Avrupa neyin peşinde? Referandumda EVET çıkarmaya mı çalışıyor?
 Almanya’nın salon tahsisini iptal etmesinin ardından Hollanda da Bakan Mevlüt Çavuşoğlu’nun referandum çalışması için ülkeye yapacağı uçuşa izin vermedi. Bu krizin ardından Aile ve Sosyal Politakalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya ülkeye karayolu ile gitmeye karar verdi. Kaya'nın gideceği istikamette polis yolu trafiğe kapattı. Sonrasında polis Bakan Kaya'nın aracını da durdurdu. Peki Avrupa ülkeleri, AKP’ye yönelik bu adımların hem Avrupa ülkelerindeki göçmen seçmenler hem de içerideki milliyetçiler arasında EVET oylarını arttıracağını bilmiyor mu?
16 Nisan referandumu öncesi başta Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım ve bakanlar içeride ve dışarıda referandum kampanyasını sürdürüyor.
AVRUPA KAPILARI AKP’YE KAPANDI
Referandum çalışmaları için gurbetçilerin yoğun yaşadığı ülkeleri de programa ekleyen AKP’li bakanlara Avrupa kapıları bir anda kapandı. Önce Almanya, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi ve Aile Bakanı Fatma Betül SAyan’ın programlarına izin vermedi. Bugün ise Hollanda, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun uçağına iniş izni vermediği için referandum propagandası yapacak bakanın programı iptal edildi.
CHP TUZAĞA DÜŞMEDİ
Avrupa ülkelerinde AKP’ye yönelik peş peşe gelen bu yaptırımlara yanıt ise CHP’den geldi. Önce Deniz Baykal, Almanya’da katılacağı programı iptal etti. Ardından CHP yönetimi Avrupa ülkelerindeki bütün programların iptal etti.

AMAÇ MAĞDURİYET YARATMAK MI?
Referanduma bir aydan biraz daha fazla bir süre kala yapılan anketlerde EVET oylarının geride olduğu ortaya çıkıyor. AKP, hem kendi tabanının bir bölümünü, hem de referandumda EVET oyu vereceğini açıklayan MHP yönetimine rağmen MHP tabanını ikna edemiyor. Bunun için yeni mağduriyet kapıları arayan ancak bulamayan AKP’ye can simidi Avrupa ülkelerinden geldi.
AKP, yapılan bu engellemeleri referandum kampanyasının merkezine koydu. Peki Avrupa ülkeleri, bu politikalarının EVET oylarını arttıracağını bilmiyor mu?
Avrupa ülkelerinin bu uygulamaları, AKP’ye “Bakın Batı da değişikliğe karşı” propagandasına fırsat veriyor. Bu açık gerçeğe rağmen, Avrupa ülkeleri neden bu uygulamaları devam ettiriyor?
İSTENEN TEK ADAM REJİMİ Mİ?
Tayyip Erdoğan’ın kurmak istediği tek adam rejimi, yakın dönemde bir çok ülkenin yıkımına neden oldu. Saddam Hüseyin’in Irak’ı, Muammer Kaddafi’nin Libya’sı ve son olarak Beşar Esad’ın Suriye’si.. Hepsi de tek adam rejimi ile yönetiliyordu ve sonunda dış müdahale kaçınılmaz oldu.  Emperyalizm demekten korkan AKP’nin ‘Dış güçler’ olarak adlandırdığı o güçler, söz konusu ülkelerde büyük bir yıkım gerçekleştirip ülke kaynaklarını talan etti.
Peki Türkiye’de de istenen bu mu? Referandumda EVET çıkmasını sağlayarak bir tek adam rejimi kurulmasının önünü açmak, ardından da ülkeyi müdahaleye açık hale getirmek. Eğer böyle sinsi bir plan değilse uygulanan, Batı bir yandan Erdoğan ile yola devam etmek istemediği gibi davranmasına rağmen, ülkeyi açık bir sömürge haline getiren Erdoğan ve AKP iktidarı ile uzun bir süre daha devam etmek için önündeki engelleri kaldırıyor.
redaktif.net

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×