yaşadıklarımızın üzerinden bir yıl geçti ve şirket saldırılarına devam ediyor. Bir kent 7 den 70’e, her görüşten insanıyla direnirken, ‘ezin geçin’ emriyle Artvinlilere zulüm edilmiş ve 12 Eylül sonrası en adaletsiz dönem yaşatılmıştır. Gaz yedik, cop yedik. Canımız pahasına sahip çıktık Cerattepe’ye. Etten kemikten ibaret, sahipsiz ve korumasız bir güç ne kadar direnebildiyse, bizler de ancak o kadar direndik. Direndik ve kazandık. Biz kararımızı verdik. Madene hayır! Yeşilin hakim olduğu, yamaçlarında horona durduğumuz, sevdiklerimize türkü yaktığımız, canımız sıkıldığında, dertlendiğimizde, biraz nefes almak istediğimizde gölgesine sığındığımız ağaçlarımız, sığınağımız yaylalarımız. Üzerinde barındırdığı güzellikler olmazsa Artvin’in yaşanılır bir tarafı kalmayacağını biliyoruz.

Cerattepe giderse hayatımızın hatta pek çok canlının hayatının da biteceğinin farkındayız. Bu yağmacı zihniyetin hiçbir yerde insanları rahat bırakmayacağını görüyoruz, bu nedenle göç seçeneğinin de faydası olmayacağını da biliyoruz. Başka bir yerde mutlu olamayız biz. Cerattepe biterse buralarda hayat biter. Yaşamla ölüm arasında bir tercihtir maden. Yaşam için direnmeyi seçiyoruz. Yaşam için duyarlılığımız, bu dik yamaçlarda doğduğumuz andan beri verdiğimiz mücadeleden geliyor. Ne iş bahaneniz ne ülke ekonomisine katkısı ne de yer altı zenginliklerinin yer üstüne çıkarılması gibi süslü söylemlerin hiçbirine kanmıyoruz.

“Mücadelemiz artarak devam edecek”
Yeşil Artvin Dernek Başkanı Nur Neşe Karahan da “Geçtiğimiz yıl halkın güvenliğini sağlaması gereken polis ve jandarma şirket için yoğun gazi, plastik mermi ve yoğun eziyetle yasal olmayan bir şekilde şirketi yukarıya çıkarttı. Bir yıldır Artvin’de tedirginlik var. Hukuksal süreç bitmeden şirket yukarıda ön hazırlık çalışmaları yapıyor. Bugünde gençlerimiz burada. Onlara destek için buradayız. Bundan sonra da mücadelemiz artarak devam edecek” diye konuştu.


Sendika.Org

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×