Başkanlığa Hayır diyerek Meclise yürüyenlere polis gaz ve TOMA'larla saldırıyor

13.40 Demokrasi İçin Güç Birliği, Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı’nda basın açıklamasına başladı.

Açıklamada “Bugün bir faşizm taslağı görüşülecek. Tek adam diktatörlüğüne, bu taslağa hayır diyeceğiz” denildi.

13.36 Güvenpark’ta polis barikatıyla karşı karşıya bekleyiş devam ediyor. Kitle başkanlığa karşı direniş ve laiklik sloganları atıyor.
13.15 Polis saldırısı sonucu fenalaşanlar oldu.
başkanlık
13.12 Polis Güvenpark yönünde bekleyen kitleye bir kez daha saldırdı.

13.08 Güvenpark yönündeki kitle polis saldırısına karşın dağılmadı, sloganlarla bekleyişini sürdürüyor.
12.50 Meclis’e Akay Caddesi tarafından gelen kitleye de tazyikli su ve gaz bombasıyla polis saldırısı gerçekleşti. Kitle, Yüksel Caddesi’nde açıklama yapacaklarını duyurdu.

Resmi Twitter'da görüntüleResmi Twitter'da görüntüle

Anayasa değişikliği görüşmelerinin yapılacağı Meclis'in etrafı polis tarafından ablukaya alındı. Kimsenin Meclis'e geçmesine izin verilmiyor

12.10 Meclis’e doğru yürüyenler Dikmen Kapısı’na geldiklerinde polis saldırısıyla karşılaştı. Aralarında CHP’li vekillerin de olduğu kitlenin önündekilere biber gazı sıkılırken, TOMA’lar da dondurucu soğukta tazyikli su sıktı.
11.45 “Başkanlığa hayır” diyenler Güvenpark’ta bir araya gelerek Meclis’e doğru yürüyüşe geçti.
Meclis’e başkanlık ablukası
11.00 Başkanlık teklifinin görüşülmeye başlanmasına, “Hayır” diyenlerin Meclis yürüyüşüne kısa bir süre kala Meclis ablukaya alındı, çevre yollar barikatlarla kapatıldı


Görüşme öncesinde TBMM önüne TOMA'lar sevk edildi, polis 'başkanlık sistemine hayır' diyenlere müdahale ediyor.

ERDOĞDU: MECLİS KUŞATILMIŞ DURUMDA
CHP’li Aykut Erdoğdu, Meclis önünde yaptığı açıklamada, “TBMM şuan kuşatma altında. TBMM kendi polisimiz tarafından kuşatma altına alınmış durumda. Yazık o gencecik polis çocuklara talimat vermişler. Cumhuriyet’i yıktırmayacağız. Hainlere bu ülkeyi teslim etmeyeceğiz” dedi.

TANRIKULU: BU ORTAMDA ANAYASA YAPILAMAZ
CHP’li Sezgin Tanrıkulu da Meclis önünden yapılan bir Periscope yayınında açıklamalarda bulundu. “Kimsenin elinde silah yok burada, kimse canlı bomba değil burada. Herkesin bildiği kanaat önderleri, barolar, mühendis odaları buradalar. Bunlar görüşlerini açıklamazsa kim açıklayacak?” diye soran Tanrıkulu, “Bu ortamda anayasa yapılamaz” ifadelerini kullandı.


TBMM bugün AKP ve MHP'nin üzerinde anlaşıp Genel Kurul'a getirdiği 'başkanlık anayasası'nı görüşmeye başlayacak.

Kritik oturum saat 14.00'te açılacak.


Meclis'teki anayasa görüşmelerinin 15 gün sürmesi bekleniyor. Teklifin en az 330 oyla geçmesi halinde Türkiye referandum sürecine girecek.


AKP'nin teklifi geçirebilmesi için MHP'nin desteğine ihtiyacı var.

MECLİS'İN ÖNÜ KARIŞTI
TBMM'deki görüşmeler öncesinde CHP ve barolar saat 13.00'te Meclis önünde toplanma çağrısında bulunmuştu. Meclis önünde buluşanlara polis müdahale ediyor. Periscope üzerinden yayın yapan CHP'li milletvekili Mahmut Tanal'ın polisle tartıştığı görüldü.

GAZLI MÜDAHALE
CHP'li milletvekillerinin de aralarında bulunduğu, STK üyeleri ve avukatlardan oluşan grup, Meclis Dikmen Kapısı önünde anayasa değişiklik teklifine ilişkin görüşmeleri protesto etmek üzere toplanmak isteyince çevik kuvvet ekipleri, gruba biber gazıyla müdahale etti 

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×