Atma Recep, yazı icat edildi!
 AKP’nin referandum kitapçığı Erdoğan’ı yalanladı. Çünkü kitapçıkta “Cumhurbaşkanı dilediği zaman fesih yetkisini tek başına kullanabilir” ifadeleri yer alıyor.

Tayyip Erdoğan, dün (26 Mart) Sancaktepe’de yaptığı konuşmada CHP lideri Kılıçdaroğlu’na “Cumhurbaşkanının Meclis’i fesih yetkisi yok. Nerede var böyle bir yetki? Gösterin diyoruz. Yok böyle bir yetki. Yahu yalan söyleme be, dürüst ol” diye seslenmişti.
Bugün de önce TÜGVA Gençlik Buluşması’nda, ardından da Beylikdüzü ve Büyükçekmece’de konuşan Erdoğan aynı yalanı sürdürdü. Erdoğan, benzer cümleler sarf ettikten sonra “Bunu ispat et, cumhurbaşkanlığından istifa edeceğim” dedi. Erdoğan’ın aradığı ispat ise fazla uzakta değildi, AKP broşüründeydi.
Şimdi göreceğiz; “Dürüst ol dürüst” diye haykıran Erdoğan istifa edecek mi, etmeyecek mi?

AKP’nin referandum kitapçığındaki 18. bölümde yer alan “Cumhurbaşkanı veya Meclis birbirlerini fesh edebilirler mi” başlığı altında şu ifadeler yer alıyor:
“Fesih yetkisi yeni sistemde seçimlerin karşılıklı olarak yenilenmesi yoluyla gerçekleşebilecektir. TBMM 3/5 çoğunlukla, Cumhurbaşkanı da dilediği zaman bu yetkiyi tek başına kullanabilir.”


Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×