Bağdat, Dışişleri heyetini eli boş gönderdi: “Türkiye Başika’dan çekilmeli”
 Musul operasyonu için düğmeye basılmasıyla birlikte Başika’daki TSK varlığı üzerinden kendisini operasyon güçlerine dayatan ve Irak merkezi hükümeti ile gerilim yaşayan Saray iktidarı, operasyonun başlamasıyla birlikte başvurmayı akıl edebildiği diplomatik girişimlerinden sonuç alamadı.


“Türkiye Başika’dan askerlerini çekmeli”

Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Ümit Yalçın’ın başkanlığındaki bir heyetin Bağdat yönetimiyle görüşmeleri gerçekleşti. Görüşmenin sonucunu işaret eden ilk açıklama Irak Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ahmed Cemal’den geldi.

Türk heyetiyle Başika konusunda herhangi bir anlaşmaya varamadıklarını söyleyen Cemal, “Türk heyeti tarafından önerilen fikirler, Irak hükümetinin talebi ve beklentisi düzeyine yanıt vermedi. Türkiye Cumhuriyeti, Irak’ın egemenliğine saygı göstermeli ve Başika kampından askerlerini çekmeli” dedi.

Caferi: “Türkiye’nin tavrından şaşkına döndük”

Cemal’den kısa bir süre sonra ise Irak Dışişleri Bakanı İbrahim el Caferi kameraların karşısına geçti. AB-Irak İşbirliği Konseyi toplantısının ardından düzenlenen basın toplantısında konuşan Caferi, Türkiye-Irak arasında iyi komşuluk ve çıkar ilişkileri bulunduğunu, 18 milyar dolarlık bir ticari hacme sahip olduklarını anımsattı ancak daha sonra Başika krizindeki tavra tepki gösterdi:

Ancak Türkiye’nin karşılığının, beklediğimiz gibi olmaması karşısında şaşkınlığa düştük. Türkler Başika’da bulunuyor. BM’de ve Arap Birliği’nde yaptığım konuşmalarda söyledim. Bu kabul edebileceğimiz bir şey değil. İç işlerimize karışılmasını şiddette reddediyoruz. Türk hükümeti, bizim devletlerarası ilişkilerin eyaletler veya valiler arasında değil, devletler arasında olduğunu bilmeli.

Caferi, Irak ve Türkiye halkları arasındaki ilişkileri ise takdir ettiklerini, bu ilişkilerin sorunların üstesinden geleceğini belirtti.

Dışişleri’nden Irak uyarısı

Irak Dışişleri Bakanlığı’ndan peş peşe yapılan iki açıklama ile Başika’da çözüme erişilemediği beyan edilirken Dışişleri Bakanlığı ise daha farklı bir yöntemle uzlaşılamadığı mesajını verdi. Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Musul operasyonu nedeniyle IŞİD çetelerinin Irak’taki Türkiye çıkarlarını hedef alabilecek eylemlere girişebileceği belirtildi ve seyahat uyarısı yapıldı.

Açıklamada şöyle denildi:

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) dışındaki Anbar, Babil, Bağdat, Basra, Diyala, Dikar, Kadisiye, Kerbela, Kerkük, Meysan, Mutenna, Necef, Ninova, Selahaddin, Vasit vilayetlerinde bulunan firmalarımızın ve vatandaşlarımızın her koşulda müteyakkız bulunmaları, kalabalık mekanlardan kaçınmaları, güvenlik tedbirlerini güçlendirmeleri, Bağdat Büyükelçiliğimiz ile temasta olmaları, kesinlikle zorunlu olmadığı sürece Irak’a ve Irak içinde seyahatlerini sınırlandırmaları, bu vilayetlerde kalışı zorunlu olmayanların ise mümkün olan en kısa sürede bu vilayetlerden ayrılmaları kuvvetle tavsiye edilmektedir.

Göreceli olarak Irak’ın diğer bölgelerine göre daha güvenli olan IKBY’de bulunan vatandaşlarımızın ise DEAŞ’la mücadele harekatlarının devam ettiği bölgelerden uzak durmaları ve IKBY makamlarının bu konudaki uyarı ve yönlendirmelerine uymaları güvenlikleri açısından büyük önem taşımaktadır.

Mevcut koşullarda vatandaşlarımızın Irak’ın bu vilayetlerinden ayrılmalarına ilişkin planlamayı yaparken, güvenlik durumunun daha da bozulması ihtimalini dikkate alarak en ihtiyatlı ve emniyetli hareket tarzını benimsemeleri önerilmektedir.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×