Ayhan Bilgen: Rakka ve Musul’a giremeyenlerin B planı partimize girmekmiş
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Sözcüsü Ayhan Bilgen, Eş Genel Başkanlar Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş ile 8 milletvekilinin tutuklanması ve sonraki süreçle ilgili değerlendirmelerde bulundu. HDP Genel Merkezi'nin halen polis ablukasında olması nedeniyle basın toplantısı yine Meclis Grup Toplantı Salonu'nda gerçekleştirildi.

Bilgen, konuşmasına Meclis Darbe Araştırma komisyonunda Oslo ve Habur süreçleriyle ilgili eski MİT Müsteşarı Emre Taner'in ifadelerini hatırlatarak başladı. Bilgen, "Emekli bürokratın söylediği sözlerin bütün Türkiye için ibretlik mesajlar içerdiğinin altını çizmek isterim. Ortak aklın inşası için yapılan vurgular, önemli bir ders oluşturuyor. Korkarız ki Oslo ve Habur için yapılan itirafları ve tespitleri, dolmabahçe için yapma imkanı bulmakta bile zorlanacağız" diye konuştu.
Photo published for Ayhan Bilgen: Rakka ve Musul’a giremeyenlerin B planı partimize girmekmiş

Eş Genel Başkanların ve milletvekillerin tutuklanmasıyla ilgili algı operasyonu yapıldığını belirten Bilgen, kamuoyuna "terör operasyonu" olarak yansıtıldığını, ancak dış kamuoyuna ise ifadeye gitmedikleri için tutuklandığı algısının oluşturulmak istendiğini kaydetti. Bilgen, "Sorun sadece ifade olsaydı, galiba 13 arkadaşımızı gözaltına aldıktan sonra 3'ü bırakıp 10'unun tutuklanması yoluna gidilmezdi" dedi.

Hakimlik ifadelerinde vekillere Kobane eylemleriyle ilgili yapılan açıklamaların sorulduğu bilgisini veren Bilgen, Kobane süreciyle ilgili bazı hatırlatmalarda bulundu. Bilgen şöyle konuştu:

"Biz Kobane eylemlerinden sonra düzenlenen etkinlikler sonrasında hayatını kaybedenlerle ilgili araştırma komisyonu kurulması önerimiz AKP'nin oy çokluğuyla reddedildi. Orada tabii ki bütün ölümler üzücüdür, ama hayatını kaybeden 52 kişi içinde güvenlik görevlileri ve diğer parti üyelerini dışta tutarsak, 46'sı bizim partimizin üyeleridir. Biz araştırılmasını istemişiz, bununla ilgili araştırma yapmama konusunda tavır koyan AKP grubu olmuştur. Kamuoyunu yanıltan bir durum olduğu için, Cumhurbaşkanı 8 Haziran'da 'Onlara 80 milletvekili verildi, onlar halkı sokağa döktüler, onlar insanları öldürdüler' diyor. 8 Haziran 2015 tarihi, 6-8 Ekim tarihinden daha sonraya geliyor. Kobene tarihi konusunda hafıza sorunu var."

'DOSYALAR HAKKINDA KENDİLERİNİN DE BİLGİSİ YOK'
Bilgen, Hakkari milletvekili Abdullah Zeydan'ın tutuklanma sürecini örneklendirdi. Zeydan'la ilgili hazırlanan fezlekeye göre tutuklamaya gerek görülmemekle birlikte, katıldığı toplantılara yeniden katılma ihtimali gerekçesiyle tutuklandığını açıklayan Bilgen, "Arkadaşlarımızın ifadeleri alınırken, avukatlar hangi dosyaya tabi tutulduklarını öğrenemediler. Eminiz ki, bu yargılamayı yapanlar da hangi dosyaya göre yargılama yaptıklarını kendileri bile bilmiyordu" diye konuştu.

4 Kasım gecesi itibariyle 441 partilinin gözaltına alındığı bilgisini veren Bilgen, "Bu postmodern bir parti kapatma yöntemidir. 15 Temmuz'dan sonra partimizden 6 bin civarında gözaltı 2000 civarında tutuklu var" diye konuştu.

'RAKKA'YA GİREMEYİNCE HDP'YE GİRDİLER'
Bilgen şöyle devam etti: "Herkesin bilmesini istiyorum, Rakka'ya ve Musul'a girme planları yapanlar, bu planları ortaya koyamayanlar B planını devreye sokmaya karar vermişler. HDP'ye girmeye karar vermişler. Savaşın faturasının HDP'ye ödetme girişimidir. Son tutuklamalardan sonra Mersin'de Demirtaş'ın posterlerinin asılamayacağına dair karar verildi. 'İrademe dokunma', 'Milletvekilime dokunma' yazan pankartlar bir mahkeme tarafından yasaklandı. Eşbaşkanlarımıza ilişkin hüküm olmamasına rağmen, bu kararlar siyaseten ne kadar korku olduğunu göstermeye yeter."

HDP'nin çağrısıyla düzenlenen etkinliklere katılımın düşük olduğuna dair havuz medyasında çıkan haberlere yanıt veren Bilgen, "Kaç ilde miting düzenlemek serbest?" diye sordu. "Mitinglere, basın açıklamasına uygulanan yasakları kaldırsınlar görelim, ne kadar katılım gerçekleşiyor. 81 ilin büyük çoğunluğunda OHAL gerekçesiyle valilikler gösterileri yasaklıyor. Hem yasağın arkasına sığınacaksın, hem de böyle tartışmalar yapacaksınız?" diye konuştu.

'VER İDAMI AL BAŞKANLIĞI GÖRÜŞMELERİ YAPILIYOR'
Başbakan Binali Yıldırım ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin bugün yaptıkları görüşmeyi anımsatan Bilgen, "Bu saatlerde iktidar partisiyle meclisin en küçük partisi görüşme yapıyor. Daha önce 'Ver Bilal'i al hilali' denemesi yapıldı. Şimdi de 'Ver idamı al başkanlığı' görüşmeleri yapılıyor. Bu ortamda yeni Anayasa'yı bile tartışmaya değer görmüyoruz" şeklinde görüşmeyi değerlendirdi.

Bilgen konuşmasını, partilerine destek veren kurum ve kişilere yapılan saldırıları hatırlatarak tamamladı. Bilgen, "Grubumuzu ve ardından CHP'yi ziyaret ettiği gün binasına hırsızlık görünümü altında baskın yapılan Alevi Bektaşi Federasyonu'na ve partimizi destekledikleri için gözaltına alınan inşaat işçilerine teşekkür ediyoruz, geçmiş olsun diliyoruz. Gözaltına alınan işçilerin serbest bırakılmasını diliyoruz" dedi.

ÇALIŞMALARIMIZI İŞBÖLÜMÜ VE KOORDİNASYONLA SÜRDÜRECEĞİZ'
Ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bilgen, HDP'nin bundan sonra yapacaklarını şöyle açıkladı:
"Yoğun bir destek, dayanışma ziyaretlerini kabul ediyoruz. Onların da düşüncelerini alıyoruz. Medyada bu süreçle ilgili katkı sunan, eleştiri, değerlendirme yapanları çok önemsiyoruz. 14 Kasım'da MYK'mızı toplayacağız. Halk toplantılarıyla ilgili somut planlamalarımızı çıkaracağız. Saha araştırması, kamuoyu araştırması, ziyaret etmeyi düşündüğümüz çevrelerle ilgili planlamalar, il ilçe başta olmak üzere yerel halk toplantılarıyla değerlendirmeler alacağız. Eşbaşkanlarımızın tutukluluk halinin fiili durum olduğu düşüncesindeyiz. Siyaseten bu durumu olağanlaştıracak herhangi bir süreç işletmeyeceğiz. Çaresiz kabullenecek bir durum olarak görmüyoruz. Fiili iş bölümü ve koordinasyonlarla sürdüreceğiz."

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×