'Atatürk'ün ayağının tozunu öpün'
CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Aydın Milletvekili Bülent Tezcan, Anayasa değişiklik teklifinin 1'inci maddesi üzerine CHP grubu adına konuştu.
Anayasa teklifinin ihtiraslara kurban edildiğine dikkat çeken Tezcan, Atatürk dönemine dönüyoruz diyen Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'a tepki gösterdi.
Tezcan konuşmasında şunları kaydetti:
"Atatürk'ün ayağının tozunu öpün. Atatürk, bu memleketi bir felaketin eşiğinden aldı -tek parti bir zaruretti, bir keyfiyet değildi- ve mecburen demokrasiye yöneltti, siz şimdi demokrasiden mutlakıyete gitmenin çaresini arıyorsunuz. Kurtulun bu ihtirastan, kurtulun ve bu ülkede demokrasiyi kurban etmeyin."
Tezcan, maddeye ilişkin olarak yer alanların önemli olduğunu söyledi. Ancak Tezcan bunun yazmakla yeterli olmadığını savunarak, “Teklife baktığımızda bağımsız yargı oranlarını bırakalım bundan sonraki düzende yargı yetkisini tek kişiye teslim etmiş bir düzenleme ile karşı karşıyayız” dedi. 
KİŞİYE KENDİ HAKİMİNİ TAYİN ETME GELİYOR
Tezcan, konuşmasına şöyle devam etti: 
“Bu düzenlemede sadece HYSK’de ortadan kaldırılmıyor. AYM’nin yapısıyla değişiklik yok ama AYM’nin 15 üyesinin 12’sini Cumhurbaşkanı 3’ünü de partili cumhurbaşkanının Meclis’te hakim olduğu Meclis çoğunluğu seçiyor. Bir kişi AYM’yi de yürütecek. Bu sistem bir kişiye suç işlediğinde kendi hakimini tayin etmesini getiriyor. Bir partinin siyasi genel başkanı il ve ilçelerde hakim ve savcıları belirleyecek. Bu nasıl bir hırstır. Bu makamlar yarın başkasının elinde olur. Bir siyasi partinin genel başkanı mahkemeleri belirleyecek böyle bir ülkede yaşamak ister misiniz?”

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×