Avrupa’da saldıran cihatçıların yolu Türkiye’den geçiyor
Avrupa’nın farklı kentlerinde saldırı düzenleyen IŞİD militanlarının yolu Türkiye’den geçiyor. IŞİD militanları ya geçmişte Türkiye’yi ziyaret etmiş ya da Türkiye’deki cihatçılarla yakın ilişki halinde. Çeşitli haber kaynaklarında yer alan haberlere göre saldırganların “Türkiye’ye geldikten sonra radikalleştiği” belirtiliyor.

Manchester saldırganının yolu İstanbul’dan geçmiş
Son olarak İngiltere’nin Manchester kentinde bir konser salonuna düzenlenen intihar saldırısının 22 yaşındaki zanlısı Salman Abedi’nin saldırıdan dört gün önce Türkiye üzerinden İngiltere’ye uçtuğunu bildirdi.

AFP’ye konuşan Türkiye’den bir yetkili Manchester saldırısı zanlısının İstanbul’dan uçuş yaptığını teyit etti. Yetkili, “İstanbul Atatürk Havaalanı’ndan transit geçiş yaptığını teyit edebilirim” dedi.
Reuters haber ajansına konuşan yetkililer, “Avrupa’ya gitmesinden önce bir uçuş trafiği olmuş. Önce Avrupa’ya sonra bir üçüncü ülkeye gidiyor. Daha sonra İstanbul’a gidip Avrupa’ya dönüyor” dedi.
Avrupa’daki birçok saldırıda IŞİD militanlarını Türkiye bağlantısı dikkat çekerken, Manchester’dan önce Avrupa’da gerçekleşen son üç saldırının her birinin faili Türkiye’de bulunmuş. Dortmund, Petersburg ve Stokholm’de gerçekleşen saldırılarda toplam 18 kişi yaşamını yitirmişti.
Borussia Dortmund saldırısı
Alman polisi, 11 Nisan akşamı Borussia Dortmund futbol takımının oyuncularını taşıyan otobüsünü hedef alan saldırılarla ilişkisi olduğundan kuşkulanılan “İslamcılarla bağlantılı” bir kişinin gözaltına alındığını açıkladı.
Saldırganın Irak’ta IŞİD’e üye olduktan sonra Türkiye’ye geldiği ifade edildi. Federal Adalet Mahkemesi tarafından yapılan yazılı açıklamada 26 yaşındaki Iraklı Abdul Beset A.’nın “terör örgütüne üye olmak” ve Borussia Dortmund takımına dönük bombalı eylemde bulunan saldırının en kuvvetli şüphelisi olduğu belirtildi.Stockholm saldırganı Türkiye’den sınırdışı edilmiş
Özbekistan güvenlik kaynakları, İsveç’in başkenti Stockholm’de 7 Nisan’da sürdüğü kamyonla bir mağazaya dalarak 4 kişinin ölümüne neden olan Rahmet Akilov’un 2015 yılında Türkiye’den Suriye’ye geçmeye çalışırken yakalanıp İsveç’e sınır dışı edildiğini ifade etti.
Reuters’in haberine göre Özbek kaynaklar, Akilov’un Şubat ayından beri “radikal gruplarla bağlantısı” sebebiyle aranma listesinde olduğunu da belirtti.
Avrupa’nın farklı kentlerinde saldırı düzenleyen IŞİD militanlarının yolu Türkiye’den geçiyor. IŞİD militanları ya geçmişte Türkiye’yi ziyaret etmiş ya da Türkiye’deki cihatçılarla yakın ilişki halinde. Çeşitli haber kaynaklarında yer alan haberlere göre saldırganların “Türkiye’ye geldikten sonra radikalleştiği” belirtiliyor.

St. Petersburg saldırısının finansmanı Türkiye’den
Rusya’nın St. Petersburg kentinde 3 Nisan’da metroda düzenlenen ve 14 kişinin ölümüne neden olan saldırıyı soruşturan Rus yetkililer, metro saldırısına sağlanan mali desteğin “Türkiye’de aktif olan uluslararası bir terör örgütünün üyesinden alındığını” iddia etti.
St. Petersburg saldırganının yolu da Türkiye’den geçti
Reuters ise, St. Petersburg metrosunda intihar saldırısı düzenleyen Ekbercan Celilov’la aynı restoranda çalışan eski mesai arkadaşlarıyla konuştu.
İsminin belirtilmesini istemeyen bu kişilerden biri, Reuters’a, Celilov’un 2014’te camiye gitmeye, Kuran okumaya ve sakalını uzatmaya başladığını anlattı. Fakat kaynak, Celilov’da radikalleşme belirtileri görmediğini söyledi. Aynı kaynak, 2015’teyse restorandaki diğer aşçılardan Celilov’un Türkiye’ye gideceğini öğrendiğini belirtti.

Berlin saldırısının talimatı Türkiye’den
Berlin’in ünlü Kurfürstendamm Caddesi’ndeki Noel pazarına 19 Aralık 2016 günü TIR ile hızla girerek 12 kişinin ölümüne 18’i ağır 49 kişinin ise yaralanmasına neden olan IŞİD’li Tunus uyruklu Anis Amir’e eylem talimatı verdiği belirtilen Ürdün asılı Almanya vatandaşı W.D. İzmir’de yakalandı. W.D.’nin operasyonunu büyük gizlik içinde yapan İzmir polisi, Berlin’i kana bulayan Anis Amir’e sahte pasaport sağladığı belirtilen M.A.K.’yi de İzmir’de kaldığı otelde yakaladı.

Amri’nin iletişimde olduğu 5 kişiden 4’ünün Türkiye’de
İtalya’nın Milan şehrinde 23 Aralık 2016’da öldürülen Anis Amri’in telefondan yapılan incelemede, olayı planlayan ve sahte pasaport sağlayan kişilerin de aralarında bulunduğu 5 kişinin ismine rastlandı. Yapılan incelemede, bu 5 kişiden 4’ünün Türkiye’de oldukları belirlendi. Bu durum Türk emniyet birimlerine bildirildi. Bunun üzerine Türk Emniyeti kendilerine bildirilen isimleri bulmak için ülke genelinde geniş çapta araştırma başlattı.
“Katolik kilisesi saldırgan Türkiye’den gelme”
Fransa’nın Normandiya kentinde Saint Etienne du Rouvray bölgesinde bir Katolik kilisesine giren iki bıçaklı IŞİD üyesi, kilise rahibini boğazını keserek öldürmüş, rehin aldığı 4 kişiyi yaralamış, düzenlenen polis operasyonunda ise öldürülmüştü. Saldırının ardından kapsamlı bir soruşturma başlatan Fransa Terörle Mücadele Başsavcısı François Molins, şu ana kadar elde edilen bulgulara ilişkin bilgi verdi. Bu bilgilerden biri ise Türkiye’yi doğrudan bağladı.
Saldırganlardan 19 yaşındaki Adel Kermiche’nin resmi sabıkası olmamasına karşın terörle mücadele polislerince tanındığını, kaybolduğuna yönelik 23 Mart 2015’te ailesince başvuruda bulunulduğunu, aynı gün Almanya’da sorgulandığını, 11 Mayıs 2015’te yeniden ortadan kaybolduğunu ve 13 Mayıs 2015’te kuzeninin kimliğiyle Türkiye’de sorgulandığını ve ardından Fransa’ya iade edildiğini dile getirdi.
Brüksel havalimanı ve metro saldırısı
Belçika’nın başkenti Brüksel’de Zaventem Havalimanındaki patlamalarda 14 ve Brüksel metrosundaki patlamada ise 20 kişi olmak üzere toplam 34 kişi hayatını kaybetti. 22 Mart 2016 tarihinde yaşanan patlamalarda 170 kişi de yaralandı. Saldırıyı IŞİD üstlendi.
Brahim el Bakraoui, bombalı saldırılarda kendini patlatan intihar bombacılarından biri. Brüksel Havalimanı’nda kendini havaya uçuran Brahim el Bakraoui’nin kardeşi Khalid el Bakraoui de kentteki metro istasyonundaki intihar saldırısı düzenledi.
Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre, El Bakraoui saldırıdan önceki haziran ayında Gaziantep’te yakalanarak temmuz ayında, idari kararla kendi talebi doğrultusunda Hollanda’ya sınır dışı edildi. Türkiye’nin El Bakraoui’nin “yabancı terörist savaşçı” olduğu yolundaki uyarısını birer notayla hem Hollanda’ya hem de Belçika’ya bildirmiş olduğu da kaydedildi.

Paris saldırganlarından ikisi sahte Türk pasaportu taşıyordu
Fransa’nın başkenti Paris’te 13 Kasım 2015 tarihinde 2’nci Dünya Savaşı’ndan bu yana en kanlı saldırı yapıldı. Saldırılarda en az 129 kişi yaşamını yitirdi, 99’u ağır olmak üzere 352 kişi de yaralandı. CNN International ise katliamı gerçekleştiren saldırganlardan ikisinin sahte Türk pasaportu taşıdığı bilgisini geçti. Sadece bununla sınırlı kalmadı haberler.
Paris’teki katliamın yolunun Ege’den geçtiği ortaya çıktı. Paris saldırganlarının Suriyeli sığınmacı görüntüsünde sahte pasaportlarla Türkiye’den Yunanistan’a geçen cihatçılar olduğu belirtildi.
Bataclan konser salonunda katliam yapan canlı bombalardan biri 29 yaşındaki Fransız vatandaşı Ömer İsmail Mustafa. Bir diğerinden çıkan Suriye pasaportu 25 yaşındaki Ahmed Almuhammed’e ait gözüküyor. Sırbistan’ın Bliç gazetesine göre Almuhammed bir başka canlı bombayla birlikte 3 Ekim’de Türkiye’den Yunanistan’ın Leros Adası’na ulaştı.

Paris Katliamı’nın keşifçisi Antalya’da yakalandı
Ömer İsmail Mustafa’nın kimliği de pim üzerinde kalan kopmuş parmağından tespit edildi. Fransız gazetesi Le Monde, Mustafa’nın 2013’te Türkiye gelip Suriye’ye geçtiğini ve sonbahar 2013-bahar 2014 arası Suriye’de kaldığını yazdı.  Reuters haber ajansı, üst düzey Türkiyeli bir yetkiliye dayanarak verdiği habere göre, şüphelilerden birinin 2013’te Türkiye’ye gittiğini, ancak ülkeden çıktığına dair bir kayıt bulunmadığını söyledi. Adı açıklanmayan yetkilinin, Türkiye’nin ilk olarak Aralık 2014’te, ikinci olarak da Ocak 2015’te Fransa’yı uyardığını söylediği bildiriliyor. Daha sonra Paris’te 13 Kasım’da meydana gelen patlamaların keşifçisi olduğundan şüphelenilen Fas uyruklu IŞİD’li, Suriye’ye kaçmak isterken Antalya’da yakalandı.
Charlie Hebdo Katliamı’nı gerçekleştirenlerden Kouachi’nin eşi Türkiye üzerinden Tel Abyad’a geçti
Charlie Hebdo’ya saldırıyı düzenleyen kardeşlerden Cherif Kouachi’nin eşi Hayat Boumedienne’nin 8 Ocak 2015 tarihi itibari ile IŞİD’in kontrolündeki Suriye’nin Rakka kentine geçtiği ileri sürüldü. Boumedienne’nin 2 Ocak’ta geldiği Türkiye’den Rakka’ya geçtiği güne kadar Fransa ile 28, İspanya ile 4 telefon görüşmesi yaptığı belirtildi. Boumeddiene’nin Rakka’ya gittiği 8 Ocak günü uydu telefonu “Thuraya” üzerinden Fransa ile iletişim kurduğu kaydedildi. Ayrıca Boumedienne’nin İstanbul’da kaldığı iki günden sonra, 2 gün de Urfa’da durduğu, ardından Akçakale sınır hattından Tel Abyad’a geçtiği iddia edildi.
Halk Meclisleri/Savaşa Karşı Yaşam Hakkı Meclisi’nin hazırladığı Hatay raporlarında, kolluk güçlerince yakalanan IŞİD militanlarının gerekli hukuki kovuşturmalar yürütülmeden Hatay Valiliği kontrolündeki Geri Gönderme Merkezleri üzerinden Avrupa dahil üçüncü ülkelere gönderildiği ve tehdidin uluslararası bir boyuta eriştiği kaydedilmişti.
Sendika.Org

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×