Aşure kazanları yasaklara karşı kaynadı: “Tarihimiz zulme karşı direniş”

Ankara’ya atanmadan önce “yasakçı” sıfatını alan vali Ercan Topaca’nın Ankara Valiliği görevindeki ilk icraatları da yine yasaklar üzerine oldu. 14 Ekim’de Alevi kurumlarına yazı gönderen vali, aşure etkinliklerine yönelik “saldırı tehdidi” olduğunu belirterek il genelinde yapılacak her türlü aşure etkinliğinin yasaklandığını belirtti. Yasak kararına anında tepki gösteren Ankara halkı, “Yasağı tanımıyoruz. Aşure kazanlarımızı mahallerimizde kaynatacağız” diyerek meydan okudu. Tepkileri gören vali de geri adım atarak aynı gün yasağı geri çekti.

Yasak kararının ardından aşure etkinliği çağrılarını “Baskıya karşı direniş” çağrısı olarak yapan Ankaralılar ise 15 ve 16 Ekim’de birçok mahallede binlerce kişinin katılımıyla aşure etkinlikleri gerçekleştirdi. Ankara’daki yasaklama girişimiyle birlikte diğer illerdeki aşure etkinlikleri de Saray iktidarının baskılarına karşı bir araya gelenlerle gerçekleştirildi.

Mamak’ta 15 Ekim’de Mutlu Halkevi’nde, 16 Ekim’de Şahintepe Halkevi’nde aşure etkinlikleri yapıldı. Şahintepeli kadınlar aşure kazanının başında valiye seslenerek, “Aşureye davet ediyoruz, yüzü varsa gelsin” dedi.

Çankaya Seyranbağları Mahallesi Özgürlük Parkı’nda gerçekleştirilen etkinliğe yüzlerce kişi katıldı.

Ankara’da önümüzdeki günlerde de devam edecek aşure etkinliklerinin programı ise şöyle:
Eskişehir
Gültepe Halkevi’nde 15 Ekim’de mahalle halkının dayanışma ile hazırladığı aşure, etkinlikle dağıtıldığı. Saray ve OHAL rejiminin aşureyi bile yasak ettiği koşullarda bir araya gelen mahalle halkı, kültürlerini yaşatmakta kararlı olduklarını ve Hızır Paşalara karşı Pir Sultan olacaklarını söyledi. Gültepe Mahalle Meclisi temsilcileri, Yenikent Dayanışma Derneği yöneticileri ve Odunpazarı Belediyesi yetkililerinin katılımıyla gerçekleşen etkinlik aşure dağıtımıyla sona erdi.
Antalya

Antalya’da 16 Ekim’de üç ayrı noktada aşure kazanları barış ve kardeşlik için kaynadı. Hacı Bektaşi Veli Anadolu Kültür Vakfı Antalya Şubesi’nde gerçekleşen aşure etkinliğine Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal katıldı.

Uysal, “Kürt, Türk, Sünni, Alevi, Çerkes, hangi ırk ve inanç olursa olsun birlik ve beraberlik içinde yaşamak mümkün, bütün canlar bizim için birdir” dedi.
Kepez Halkevi’nin Esentepe Mahallesi’nde gerçekleştirdiği 6. Geleneksel Aşure Etkinliği’nde mahalleli tarafından yapılan aşureler barış ve kardeşlik dileği ile dağıtıldı. Etkinlikte Antalya Alevi Gençlik Platformu semah döndü.Karatepe Cemevi önünde kaynatılan aşureler, mahallelinin yapıp getirdiği aşurelerle birlikte dağıtıldı.

Konyaaltı Kaymakamlığı’nın yasağına rağmen Karatepe halkı semah döndü. CHP Muratpaşa Meclis Üyesi Cem Kotan, etkinliği düzenleyenlere teşekkür ederek, barış ve kardeşlik vurgusu yaptı.


Sendika.Org, Antalya Sokakları 

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×