Bağdat’tan Ankara’ya: Yardımınıza ihtiyacımız yok.  Güçlerinizi Irak’tan çekin
ABD Savunma Bakanı Ashton Carter, dünkü Ankara görüşmelerinden sonra bugün Bağdat’ta gitti. Carter, Irak Başbakanı Haydar El Ebadi ile bir araya geldi. Gerçekleştirilen görüşmenin ardından açıklama yapan Ebadi, Türkiye’nin yardım etme talebini reddetti.

‘Musul savaşı bir Irak savaşıdır’
Ebadi, Türkiye ile aralarında bir savaşın yaşanmasını istemediklerini ifade ederek, şunları söyledi: “Türkiye Irak’ın toprak egemenliğine saygı göstermelidir. Türkiye Musul operasyonuna katılmak istiyor. 
Ancak bu Iraklıların çözmesi gereken bir problem. Fakat biz kendilerine teşekkür ettiğimizi, Irak güçlerinin operasyon gerçekleştirdiğini belirttik. Eğer ihtiyacımız olursa, Türkiye ya da başka bir ülkeden yardım isteriz. Musul savaşı bir Irak savaşıdır, Iraklılar bu savaşı sonuçlandıracak, Musul'u ve ülkenin geri kalanını kurtaracaktır." İfadelerini kullandı.

Ebadi, “Türkiye şimdiye kadar terörle mücadelede Irak’a hiçbir yardımda bulunmamıştır. Kendi çıkarı için Irak’ın kuzeyinde bulunmaktadır ve Irakta ’ki nüfuzunu arttırmak için çaba göstermektedir.”dedi.

Ebadi açıklamasının devamında; Ehl-i sünnet için gözyaşı dökenler, IŞİD ehl-i sünnet şehirlerini işgal ettiğinde hiç konuşmuyorlardı. IŞİD Sünnilerin başını kestiğinde neredeydiler?

Türk heyete: Güçlerinizi Irak’tan çekin 
5 gün önce Türkiye’den bir heyetin Bağdat’a geldiğini hatırlatan Irak Başbakanı Ebadi, söz konusu heyetin ilgili taraflarla görüşmelerde bulunarak, kendi güçlerinin Irak’taki varlığı ve Musul operasyonuna katılımları konusunda önerilerde bulunduklarını kaydetti. Ebadi, Türk heyetinin önerilerini yeterli ve gerekli bulmadıklarını ve kendilerinden güçlerini Irak’tan çekmelerini istediklerini ifade etti. 
Ebadi, ayrıca devam eden Musul operasyonuna da dikkat çekerek, operasyonun en kısa süre içerisinde başarıya ulaşacağını kaydetti.


Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×